• سه شنبه ۲۳ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۸
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 968-6784-5
  • خبرنگار : 28020
  • منبع خبر : ----

یک مسئول در سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان:

کاهش تورم، کاهش شتاب افزایش قیمت‌ها است


معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان گفت: برخلاف آنچه که از کاهش تورم در جامعه بیان می‌شود، کاهش تورم، به معنای کاهش شتاب افزایش قیمت‌ها است.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، حسین امیدمقدم ظهر امروز در نشست خبری، اظهار کرد: سازمان برنامه و بودجه کشور و سازمان نقشه‌یابی و نیز سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی در استان‌ها و معاونت امار و اطلاعات مسئولیت تولید آمار رسمی در حوزه‌های اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و دیگر بخش‌ها را دارد.

 

این مسئول با اشاره به آمار استخراج شده از سرشماری سال 95، اظهار کرد: اولین سرشماری در ایران و به تبع آن در استان زنجان در سال 35 بوده و آخرین سرشماری نیز در سال 95 بوده و این سازمان داده‌های آماری بازه زمانی 60 ساله در استان دارد.

 

وی افزود: بر اساس سرشماری سال 95، تعداد جمعیت استان زنجان یک میلیون و 57 هزار و 461 نفر بوده و این در حالی است که جمعیت کل کشور بر اساس همین سرشماری بیش از 79 میلیون نفر بوده است. همچنین بر اساس داده‌های اولین سرشماری در 60 سال قبل جمعیت استان زنجان برابر با 368 هزار و 201 نفر بوده و در طی 60 سال 2.1 درصد افزایش داشته است. همچنین نرخ رشد استان در بازه زمانی اولین و آخرین سرشماری کشور 81 صدم درصد بوده است.

 

امیدمقدم با بیان اینکه جمعیت شهری استان زنجان در 60 سال اخیر 15 برابر افزایش یافته، خاطرنشان کرد: در سال 1335 جمعیت شهری استان زنجان قریب به 47 هزار نفر بوده که با رشد 15 برابر در سال گذشته به 711 هزار و 177 نفر رسیده است ولی می‌توان گفت که جمعیت روستایی استان زنجان در طی این 60 سال تقریبا ثابت بوده است و تغییرات چندانی به خود نداشته است.

 

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان، یادآور شد: در 10 سال اخیر که سه دوره سرشماری در آن انجام شده نتایج حاصل از آن نشان از کاهش رشد جمعیت استان و نیز کاهش سهم جمعیتی استان از جمعیت کشور، دارد که البته در کشور 17 استان با کاهش رشد جمعیت و 13 استان با رشد جمعیت مواجهه هستند.

 

وی تصریح کرد: اغلب برای بررسی وضعیت اقتصادی کشورها از شاخص‌های اقتصادی همچون تولید ناخالص داخلی، نرخ تورم و نرخ بیکاری استفاده می‌شود که این موارد نیز توسط سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان، بررسی و احصا می‌شود.

 

این مسئول با اشاره به نرخ تورم، خاطرنشان کرد: استان زنجان در مهرماه امسال برابر با 7.8 درصد بوده که تغییرات این شاخص نسبت به ماه قبل تغییرات چندانی نداشته و تقریبا ثابت بوده و تغییرات نرخ تورم در کشور در مهرماه حدود 2 دهم درصد افزایش یافته و به 8.2 رسیده است و نرخ تورم در بخش خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها 10.8 درصد بوده که نسبت به ماه قبل یک دهم درصد افزایش داشته است.

 

امیدمقدم اظهار کرد: نرخ تورم مهرماه برای بخش غیرخوراکی و خدمات در استان برابر 5.9 درصد بوده که نسبت به ماه قبل یک دهم درصد کاهش داشته ولی آمار منتشر شده برای این بخش در کشور با یک دهم درصد به 6.5 درصد افزایش یافته است.

 

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان، تاکید کرد: گاها در جامعه شاهد تفاسیر نادرستی از نرخ تورم هستیم ولی باید توجه داشت که کاهش تورم، کاهش شتاب افزایش قیمت است نه کاهش قیمت که در جامعه به اشتباه گرفته می‌شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: