• یکشنبه ۱۲ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۰۴
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 969-4586-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

/نمایشگاهی از جنس پژوهش/ (23)

یک جامعه شناس:
اخلاق پژوهش در دانشگاه‌ها نهادینه شود


یک جامعه‌شناس اظهار کرد: اخلاق پژوهش باید در دانشگاه‌ها نهادینه شود.

 

سیدمرتضی موسوی در حاشیه نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی، فناوری و فن‌بازار زنجان در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه زنجان، با اشاره به اینکه پژوهش در دانشگاه‌های هنوز کارکرد خود را پیدا نکرده است، گفت: وقتی در مجموعه‌ای کار کنیم که آن مجموعه پژوهش را باور ندارد و با توجه به اینکه  وظیفه پژوهشگر جز پژوهش چیزی نیست، وقتی این پژوهشگر در این مجموعه قرار می‌گیرد انگیزه خود را از دست می‌دهد.

 

وی ادامه داد: از طرفی اگر موضوعی از سوی سازمان‌ها و نهادها انتخاب کرده و به پژوهشگری واگذار می‌کند باید این پژوهشگر کارها را به بهترین نحو ممکن انجام دهد تا جلب اعتماد رخ دهد؛ چرا که متاسفانه با انجام نادرست و از سر باز کردن موضوعات از سوی پژوهشگر موجب می‌شود که افراد به امر پژوهش اعتماد خود را از دست بدهند.

 

این جامعه‌شناس خاطرنشان کرد: برخی از پژوهشگران اخلاق حرفه‌ای را رعایت نمی‌کنند و گاهی ما پژوهشی را می‌بینیم که به نوعی کپی‌برداری از مقالات کتاب‌های دیگران است و این کار حرفه‌ای نیست.

 

وی با اشاره به اینکه نمی‌شود عملا بر روی مقالات و کپی‌برداری آنها در دانشگاه‌ ها نظارت کرد، گفت: پایان نامه را می‌شود خیلی راحت تغییر داد، به طوری که با همین محتوا باشد و با تغییر عنوان می‌توان به طور کلی نظارت‌ها را دور زد.

 

موسوی با اشاره به اینکه اخلاق پژوهش باید در دانشگاه‌ها نهادینه شود، خاطرنشان کرد: وقتی برخی از اساتید ما هنوز خودشان اخلاق پژوهش را رعایت نمی‌کنند، چطور می‌توان از دانشجویان توقع داشت که اخلاق پژوهش را رعایت کنند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: