• پنجشنبه ۲ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۲۰:۱۸
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 969-686-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

معاون رئیس‌جمهور:

تاریخچه دانشگاه تحصیلات تکمیلی، مستند شود


معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور، اظهار کرد: تاریخچه دانشگاه تحصیلات تکمیلی باید مستندسازی شود.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، جمشید انصاری در آیین گرامی‌داشت بیست و پنج سالگی دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم‌پایه زنجان ضمن تسلیت به آسیب‌دیدگان زلزله کرمانشاه و بزرگداشت یاد و خاطره شهید مدافع حرم سردار خیرالله صمدی با اشاره به اینکه در شهرها همواره شاهد برخی از اتفاقات بزرگ هستیم، گفت: ممکن است کارهایی در ابعاد کوچک انجام شود ولی تاثیرگذاری آن بزرگ باشد و در حیات و بالندگی شهر نقش داشته باشند.

 

وی ادامه داد: از سال ۱۳۳۵ که جمعیت استان بالغ بر ۴۷۵ هزار نفر بود، این شهر فراز و نشیب‌های زیادی را پشت سر گذاشته است تا امروز به یک شهر متوسط با داشتن جمعیت متوسط تبدیل شود.

 

انصاری گفت: در طول این ۷۰ سال، اقدامات زیادی صورت گرفته است که موجب تغییر نوع نگاه مردم و جهت‌گیری شهر و جامعه شهری به سمت پویایی و بالندگی شده است.

 

معاون رئیس‌جمهور افزود: اگر بخواهیم اقدامات صورت گرفته در طی این سال‌ها را بررسی کنیم، می‌توان گفت که ۲۰ کار بزرگ در استان زنجان صورت گرفته است که تاثیرگذاری بالایی نیز در سطح استان داشته‌اند و برخی از این کارها در قبل از انقلاب و برخی دیگر در بعد از انقلاب صورت گرفته است.

 

رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور، خاطرنشان کرد: در سال ۵۳ اولین مرکز آموزش عالی کشور در استان زنجان شکل گرفت که این مرکز بعد از انقلاب تبدیل به دانشگاه شد که شور و شوق مردم را دربر داشت.

 

وی ادامه داد: این دانشگاه در ابتدای امر یک ساختمان استیجاری داشت و اولین رشته آن دامپروری بود که این کار در حجم کوچکی بود اما تاثیر بزرگی دربر داشت.

 

انصاری با بیان اینکه دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم‌پایه زنجان نیز کاری در مقیاس کوچک و با هزینه ابتدایی کمی بود که توانست تاثیرات بزرگی را ایجاد کند، گفت: این دانشگاه با ۸ دانشجو در ابتدای امر شروع به کار کرد و به همت پرفسور ثبوتی یک همیاری و همبستگی در میان مردم شهر مشاهده شد، به طوری که مردم این دانشگاه را از آن خود می‌دانند و این نوع نگرش تا امروز ادامه دارد، طوری که بسیاری از نیازهای این دانشگاه با همیاری مردم تامین می‌شود.

 

معاون رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه در برخی از تاریخچه‌ها، تاریخچه این دانشگاه آن‌طور که باید و شاید نیست، انتظار می‌رود که پرفسور ثبوتی پروژه‌ای را برای نگارش تاریخچه این دانشگاه و مستندسازی این دانشگاه در نظر بگیرد؛ چرا که این دانشگاه موجب پویایی این شهر است و پرفسور ثبوتی گنجینه اطلاعات و وقایع این دانشگاه است.

 

در ادامه این مراسم، رئیس انستیتو پاستور ایران با اشاره به اینکه مسلما نحوه نگرش به ثروت امروز در جامعه متفاوت شده است، گفت: امروز ثروتمندترین مرد دنیا به واسطه دانشش، به ثروت دست یافته است و همه ما به این موضوع آگاهی داریم که آغاز به کار یک دانشگاه نفس تازه‌ای برای یک کشور است.

 

علیرضا بیگلری خاطرنشان کرد: ۲۵ سال پیش دانشگاه پرفسور ثبوتی با هدف و نگاه متفاوتی نسبت به سایر دانشگاه‌ها شروع به کار کرد و می‌توان اذعان کرد تمایزی که این دانشگاه با سایر دانشگاه‌ها دارد این است که طرحی نو دارد و فضا و فارغ‌التحصیلان بی‌بدیل و بی‌نظیر که آمار بالایی را در لیست ارائه مقالات در نشریات علمی معتبر دارند.

 

وی افزود: این دانشگاه یک تفاوت عمده دیگر با سایر دانشگاه‌های سطح کشور دارد و این امر این است که این اتفاق در شهری رخ داده است که همه معتقد بودند که نمی‌شود چنین کار بزرگی را در آن به انجام رسانید.

 

رئیس انستیتو پاستور ایران ادامه داد: ۱۲ سال قبل که وارد استان زنجان شدم دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان پایین‌ترین رتبه را در میان دانشگاه‌های دیگر داشت و در آن زمان تفکری در جامعه غالب بود که نمی‌شود در ایران کارهای بزرگی را انجام داد اما با تاثیر از دانشگاه علوم‌پایه و رفتاری که پرفسور ثبوتی داشت، به این یقین رسیدیم که می‌توان خیلی از کارها را با همت بسیار انجام داد و با این تفکر دانشگاه علوم‌پزشکی از پایین‌ترین رتبه‌بندی به قطب ششم در سطح دانشگاه‌های علوم‌پزشکی تبدیل شد.

 

وی با اشاره به اینکه امروز دانشگاه علوم‌پزشکی از ۱۴ رشته به ۶۵ رشته ارتقا یافته است، افزود: به همت پرفسور ثبوتی نیز خیریه‌های ما امروز در سطح خوبی نسبت به سطح کشوری قرار دارند که این عمل نه تنها در سطح استان، بلکه در سطح کشوری از کیفیت خوبی برخوردار است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: