• شنبه ۱۱ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۸
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 969-1086-5
  • خبرنگار : 28009
  • منبع خبر : ----

یک مدرس دانشگاه تاکید کرد:

وتیور؛ گیاهی مناسب برای جذب فلزات سنگین خاک


مدیرگروه علوم زراعی و باغی واحد علمی‌کاربردی مرکز تحقیقات و آموزش سازمان جهادکشاورزی استان زنجان گفت: گیاه وتیور ( Vetiver ) جاذب بیولوژیک مناسبی برای فلزات سنگین است و می‌تواند مدنظر مسئولان امر قرار بگیرد.

 

محمود محبی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه زنجان، اظهار کرد: یکی از ابعاد تصفیه بیولوژیکی، استفاده از گیاهان در تصفیه پساب‌ها به ویژه پساب‌های صنعتی حاوی فلزات سنگین مانند سرب، جیوه، کروم و سیانید است. این فلزات حتی با روش‌های بسیار پیشرفته تصفیه نیز به سختی تخریب شده و از بین می‌روند، اما با کاشت برخی گیاهان از جمله وتیور در مکان‌های آلوده و به کارگیری شیوه‌های نو، درصد قابل ملاحظه‌ای از فلزات سنگین جذب گیاهان شده و از محیط حذف می‌شوند.

 

وی ادامه داد: در حال حاضر کشورهایی مانند آلمان، کانادا، چین و کشورهای آسیای جنوب شرقی به طور گسترده از فناوری زیستی برای کنترل مواد سمی حاصل از تولیدات صنعتی خود بهره‌مند می‌شوند. این گیاهان آنزیم‌هایی دارند که از توانایی سم‌زدایی آثار علف‌کش‌ها و سایر مواد آلاینده برخوردار بوده و قادرند که آن‌ها را در بافت‌های خود ذخیره کنند؛ در واقع این گروه از گیاهان می‌توانند در سطح وسیعی رشد کرده و با هزینه کمتری نسبت به سایر روش‌های تصفیه بیولوژیکی، فلزات سمی را جذب کنند. همچنین بر خلاف سیستم‌های مصنوعی آسیبی برای محیط زیست ندارند و کشت آن‌ها بسیار مقرون به صرفه است.

 

محبی با تاکید بر این‌که باید محدودیت‌ها و استانداردهای استفاده از این روش از جمله مراقبت و رسیدگی به گیاهان و دفع بقایای گیاهی حاوی مواد سمی مورد توجه جدی قرار بگیرد، افزود: وتیور از دوام، رشد خیلی سریع و ریشه‌های بلند برخوردار است، راندمان بالایی در فتوسنتز دارد و می‌تواند بیوماس زیادی تولید کند. از همین‌رو و به علت دارا بودن خصوصیات خاص مورفولوژیکی و اکولوژیکی نسبت به مقادیر بالای فلزات سنگین و جذب آن‌ها، برای تصفیه پساب‌های صنعتی مناسب تشخیص داده شده است.

 

این مدرس دانشگاه تصریح کرد: وتیور گیاهی دائمی و چندساله است که ریشه های عمودی آن به 1.5 تا 2.5 متر می‌رسد. به همین جهت می‌تواند عناصر سنگینی مانند سرب را از اعماق خاک جذب کند. وتیور بومی مناطق حاره‌ای آسیا است و نسبت به کم‌آبی و آفات مقاومت بالایی دارد. از طرف دیگر قادر است که در شرایط نسبتا سرد و سخت نیز زندگی کند و همین خصوصیت دامنه تحمل آن را در برابر هوای سرد بالا برده است.

 

وی با بیان این‌که سیستم وتیور روشی سبز، ساده، عملی و اما کم‌هزینه به شمار می‌رود، خاطرنشان کرد: تحقیقات انجام یافته در دنیا بیانگر این نکته است که وتیور، به عنوان یک گیاه سوپرجاذب و ذخیره کننده، در جذب فلزات سنگینی مانند سرب، نیترات، فسفات و ترسیب کربن بالا می‌تواند نقش بسیار ارزشمندی در پالایش آب، خاک و هوا ایفا کند؛ در واقع وتیور در برابر عناصر سنگینی مانند سرب، آرسنیک، کادمیوم، کروم، مس، جیوه، نیکل، روی و سلنیم تحمل بالایی دارد و رشد و پرورش آن در مناطق آلوده، شهرک‌ها و کارگاه‌های فرآوری سرب و روی بسیار سودمند و موفقیت‌آمیز خواهد بود.

 

محبی با اشاره به این‌که اطراف کانال‌های انتقال تصفیه فاضلاب جهت کاهش آلاینده‌های موجود در فاضلاب‌های روستایی، دامداری‌ها و کارخانه‌ها محل مناسبی برای کاشت وتیور است، یادآور شد: کاشت وتیور برای بهبود کیفیت روان‌آب‌هایی حاوی آلاینده‌های شیمیایی، برای اصلاح خاک‌های اسیدی و قلیایی و کنترل فرسایش آن‌ها، همچنین برای جلوگیری از توسعه خندق‌ها و ثبیت آبراهه‌ها و کانال‌های زهکشی توصیه می‌شود.

 

مدیرگروه علوم زراعی و باغی واحد علمی‌کاربردی مرکز تحقیقات و آموزش سازمان جهادکشاورزی استان زنجان افزود: جلوگیری از تخریب مناطقی که در اثر رطوبت خرد شده و ریزش می‌کنند و در نهایت تثبیت آن‌ها، اصلاح و احیای زمین‌های تخریب شده در اثر استخراج از معادن، پخش شدن آب‌های حاصل از بارندگی و روان‌آب‌ها، دفع آفات گیاهی در برابر آفت کرم ساقه‌خوار در مزارع برنج و ذرتو استفاده از ساقه‌ها و الیاف گیاه در صنایع دستی مانند سبدبافی از دیگر خواص وتیور است.

 

محبی تاکید کرد: علاوه بر این، ریشه وتیور به علت دارا بودن خواص آنتی‌اکسیدانی در درمان سردرد و انعقاد خون و درمان سرطان سینه کاربرد دارویی دارد و اسانس بسیار معطر و گران‌قیمت از ریشه‌های گیاه استخراج می‌شود . همچنین به علت دارا بودن ریشه بسیار عمیق، باعث استحکام زمین در مناطق رانشی شده و از رانش و ریزش دیواره‌ها جلوگیری می‌کند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: