• یکشنبه ۲۸ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۷
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 968-7684-5
  • خبرنگار : 28009
  • منبع خبر : ----

سیر؛ محصولی مناسب در کشت‌های ترکیبی


مدیر امور زراعت سازمان جهادکشاورزی استان زنجان گفت: سیر جزو محصولات کم‌آب‌‌بر محسوب می‌شود و همواره به کشاورزان توصیه می‌شود که آن‌را به عنوان یک محصول مناسب در ترکیب کشت قرار دهند.


حسین عامری در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه زنجان، اظهار کرد: سیر یک محصول بهاره است و نیازی به آبیاری تابستانه ندارد و یکی از مناسب‌ترین محصولات برای جایگزینی با محصولات تابستانه به‌شمار می‌رود. این در حالی است که فقدان صنایع فرآوری و بسته‌بندی، عمده مشکل سیرکاران طارمی است و شاید بتوان برگزاری جشنواره های ملی سیر را اقدامی موثر برای جلب و جذب سرمایه‌گذار عنوان کرد.


این مسئول با اشاره به فعالیت 1200 نفر بهره‌بردار سیر در شهرستان طارم، ادامه داد: در حال حاضر 50 درصد مزارع سیر استان به آبیاری تیپ مجهز شده است و تجهیز سطوح باقی‌مانده نیز با سرعت مطلوب و طی سال‌های آتی عملیاتی خواهد شد.


وی افزود: سیر تولیدی استان زنجان (طارم) همه ساله علاوه‌ بر تامین نیاز داخل، به سایر استان‌ها، کشورهای روسیه و آذربایجان و کشورهای حوزه خلیج‌فارس صادر می‌شود. پارسال نیز 9000 تن از این محصول به سایر کشورها صادر شد.


عامری تصریح کرد: نبود صنایع فرآوری و بسته‌بندی یکی از عمده مشکلات سیرکاران استان به‌شمار می‌رود و امید است که با استقرار صنایع مربوطه در شهرستان طارم، علاوه بر جلوگیری از خام‌فروشی محصول، ارزش‌افزوده بیشتری در منطقه ایجاد می‌شود.


مدیر امور زراعت سازمان جهادکشاورزی استان زنجان با بیان این‌که برگزاری جشنواره‌های ملی برای معرفی ظرفیت‌های تولیدی سیر طارم نقش تعیین‌کننده‌ای در جلب و جذب سرمایه‌گذار دارد، یادآور شد: اردیبهشت امسال نخستین جشنواره ملی سیر در شهرستان طارم برگزار شد.


به گزارش ایسنا، استان زنجان از نظر سطح و تولید، دومین استان تولید‌کننده محصول سیر در سطح کشور به‌شمار می‌رود؛ در واقع سیر تولیدی در شهرستان طارم از کیفیت بسیار بالایی برخوردار بوده و زبان‌زد خاص و عام است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: