• سه شنبه ۷ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۲
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 969-984-5
  • خبرنگار : 28009
  • منبع خبر : ----

رشد 61 درصدی تولید عسل در استان زنجان


معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهادکشاورزی استان زنجان، از رشد 61 درصدی تولید عسل در استان خبر داد.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، رحمان رستم‌خانی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: بر اساس سرشماری‌های انجام شده در مهرماه امسال، 96 هزار و 582 کلنی زنبور عسل توسط 2170 زنبوردار در استان زنجان پرورش داده می‌شود و میزان عسل استحصالی از این کلنی‌ها، 934 تن برآورد شده است. در حال حاضر نیز 4000 نفر به صورت مستقیم در زنبورستان‌های استان مشغول به کار هستند.

 

این مسئول با بیان این‌که طی امسال، شهرستان زنجان بیشترین تولید عسل و شهرستان ایجرود کمترین تولید را داشته است و در مقایسه با پارسال، تعداد زنبورستان‌های استان 6.3 درصد، تعداد کندوها 4.4 درصد و میزان تولید عسل 7.61 درصد رشد داشته است، ادامه داد:بسیاری از زنبورداران زنجانی، پرورش زنبور و تولید عسل را به‌ عنوان شغل دائمی خود انتخاب کرده‌اند و از این طریق کسب درآمد می‌کنند؛ این در حالی است که زنبورداری از رشته‌های دامپروری به شمار می‌رود و زنبورداران باید برای افزایش کمی و کیفی تولیدات خود، اطلاعاتشان را به‌ روز کنند.

 

وی افزود: شهرستان طارم به خاطر برخورداری از آب و هوای گرم و معتدل، برای زمستان‌گذرانی زنبورها منطقه‌ای مناسب محسوب می‌شود و بسیار مورد توجه زنبورداران است، در سایر نقاط استان نیز امکان پرورش زنبور عسل در طول سال فراهم است.

 

رستم‌خانی با بیان این‌که سرشماری زنبور عسل در استان زنجان هر سال از مهر آغاز می‌شود، تصریح کرد: با وجود این‌که تولید عسل و پایین بودن سطح ابتلای زنبورهای عسل به برخی بیماری‌ها تابع شرایط آب و هوایی است، در بحث تولید برای استان از توانایی بالایی برخورداریم و این محصول در صورت رفع نیاز داخل به استان‌های هم‌جوار از جمله همدان، تهران، مرکزی، قم و کردستان صادر می‌شود.

 

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشورزی استان زنجان تاکید کرد: با توجه به مصرف داخلی و صادرات آن به خارج از کشور باید تولید کلنی و کیفیت آن‌ها را افزایش دهیم، از این‌رو می‌توان به صراحت گفت سرشماری زنبورعسل پایه و اساس برنامه‌ریزی‌های استانی و ملی به‌شمار می‌رود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: