• جمعه ۳ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۵۳
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 969-486-5
  • خبرنگار : 28020
  • منبع خبر : ----

یک کارشناس اقتصاد:

«بلک فرایدی»؛ سیاهی که پایانی سپید برای فروشندگان رقم می‌زند


یک کارشناس اقتصاد و مدرس دانشگاه پیام‌نور گفت: «بلک فرایدی» یا جمعه سیاه، روزی است که به خاطر تخفیف‌هایی که فروشگاه‌ها اعمال می‌کنند برابر با چند ماه خود فروش دارند.

 

یاشا سلیمانی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه زنجان، در رابطه با جمعه سیاه یا بلک فرایدی، اظهار کرد: جمعه سیاه یا همان بلک فرایدی به نوعی روز به صدا درآمدن زنگ‌ها برای شروع خرید کریسمس بوده و روز بعد از روز شکرگزاری در ایالات متحده است. در واقع آخرین جمعه ماه نوامبر، بلک فرایدی نام‌گذاری شده است.

 

این کارشناس اقتصاد با بیان اینکه حسابداران مخترع جمعه سیاه هستند، ادامه داد: در گذشته، قانونی نانوشته بین حسابداران رایج بود. در ترازنامه‌های خود، اگر صورت سود و زیان آنان منجر به ضرر می‌شد و اما اگر صورت سود و زیان به سود می‌انجامید، از جوهر مشکی استفاده می‌کردند.

 

وی افزود: در اوایل دهه ۶۰ میلادی، حسابداران همیشه فردای روز عید شکرگزاری، حساب‌های خود را مشکی رنگ می‌دیدند. این روز سرآغاز موج سود و خریدهای پیش از عید به حساب می‌آمد، به همین خاطر بین خود آن را«بلک فرایدی» به معنای جمعه سیاه نام‌گذاری کردند.

 

سلیمانی خاطرنشان کرد: فردا بزرگ‌ترین حراج جهانی یعنی «بلک فرایدی» است و مردم بسیاری از کشورهای دنیا در حال جمع ‌و جور کردن لیستی از وسایل مورد علاقه‌شان هستند. از طرف دیگر فروشگاه‌های مختلف هم در سراسر دنیا بهترین پیشنهادهای‌شان را آماده کرده‌اند تا بتوانند بیشترین سود را از این فرصت به دست آمده انجام دهند.

 

این کارشناس مسائل اقتصادی یادآور شد: به طور کلی فلسفه حراج جمعه سیاه، ارائه تخفیف‌های گسترده همراه با همه محصولات و کالاها، فارغ از دسته‌بندی و نوع آن‌ها است که بعضا شاهد آن هستیم که این تخفیف‌ها به حدی می‌رسند که باعث تحریک هرچه بیشتر مشتریان برای خرید محصولات مورد نظرشان شده و آن‌ها مجاب به خرید آن کالا شده و بودجه و سهم و وزن این کالا در سبد خانوار ندارند و یا به عبارتی حواس مشتریان به جیب‌شان نیست.

 

وی تصریح کرد: در حال حاضر حراج جمعه سیاه دیگر مختص فروشگاه‌های فیزیکی و نیازمند حضور مشتریان در محیط فروشگاه نیست، بلکه بسیاری از فروشگاه‌های اینترنتی بزرگ نیز مدت‌ها است که پا به عرصه گذاشته و در این روز اقدام به اعمال چنین تخفیف‌های بزرگی می‌کنند که برای خریداران بسیار جذاب است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: