• سه شنبه ۳۰ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۶
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 968-8684-5
  • خبرنگار : 28020
  • منبع خبر : ----

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان:

ضریب جینی در استان زنجان وضعیت مناسبی دارد


رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان گفت: بر اساس گزارش‌ها استان زنجان به لحاظ شاخص ضریب جینی در کشور وضعیت مناسبی دارد.

 

شهرام طهماسبی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه زنجان، اظهار کرد: هر چند درآمدهای سرانه استان در کشور وضعیت خیلی مناسبی ندارد اما وضعیت توزیع درآمدهای در استان عادلانه صورت می‌گیرد، به طوری که ضریب جینی در مناطق شهری استان نیز وضعیت مناسبی دارد.

 

این مسئول ادامه داد: از نظر ضریب جینی در بخش روستاها استان رتبه سوم و در بخش شهری، استان رتبه ششم را دارد. همچنین درصد اشتغال در حوزه کشاورزی 36.5 درصد، صنعت 29.7 درصد و اشتغال 43.8 درصد است.

 

وی در رابطه با نرخ مشارکت اقتصادی در استان زنجان، افزود: نرخ مشارکت اقتصادی در زنجان بالای 45 درصد است که البته نرخ مشارکت زنان در استان زنجان بالاتر از نرخ میانگین کشوری بوده و به طوری کلی نرخ بیکاری در زنجان 9.7 درصد است که این میزان در کشور نرخی بالاتر از 9.7 درصد است. همچنین نرخ بیکاری در بین جوانان استان هم پایین‌تر از میانگین کشوری است.

 

طهماسبی خاطرنشان کرد: رشد تولید ناخالص داخلی به‌عنوان اصلی‌ترین شاخص عملکرد اقتصاد و تبیین‌کننده قدرت و بنیه اقتصادی استان زنجان در دوره 84 تا 92 در سطح 2.7 درصد بوده است و بر اساس آمارها و مطالعات انجام شده، رشد اقتصادی استان در سال‌های 1387 و 1391 منفی بوده و بیشترین میزان رشد اقتصادی استان مربوط به سال 1384 با رشد 7 درصد بوده و پس از آن در دوره 90 تا 93 نیز رشد اقتصادی استان 2.7 درصد بوده است.

 

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان، یادآور شد: در سطح بخش‌های اقتصادی برخی بخش‌ها با رشد منفی مواجه شدند که علت بعضی از آن‌ها ناشی از تشدید تحریم‌ها و بخشی دیگر ناشی از کاهش بودجه دولتی و عمومی بوده که بخش‌های صنعت، ساختمان، حمل و نقل، انبارداری و ارتباطات و نیز واسطه‌گری‌های مالی، مستغلات، کرایه و خدمات کسب ‌و کار، اداره عمومی، خدمات شهری، آموزش، بهداشت و مددکاری اجتماعی و سایر خدمات عمومی، اجتماعی شخصی و عمومی، از جمله این بخش‌ها هستند.

 

به گزارش ایسنا، ضریب جینی یک واحد اندازه‌گیری پراکندگی آماری است که معمولا برای سنجش میزان نابرابری در توزیع درآمد یا ثروت در یک جامعه آماری استفاده می‌شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: