• چهارشنبه ۸ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۲۰
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 969-2386-5
  • خبرنگار : 28009
  • منبع خبر : ----

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار زنجان:

مدیران کشور نسبت به کاربرد پژوهش احساس نیاز نمی‌کنند


معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار زنجان گفت: مدیران کشور نسبت به کاربرد پژوهش احساس نیاز نمی‌کنند.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، فرامرز نیک‌سرشت در مراسم تجلیل از پژوهشگران و فناوران برتر استان زنجان با بیان اینکه محدودیت، معذوریت، اضطرار و کارآمد نبودن برخی قوانین در کشور باعث شده که پژوهش جایگاه واقعی خود را نداشته باشد، اظهار کرد: یکی از مشکلات اساسی کشور این است که هیچ‌کدام از ما هنوز نسبت به لزوم بهره‌گیری از پژوهش‌های کاربردی احساس نیاز نکرده‌ایم و این ناشی از منابع بی‌حد و حصری است که در اختیار داریم.

 

این مسئول ادامه داد: افرادی که به این حد از نیاز رسیده باشند خیلی معدود هستند در حالی که کشوری مثل ژاپن اگر اهداف خود را حول محور پژوهش دنبال نکند، احساس مرگ می‌کند. متاسفانه به ذخیره ارزی منفی رسیده‌ایم ولی هنوز هم نسبت به لزوم برخورداری از پژوهش‌هایی که به فناوری منتج شود احساس نیاز نمی‌کنیم.

 

وی با تاکید بر اینکه باید به جوانان میدان دهیم و به آن‌ها اطمینان کنیم، تصریح کرد: برخی خودروسازان 300 میلیون تومان و بیشتر پاداش پایان سال دریافت می‌کنند، ولی وقتی پای یک محقق به میان می‌آید، اذعان می‌کنیم که منابع مالی نداریم. شاید اگر روزی از ما نفت نخرند، آن وقت نسبت به پژوهش و لزوم حضور محققان در دستگاه‌های اجرایی احساس نیاز کنیم ولی متاسفانه تا زمانی که از ذخایر نفتی، تنوع آب و هوا، وسعت سرزمین و نیروی انسانی سرشار باشیم، پژوهش جایی در زندگی‌مان نخواهد داشت.

 

نیک‌سرشت تصریح کرد: متاسفانه یکی از عمده دلایل عقب‌ماندگی ما در حوزه پژوهش‌های کاربردی این است که به نیرو و توانمندی جوانان و حتی مبانی علمی تعریف شده چند دهه قبل اعتقاد نداریم. در حالی که حداقل می‌توانیم به دستاوردهای علمی دیگران عمل کنیم و آنها را سرلوحه خود قرار دهیم.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: