• دوشنبه ۲۹ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۰
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 968-7284-5
  • خبرنگار : 28020
  • منبع خبر : ----

مدیر امور شعب بانک کشاورزی استان زنجان:

کشاورزان زنجانی امسال دوبرابر مقروض‌تر شدند


مدیر امور شعب بانک کشاورزی استان زنجان گفت: با افزایش دوبرابری مطالبات بانک از کشاورزان، بدهی کشاورزان به بانک بیشتر شده است.

 

جواد صمدی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه زنجان، اظهار کرد: پارسال در استان زنجان 350 هزار تن گندم تولید شده بود که امسال با 155 هزار تن کاهش در تولید، گندم تولید شده در استان به 195 هزار تن رسیده است.

 

این مسئول با اشاره به مبلغ هزینه‌کرد گندم خریداری شده استان، ادامه داد: پارسال بیش از 428 میلیارد تومان هزینه خرید گندم در استان بود که امسال هزینه‌کرد برای خرید گندم 253 میلیارد تومان بوده که 50 درصد آن که نزدیک به 130 میلیارد تومان است تا 20 آبان‌ماه به گندم‌کاران پرداخت شده است.

 

وی افزود: حدود 125 میلیارد تومان از طلب گندم‌کاران استان باقی‌مانده بود که در حال حاضر این میزان به کشاورزان پرداخت و بدهی کشاورزان استان از بابت گندم تسویه شده است.

 

صمدی خاطرنشان کرد: به کشاورزانی که بابت فروش گندم از دولت طلبکار هستند، توسط بانک کشاورزی تسهیلاتی دو ماهه با نرخ صفر درصد به آنان اعطا می‌شود تا کشاورزان منابع لازم برای خرید نهاده‌ها و بذر و ... استفاده کنند و این تسهیلات از منابع داخلی بانک به کشاورزان اعطا می‌شود.

 

مدیر امور شعب بانک کشاورزی استان زنجان، یادآور شد: مبالغی که به کشاورزان برای کشت پاییزه پرداخت شده پس از واریز طلب آن‌ها از جانب دولت توسط بانک تسویه خواهد شد.

 

وی تصریح کرد: در سال زراعی 96 - 95، حدود 33 میلیارد تومان غرامت در بخش‌های کشاورزی، دامپروری و طیور در استان ایجاد شده ولی متاسفانه هنوز پرداختی به خاطر نبود منابع لازم به این بخش‌ها انجام نشده است و این مهم در سطح استان در حال پیگیری است.

 

این مسئول با اشاره به وصول مطالبات در بخش تسهیلات، اظهار کرد: با افت میزان تولید گندم و قیمت فروش برخی از محصولات کشاورزی، مطالبات در این بخش افزایش یافته و به دو برابر رسیده است و این مشکلی است که باید به آن بیش از گذشته توجه کرد تا کشاورزان بیش از این مقروض نشوند و کشاورزان نیز باید توجه کنند که پرداخت نکردن اقساط تسهیلات توسط کشاورزان، توان اعتباری بانک را برای کمک‌های مالی به آنان کاهش می‌دهد.

 

صمدی با بیان اینکه 25 آبان‌ماه امسال از بابت وجوه گندم‌کاران جهت خرید تضمینی کندم به مقدار 195 هزار تن به ارزش 2539 میلیارد ریال پرداخت شد، خاطرنشان کرد: این گزارش حاکی است با پرداخت این میزان مبلغ، مطالبات گندم‌کاران استان کلا پرداخت و به حساب آن‌ها واریز شد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: