• چهارشنبه ۲۴ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۲۱:۵۴
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 968-4287-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

برگزاری آیین امضا و گفت‌وگو پیرامون کتاب «هفت آوا» در زنجان


عضو هیئت ‌امنای موسسه خیریه روزبه استان زنجان گفت: مهم‌ترین چالش در موسیقی امروز، عدم ارائه است.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، امیرحسن سعیدی شامگاه امروز در آیین امضا و گفت‌وگو در مورد کتاب «هفت آوا» در جمع خبرنگاران گفت: کتاب هفت آوا مجموعه مقالاتی است که بین سال‌های ۷۰ تا ۷۲ در فصلنامه آوا در آلمان به چاپ رسید.

 

وی با اشاره به اینکه در آن روزگار یکی از برگزارکنندگان کنسرت‌های استاد شجریان بوده است، اظهار کرد: همزمان با کنسرت‌های استاد شجریان مجله آوا منتشر شد و خیلی هم طرف‌دار داشت و مورد استقبال قرار گرفت ولی چون پخش آن در اروپا مشکل بود، هفت شماره به چاپ رسید.

 

عضو هیئت‌ امنای موسسه خیریه روزبه استان زنجان افزود: استاد شجریان و سایر دوستان موزیسین همواره از من می‌خواستند که این مقالات را به صورت کتابی منتشر کنم و پس از پیگیری‌ها نشر معین موافقت کرد و این اتفاق افتاد.

 

نویسنده کتاب هفت آوا تصریح کرد: علاوه بر مقالات و گزارش‌های بنده در این کتاب، دو مقاله نیز از خود استاد شجریان در این کتاب نقل شده است که برای اولین‌بار در این کتاب به چاپ رسیده است. یکی از این دو مقاله در قالب مصاحبه بنده با استاد شجریان و دیگری مقاله‌ای است که خود ایشان نوشته‌اند، به چاپ رسیده است.

 

سعیدی با اشاره به اینکه در این کتاب شما با زندگی‌نامه بزرگان موسیقی آشنایی پیدا می‌کنید، گفت: از میرزا اباعبدالله که به ابوالموسیقی مشهور است تا روزگار امروز ما در این کتاب گنجانده شده است و من امیدوارم که بتوانم این زندگی نامه‌ها را به همین صورت به صورت پژوهشی باز ادامه بدهم و به صورت یک دایرة‌المعارف گرد بیاید و مورد استفاده موزیسین‌ها قرار گیرد.

 

وی با اشاره به اینکه در این سال‌ها با پژوهش‌های موسیقی و تاریخ آن‌ آشنایی پیدا کرده است، گفت: پژوهش‌های موسیقی با پژوهش‌های دیگر به خصوص با پژوهش‌های تاریخی هیچ تفاوتی ندارد و با مطالعه گذشته و استفاده از منابع متعدد و کتاب‌های مختلف و کسانی که اهل فن هستند می‌توانید به اطلاعات دست پیدا کنید و در این پژوهش‌ها به کار بگیرید.

 

سعیدی خاطرنشان کرد: این کتاب نه تنها برای موزیسین‌ها که به این موضوع علاقه‌مند هستند، بلکه برای مردم عادی که می‌خواهند با موسیقی اصیل آشنایی پیدا کنند مفید است و من سعی کرده‌ام با زبان روزنامه‌نگاری و ساده آن را به تحریر در بیاورم که همه قابل فهم باشد.

 

وی افزود: چاپ اول این کتاب در ۴۰۰ نسخه است که تیراژ پایینی است ولی به هر حال امروز کتاب درگیر این مسئله است.

 

سعیدی افزود: مهم‌ترین چالش در موسیقی امروز، عدم ارائه است و مشکلاتی در این زمینه در سایر استان‌ها به وجود آمده است که خوشبختانه در زنجان این مسئله دیده نمی‌شود و مسئولان ارشاد در این مورد به خوبی عمل کرده‌اند.

 

وی ادامه داد: در سطح ایران موزیسین‌های ما برای اجرای برنامه با مشکل روبه‌رو هستند و امیدوارم این مسئله در کشور برطرف شود و صدا و سیما به موسیقی خوب بپردازد.

 

سعیدی تصریح کرد: یکی از نقص‌هایی که موسیقی ما در ایران دارد این است که صدا و سیما آنچنان که باید به موسیقی‌های ارزشمند بها نمی‌دهد اگر این مسئله حل شود مردم به سوی موسیقی خوب گرایش پیدا می‌کنند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: