• سه شنبه ۱۴ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۸
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 969-11414-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

طی سال گذشته اتفاق افتاد؛

مسمومیت 101 نفر با مونوکسید کربن در استان زنجان


رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی زنجان اظهار کرد: طی پارسال در استان زنجان 101 نفر با مونوکسید کربن مسموم شدند.

 

علیرضا زراعتچی در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه زنجان، با اشاره به اینکه طی پارسال در استان زنجان 101 نفر با مونوکسید کربن مسموم شدند، گفت: این آمار طی هشت ماهه نخست سال ۴۲ نفر بوده است.

 

وی ادامه داد: از این 101 نفر، 14 نفر از بر اثر مسمومیت با گاز مونواکسید کربن فوت شدند که از این 14 نفر هم 4 نفر زیر 14 سال سن داشتند. همچنین این آمار در هشت ماهه امسال دو نفر بوده است.

 

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی زنجان با اشاره به اینکه با فرا رسیدن ایام سرد سال احتمال مسمومیت با گاز مونواکسید کربن بالا می‌رود، از همین رو پیشگیری از بروز این حوادث لازم است، گفت: ۷۵ درصد حوادث مرتبط به مسمومیت با مونوکسید کربن مربوط به دودکش بخاری‌ها است و اگر مشترکین توجه ویژه داشته باشند در کاهش حوادث بسیار مؤثر است.

 

زراعتچی افزود: گیجی، کرختی مزمن، سردرد ناگهانی و بدون دلیل از علائم شایع گازگرفتگی است که افراد سالم به دلیل اینکه علائم ذکر شده دیرتر در آنها بروز می‌کند باید کاملاً هوشیار بوده و با مشاهده این علائم، در افرادی که حساس‌تر هستند، سریع کمک‌های اولیه را انجام دهند.

 

وی تصریح کرد: علائم گازگرفتگی بستگی به میزان مونوکسید کربن موجود در فضای حادثه دارد. در ابتدا علائم خفیف است و به‌صورت گیجی، کرختی مزمن و در واقع علائمی شبیه یک آنفلوانزا خود را نشان می‌دهد که افراد در مواجهه با چنین علائمی، باید به وجود گاز مونوکسید کربن در فضا شک کنند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: