• سه شنبه ۱۴ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۸:۰۲
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 968-8884-5
  • خبرنگار : 28009
  • منبع خبر : ----

برداشت 70 کیلوگرم زعفران در استان زنجان


مدیر امور باغبانی سازمان جهادکشاورزی استان زنجان، از برداشت 70 کیلو گرم زعفران از مزارع استان خبر داد.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، بهنام اوجاقلو در جمع خبرنگاران، با اشاره به پشتیبانی صفر تا 100 کشت و تولید زعفران در استان زنجان، اظهار کرد: در حال حاضر 35 هکتار از اراضی کشاورزی استان زنجان در قالب 168 قطعه زیر کشت زعفران قرار دارد و شهرستان زنجان بیشترین سطح زیر کشت زعفران در استان را به خود اختصاص داده است.

 

این مسئول با بیان این‌که بر اساس بررسی‌های انجام گرفته، همه مناطق استان به غیر از برخی مناطق شهرستان طارم مستعد کشت زعفران شناخته شده است، ادامه داد: در حال حاضر دو پشتیبان زعفران در استان زنجان فعالیت می‌کنند و این باعث می‌شود که خرید پیاز زعفران از استان خراسان و حمل و توزیع آن در توسط شرکت‌های پشتیبان انجام بگیرد.

 

وی افزود: شرکت‌های پشتیبان علاوه بر پشتیبانی فنی مراحل کاشت، داشت و برداشت زعفران در استان، تشکیل کلاس‌های آموزشی، تهیه سموم، تهیه ادوات و ماشین‌آلات مورد نیاز، همچنین خرید و بازاررسانی محصول تولیدی را بر عهده دارند.

 

اوجاقلو با بیان این‌که برداشت زعفران در استان زنجان، هر سال از 15 مهر ماه آغاز شده و تا اواسط آبان ماه ادامه دارد، خاطرنشان کرد: تامین پیاز زعفران کار سختی است و حساسیت‌های خاص خود را دارد؛ چراکه پیاز باید از مزارع عاری از آفات و بیماری‌ها تهیه شود. از این‌رو، شرکت پشتیبان در استان مزارع سالم را ردیابی می‌کند و با خرید پیاز موردنظر، به توزیع آن در سطح استان اقدام می‌کند.

 

مدیر امور باغبانی سازمان جهادکشاورزی استان زنجان با تاکید بر این‌که عمر مفید زعفران 8 تا 9 سال است، تصریح کرد: زعفران گیاهی چندساله است و تا 15 سال بعد از کشت، قابلیت بهره‌برداری دارد. این در حالی است که سال سوم بعد از کشت، زمان اوج محصول‌دهی زعفران به شمار می‌آید.

 

به گزارش ایسنا، مزارع زعفران استان زنجان نیز در سال‌های اولیه تولید هستند و به طور متوسط، 2 کیلوگرم در هکتار محصول می‌دهند. البته این میزان در سال‌های آتی به 3 کیلوگرم افزایش می‌یابد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: