• یکشنبه ۱۲ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۲
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 969-2285-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

یک فعال مدنی:

کنش دانشجویی را در ارتباط با زندگی دانشجویی زنده کنیم


یک فعال مدنی اظهار کرد: باید کنش دانشجویی را در ارتباط با زندگی دانشجویی زنده کنیم.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، مراد ثقفی در نشست جایگاه نهاد دانشگاهی در ایران که به همت انجمن فرهنگ و سیاست دانشگاه زنجان برگزار شد، با اشاره به اینکه ۱۶ آذر تبدیل به یک مناسک شده است و در آن بخشی از حقایق گفته می‌شود و بخش نامطلوب‌اش گفته نمی‌شود، گفت: جنبش دانشجویی دارای لحظات نامطلوب هم هست که گاهی این موارد بیان نمی‌شود.

 

مدیر انجمن «دیده‌بان مدنی یک شهر» ادامه داد: جنبش دانشجویی برای خود چند ویژگی قائل است. از جمله جلودار بودن، مستقل بودن و آزادی‌خواه بودن و با تفاسیر فوق، جنبش دانشجویی خود را تافته جدا بافته می‌داند که این درست نیست.

 

ثقفی با انتقاد از گفتمان حماسی افزود: جنبش دانشجویی با تعقل غیرقابل جمع است، به طور مثال اولین حرکتی که در ایران در حرکت جنبشی انجام شد که به نوعی آن را می‌توان حرکت جنبش دانشجویی نامید، جهت اعطای امتیاز نفت شمال به شوروی بود.

 

این روزنامه‌نگار با بیان اینکه اگر می‌خواهیم در رابطه با جنبش دانشجویی صحبت کنیم باید نگاه حماسی خود را کنار بگذاریم، گفت: دانشگاه حماسه‌ساز نیست و باید نگاه حماسی و نگاه جنبشی را کنار بگذاریم و در خصوص کنش دانشجویی فکر کنیم.

 

این فعال مدنی با تعریف کنش دانشجویی گفت: متاسفانه هنوز مفهومی در این زمینه عنوان نشده و وقتی در این مورد صحبت می‌کنیم با یک مفهوم دوگانه‌ای روبه‌رو هستیم که کنش صنفی و کنش سیاسی است.

 

وی با اشاره به اینکه امروز چه طور می‌توان تک‌تک افراد را به «ما» تبدیل کرد، گفت: کنش دانشجویی باید پلی برای ارتباط دانشجویان باشد و باید بتوانیم کنش دانشجویی را شکل دهیم و از حالت خمودگی بیرون بیاوریم و این کنش از غذای نامناسب و خوابگاه‌ها شروع می‌شود اما نه اینکه تنها مطالبه‌گر باشیم؛ چرا که مطالبه‌گری دانشجویان کافی نیست.

 

ثقفی با اشاره به اینکه باید کنش دانشجویی را در ارتباط با زندگی دانشجویی زنده کنیم، گفت: در ارتباط با بیرون دانشگاه و درون دانشگاه و خواسته‌ها و مطالبات دانشجویی باید این کنش فعال شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: