• پنجشنبه ۱۶ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۰۸
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 968-33614-5
  • خبرنگار : 28006
  • منبع خبر : ----

یک فوق‌تخصص کودکان نارس:

امروز بیشتر کودکان نارس، زنده می‌مانند


یک فوق‌تخصص کودکان نارس اظهار کرد: امروز بیشتر کودکان نارس متولد شده، زنده می‌مانند، در حالی که این شرایط در گذشته فراهم نبود.

 

ناهید جعفری در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه زنجان، اظهار کرد: متاسفانه در گذشته بسیاری از کودکان نارس فوت می‌کردند اما امروز بیشتر این کودکان زنده می‌مانند و می‌توانند به روال زندگی خود ادامه می‌دهند.

 

این متخصص با بیان اینکه بیشترین عامل نارسی نوزادان ناشی از عوامل مادرزادی است، گفت: عواملی نظیر فشارخون حاملگی، بیماری‌های مادر در طی دوران بارداری، عفونت و پارگی زودرس پرده‌ها و چند‌قلو‌زایی می‌تواند باعث تولد کودکان نارس شود.

 

وی ادامه داد: به طور معمول مادرانی نوزاد نارس به دنیا می‌آورند که دچار نازایی بوده‌اند و با روش‌های IUI و IUS قادر به فرزند‌آوری شده‌اند.

 

این متخصص با اشاره به اینکه کودکان نارس به کودکانی اطلاق می‌شود که زیر 37 هفته بار داری به دنیا می‌آیند، خاطرنشان‌کرد: این نوزادان به سبب نارسی باید از مراقبت بیشتری برخوردار باشند، به طوری که یک سری از معاینات را باید بیشتر از کودکان نرمال داشته باشند تا دچار مشکل نشوند.

 

جعفری با اشاره به اینکه کودکان نارس با مشکلات فراوانی مواجه هستند، خاطرنشان کرد: این نوزادان به چند گروه وزنی تقسیم می‌شوند که به طور معمول کودکان زیر دو کیلو و 500 گرم و کودکان زیر یک کیلو و 500 گرم و نوزادان زیر یک کیلوگرم و نیزن زیر 700 گرم است.

 

وی اظهار کرد: این نوزادان معمولا با مشکلات تنفسی، شیر خوردن و عفونت و زردی طولانی شده روبه‌رو هستند. همچنین قند خون پایینی دارند و به طور مکرر بستری می‌شوند.

 

این پزشک فوق‌تخصص ادامه داد: این نوزادان با مشکلات تنفسی روبه‌رو هستند و باید حتما با تهویه مکانیکی تنفس‌دهی شوند و یا دچار زجر تنفسی هستند و تنفس در آنها گاها قطع می‌شود که این نوزادان نیز به دستگاه تهویه مکانیکی وصل می‌شوند.

 

جعفری در خصوص مشکلات تغذیه‌ای، افزود: این نوزادان توانایی مصرف شیر مادر را در روزهای اول ندارند و شاید تا یک ماه شیر مادر را مصرف نکنند که تغذیه به صورت وریدی در این مدت انجام می‌گیرد و به آرامی با بزرگ شدن نوزاد این توانایی برای تغذیه از شیر مادر فراهم می‌شود.

 

وی ادامه داد: قند خون در این نوزادان به میزان قابل توجهی پایین است؛ چرا که در دوران بارداری قند در کبد نوزاد به صورت گلیکوژن ذخیره نشده است و نوزاد با کوچک‌ترین استرس دچار پایین رفتن قند خون می‌شود.

 

این پزشک فوق‌تخصص افزود: این کودکان در معرض عفونت بالایی هستند و حتما باید آنتی‌بیوتیک مصرف کنند. همچنین به دلیل اینکه زردی در این کودکان طولانی مدت می‌شود باید فتوتراپی شوند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: