• چهارشنبه ۲۴ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۹
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 968-6791-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

مدیر جهادکشاورزی شهرستان ابهر:

سطح زیر کشت زعفران در ابهر 10 هکتار است


مدیر جهادکشاورزی شهرستان ابهر گفت: در حال حاضر 10 هکتار از زمین‌های کشاورزی ابهر به کشت زعفران اختصاص دارد.

 

مجید قزوینیان در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه زنجان، اظهار کرد: شهرستان ابهر به لحاظ استعدادهای بالقوه از نظر کشاورزی، محل مناسبی برای کاشت محصول ارزشمند و استراتژیک زعفران است و با توجه به نیاز آبی بسیار کم زعفران و ارزآوری و اشتغال‌زایی مناسب، توسعه‌ کشت این محصول یکی از راهکارهای استفاده‌ بهینه از منابع آب و خاک به‌شمار می‌رود.

 

وی افزود: زعفران که جنبه‌ تجاری و ارزآوری دارد گیاهی است چند ساله و کم‌توقع به آب و حاصل‌خیزی خاک که می‌تواند بعد از کاشت، حدود 7 سال به رشد و نمو خود ادامه داده و محصول مطلوبی تولید کند.

 

مدیر جهادکشاورزی شهرستان ابهر خاطرنشان کرد: با توجه به گسترش زعفران در شهرستان ابهر، همه‌ ساله به سطح زیر کشت این محصول باارزش افزوده می‌شود، به‌ طوری ‌که هم‌اکنون سطح زیر کشت آن به حدود 10 هکتار رسیده و ۳ قطعه را شامل می‌شود و در حال حاضر 25 نفر از کشاورزان شهرستان ابهر به کار کشت و پرورش زعفران اشتغال دارند.

 

قزوینیان گفت: همه‌ساله با شروع فصل پاییز، این مزارع آبیاری شده و با آغاز آبان‌ماه، گل‌دهی این محصول شروع و تا اواخر آبان ادامه می‌یابد. با توجه به این‌که مزارع زعفران شهرستان در سال‌های اولیه تولید هستند و متوسط عملکرد ۲ کیلو دارند، مجموع تولید فعلی زعفران در سطح شهرستان حدود 20 کیلو برآورد می‌شود و به‌دلیل شرایط اقلیمی منطقه، زعفران تولیدی شهرستان ابهر از کیفیت بالایی برخوردار است.

 

وی افزود: تامین پیاز زعفران سخت بوده و حساسیت‌های خاص خود را دارد چرا که در این راستا باید به دنبال مزارعی بود که عاری از آفات و بیماری‌ها باشد که در همین راستا، مدیریت جهاد کشاورزی ابهر، مزارع سالم را شناسایی کرده و با خرید پیاز مورد نیاز، اقدام به توزیع آن در سطح شهرستان می‌کند.

 

مدیر جهادکشاورزی شهرستان ابهر گفت: در سال‌جاری، کارشناسان مدیریت جهاد کشاورزی ابهر اقدام به برگزاری کلاس‌های آموزشی کشت زعفران در سطح بهره‌برداران کرده و آماده ارائه مشاوره‌های فنی در زمینه کشت و پرورش زعفران به کشاوزان منطقه هستند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: