• یکشنبه ۱۲ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۳۰
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 969-4886-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

/نمایشگاهی از جنس پژوهش/ (26)

مدیرگروه گیاهان زراعی پژوهشکده گیاهان دارویی دانشگاه زنجان:
نمایشگاه پژوهش، فرصتی برای تبلیغات در خصوص گیاهان دارویی است


مدیرگروه گیاهان زراعی پژوهشکده گیاهان دارویی دانشگاه زنجان اظهار کرد: نمایشگاه پژوهش، فرصتی برای تبلیغات در خصوص گیاهان دارویی است.

 

مجید پوریوسف در حاشیه نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی، فناوری و فن‌بازار زنجان در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه زنجان، با اشاره به اینکه وضعیت حاکم بر تولید و استفاده از گیاهان دارویی به شیوه سنتی، گفت: کارهای تحقیقاتی در خصوص استخراج مواد موثره در دانشگاه‌ها صورت گرفته است ولی با کشورهای پیشرفته در این خصوص فاصله زیاد داریم.

 

وی ادامه داد: کشورهایی که در زمینه گیاهان دارویی پیشرو هستند مواد خام را از ما خریداری می‌کنند و مواد موثره را استخراج و در خصوص جداسازی مواد موثره و خالص‌سازی و فرموله کردن آن فعالیت می‌کنند و در بازارهای جهانی به فروش می‌رسانند.

 

پوریوسف خاطرنشان کرد: متاسفانه بیشتر به سمت خام‌فروشی روی آورده‌ایم در صورتی که اگر یک مقدار در خصوص فرآوری این مواد و تکنولوژی‌ها پس از برداشت این موضوع کار کنیم ارزش افزوده‌ای که از این محصول به دست خواهیم آورد، چند برابر خواهد شد.

 

وی ادامه داد: یکی از مشکلاتی که در این مورد وجود دارد این است که بیشتر مردم از عطاری‌ها گیاهان دارویی را تهیه می‌کنند که بر روی بهداشت و یکنواختی و سندیت این گیاهان کار نشده است. ولی اگر شرکت‌های دانش‌بنیانی بیایند و در این زمینه فعالیت کنند و گیاهان خاصی را که مختص ایران است و شرایط آب و هوایی ایران تنها توانایی پرورش این گیاهان را دارد و در دنیا حائز اهمیت است، می‌توانند در این پروژه‌ها کار کنند و آن را به تولید انبوه برسانند و یا روی مواد موثره و فرآوری این گیاهان کار کنند.

 

این مسئول خاطرنشان کرد: اگر شرکت‌های دارویی بتوانند در این زمینه ورود پیدا کنند و فرمولاسیون این گیاهان را انجام دهند موفق‌تر می‌توان در این زمینه فعالیت کرد اما متاسفانه کارهایی که در این زمینه انجام شده خیلی چشم‌گیر نیست و جا دارد در این زمینه بیشتر کار شود همان طور که در کشور هم این موضوع جزو اولویت‌ها قرار گرفته است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: