• دوشنبه ۲۹ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۳
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 968-4887-5
  • خبرنگار : 28002
  • منبع خبر : ----

بسته‌بندی محصولات صنایع‌دستی؛ هزینه تحمیلی یا ارزش‌افزوده


یکی از مشکلات مهم بر سر راه محصولات صادراتی کشور در سال‌های اخیر، برخوردار نبودن از بسته‌بندی مناسب در بازارهای داخلی و جهانی است.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، نظریات مختلفی در خصوص بسته‌بندی محصولات صنایع‌دستی در جامعه وجود دارد، به زعم برخی بسته‌بندی نوعی تحمیل هزینه‌ها تلقی می‌شود اما مسئولان سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری از این مقوله به‌عنوان یک ارزش‌افزوده برای این محصولات یاد می‌کنند.

 

هنوز بسته‌بندی، مقوله‌ای است غریب که همت همگان را می‌طلبد تا بتوان جامعه‌ای نو در خور شان این اقلام به یادگار مانده از نیاکان‌مان بر تن آن‌ها پوشاند. بسته‌بندی حلقه رابط محصول و خریدار است. اولین عنصر بصری که با خریدار یک محصول ارتباط برقرار می‌کند رنگ و فرم بسته‌بندی آن است.

 

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان زنجان در این خصوص با اشاره به اینکه بی‌تردید بسته‌بندی محصولات صنایع‌دستی باعث ایجاد ارزش‌افزوده محصولات صادراتی می‌شود، افزود: با نیم‌نگاهی به آنچه که در دنیا پیرامون بسته‌بندی محصولات صنایع‌دستی اتفاق می‌افتد، می‌توان به این نتیجه رسید که این نوع بسته‌بندی از جایگاه خوبی در دنیا برخوردار بوده و گردش مالی زیادی را برای کشورهایی که در این زمینه گام‌های بلندی برداشته‌اند، به همراه داشته است.

 

یحیی رحمتی با بیان اینکه متاسفانه هنوز در ذهن بسیاری، تفکر غلط هزینه تحمیلی در خصوص بسته‌بندی محصولات صنایع‌دستی نقش بسته است، ادامه داد: آنچه که امروز در حوزه بسته‌بندی محصولات صنایع‌دستی باید بیش از گذشته به آن اشرافیت داشته باشیم، بحث انتقال زیبایی‌شناسی محصول به خریدار است که این حس را نیز نوع بسته‌بندی محصول به مشتری منتقل می‌کند که ما هنوز در این زمینه جای کار بسیاری داریم.

 

وی با تاکید بر اینکه در عرصه رقابت‌های داخلی و خارجی، نوع بسته‌بندی محصول، فاکتوری بسیار مهم و تعیین کننده است، اظهار کرد: امروز باید به سمتی حرکت کنیم که مفهوم و ارزش بسته‌بندی محصولات صنایع‌دستی برای فعالان این عرصه به صورت واقع‌بینانه تبیین شود؛ چرا که بخش اعظمی از رقابت محصولات در بازار به واسطه نوع بسته‌بندی است که صورت می‌گیرد.

 

این مسئول در پاسخ به این سئوال که چگونه و از چه راهکارهایی می‌توان به گسترش بسته‌بندی در صنایع‌دستی کشور اقدام کرد، افزود: مرحله اول در این زمینه، فرهنگ‌سازی، ترویج و تبلیغ با دو مخاطب تولیدکننده و خریدار صنایع‌دستی است. همچنین به‌کارگیری بسته‌بندی در محصولات صنایع‌دستی از سوی تولیدکنندگان و توقع خرید صنایع‌دستی همراه با بسته‌بندی مناسب در خریداران، می‌تواند رویکرد نهایی این فرهنگ‌سازی باشد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: