• یکشنبه ۱۲ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۶
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 969-12014-5
  • خبرنگار : 28009
  • منبع خبر : ----

نماینده ولی‌فقیه در استان زنجان:

اشتغال، از مهم‌ترین مسائل معلولان است


نماینده ولی‌فقیه در استان زنجان گفت: معلولان نیازمند توانمندسازی هستند و اشتغال، از مهم‌ترین مسایل معلولان است.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، آیت‌الله علی خاتمی ظهر امروز در مراسم روز جهانی معلولان، اظهار کرد: بخشی از مسایل مربوط به معلولیت، اجتناب‌ناپذیر است اما بخشی دیگر قابل پیشگیری است و یا حداقل می‌توان از تبعات ناشی از معلولیت کاست. در حال حاضر نیز حدود 20 هزار نفر در استان به دلایل مختلف از معلولیت رنج می‌برند و شعار «خواستن، توانستن است» باید در حد نسبی مورد توجه مسئولان باشد؛ در واقع آن‌چه که به عنوان پیشگیری از بروز معلولیت عنوان می‌شود، وظیفه حکومت‌ها و متولیان امر بهداشت جامعه است و در مقابل تعدادی از معلولیت‌ها نیز اجتناب‌ناپذیر است و به خاطر اتفاقاتی مثل جنگ، زلزله، سیل و حوادث جاده‌ای رخ می‌دهد.

 

امام جمعه زنجان با بیان این‌که متاسفانه بیش از 60 درصد تلفات جاده‌ای به خاطر عامل انسانی رخ می‌دهد، ادامه داد: زیرساخت‌های زندگی شهری و نقل و انتقال باید به گونه‌ای باشد که معلولان با مشکلات حرکتی مواجه نشوند. امروز 15 درصد از جمعیت جهان به نوعی دارای معلولیت هستند ولی همگی شهروند بوده و باید از برابری فرصت‌ها در عرصه‌های زندگی بهره‌مند شوند. تحقق این مهم نیز وظیفه مدیریت شهری است. اقداماتی هم صورت گرفته است ولی کافی نیست و همه اقدامات حلقه‌وار با یکدیگر ارتباط دارند.

 

وی با تاکید بر این‌که معلولان باید از وسایل حمل و نقل مناسب‌سازی شده بهره‌مند شوند و در عرصه‌های رفت و آمد خود با مشکلات کمتری مواجه باشند، افزود: در حال حاضر اشتغال معلولان یکی از مهم‌ترین مسایل است. البته انسان کانون استعدادها است و معلولانی هستند که از انسان‌های سالم هم توانمندترند. اصل انرژی در درون انسان است و ما جانبازانی باقی‌مانده از دوران دفاع‌مقدس داریم که حتی از دو چشم نابینا شده‌اند ولی ادامه تحصیل داده و از اساتید برجسته دانشگاه‌ها به شمار می‌آیند.

 

آیت‌الله خاتمی با اشاره به این‌که هر کسی بهر کاری ساخته شده و یک نفر نمی‌تواند در همه زمینه‌ها توانمند باشد، تصریح کرد: هر کدام از ما که گرفتار معلولیت شد، باید واقع‌بین باشد و یقین بداند که گوشه‌گیری و انزوا هیچ گره‌ای را باز نمی‌کند. معلول باید سعی کند که توانمندی‌های خود را در عرصه‌های دیگر به معرض نمایش بگذارد. همان‌طور که برخی معلولان در مسابقات پارالمپیک، مدال‌های بیشتری از ورزشکاران سالم کسب کرده‌اند و بسیار هم قدردان زحمات اطرافیان‌شان هستند.

 

نماینده عالی دولت در استان زنجان نیز گفت: بیش از 500 میلیون (بیش از 7 درصد) نفر از جمعیت جهان از معلولیت‌های مختلف رنج می‌برند و باید در جهت تامین زندگی مناسب برای آن‌ها برنامه‌ریزی شود.

 

اسدالله درویش‌امیری افزود: یکی از اهداف مهم روز جهانی معلولان، ارتقا و رشد اذهان درباره مسایل مربوط به معولیت و افزایش آگاهی‌های عمومی در راستای پیوستن معلولان به اقشار مختلف جامعه است؛ در واقع افراد سالم باید درک کنند که معلولان در چه شرایطی به سر می‌برند و برای بهبود زندگی آن‌ها گام بردارند. البته خوشبختانه در دنیای امروز، برنامه‌ریزی‌های دقیقی برای ارتقای سطح زندگی معلولان صورت می‌گیرد. به عنوان مثال برگزاری مسابقات پارالمپیک در سطح جهان نشان می‌دهد که معلولان در ذهن برنامه‌ریزان جهان قابل احترام و تقدیرند و این زمینه فراهم است که با اراده پولادین در مسابقات شرکت کنند.

 

استاندار زنجان ادامه داد: در ایران نیز طی 20 سال گذشته، اقدامات خوبی برای پیشگیری از معلولیت صورت گرفته است ولی هنوز با آن‌چه انتطار می‌رود باشیم، فاصله داریم. به موازات همه این اقدامات، اراده پولادین خود معلولان خیلی اهمیت دارد و جالب آن‌که بسیاری از معلولان از اراده پولادین برخوردارند و زندگی کردن را به انسان سالم بی‌اراده می‌آموزند؛ چراکه بسیاری از انسان‌ها از نظر جسمی سالم‌اند، ولی از نظر روحی معلول‌اند و سالم زندگی کردن را باید از معلولان بیاموزند.

 

وی تصریح کرد: معلولان اراده را از خدا هدیه گرفته‌اند، به قدرت لایزال الهی ایمان راسخ دارند و محال را ممکن می‌سازند. همین موضوع منجر به افزایش باورها و اعتقادات مردم در جامعه می‌شود و این باور بین مردم منتقل می‌شود که اگر معلولان بخشی از سلامت جسمانی خود را از دست داده‌اند، اما با توکل به خدا می‌توانند سخت‌ترین کارها را انجام دهند.

 

مدیرکل بهزیستی استان زنجان نیز در ادامه گفت: پیشگیری از بروز معلولیت‌ها اولویت اول سازمان است و در این راستا در شش ماه نخست سال، 727 نفر در شش ماه اول به مراکز مشاوره ژنتیک مراجعه کردند.

 

محمد محمدی‌قیداری با بیان این‌که پارسال 940 زوج به مراکز مشاوره پیش از ازدواج مراجعه کردند، افزود: امروز معلولان نه تنها روی پای خود ایستاده‌اند، بلکه مطالبه‌گر هستند و این جای خرسندی دارد. امیدواریم روزی برسد که برای تردد در مبلمان شهری با هیچ مشکلی مواجه نشوند. در خصوص پیشگیری از بروز معلولیت نیز یکی از اقدامات خوب مجلس، اجباری کردن مشاوره ژنتیک برای زوجین در شرف ازدواج است که یک فرآیند بین بخشی است و امیدواریم در قانون برنامه ششم جرایی شود.

 

این مسئول با اشاره به این‌که پارسال 78 درصد کودکان استان تحت پوشش طرح غربالگری تنبلی چشم قرار گرفتند، افزود: امسال نیز تاکنون 30 هزار کودک تحت پوشش این طرح قرار گرفته‌اند. در اجرای طرح غربالگری ناشنوایی نیز پارسال 85 درصد از نوزادان استان تحت پوشش قرار گرفتند و خوشبختانه در حال حاضرهیچ کودکی برای کاشت حلزون پشت نوبت نیست.

 

وی با بیان این‌که پارسال در راستای آگاه‌سازی برای پیشگیری از معلولیت‌ها، 21 هزار دانش‌آموز پایه دهم و یازدهم از آموزش‌های لازم برخوردار شدند، ادامه داد: 20 هزار معلول تحت پوشش اداره کل بهزیستی قرار دارند و طبق سیاست سازمان، حدود 5000 پرونده به بخش خصوصی واگذار شده است. این در حالی است که 9744 نفر با صرف اعتباری بالغ بر 3 میلیارد و 600 میلیون تومان کمک‌های موردی دریافت کرده‌اند و 297 معلول ضایعه نخاعی نیز از حق پرستاری و هزینه‌های مستمری سازمان برخوردار هستند.

 

محمدی همچنین با اشاره به فعالیت 13 مرکز روزانه و 9 مرکز شبانه‌روزی، خاطرنشان کرد: سالانه به طور متوسط 20 میلیارد تومان به صورت مستقیم و غیرمستقیم برای حوزه معلولان هزینه می‌شود. در حال حاضر نیز 560 خدمت‌گیرنده بدسرپرست و مجهول‌الهویه در مراکز شبانه‌روزی نگهداری می‌شوند که هزینه زیادی برای سازمان دارد. به همین‌خاطر برنامه‌های سازمان از مرکزمحوری به خانواده‌محوری سوق یافته است.

 

مدیرکل بهزیستی استان زنجان در ادامه یادآور شد: مقوله مناسب‌سازی به جد دنبال می‌شود و از شهرداران خواستاریم که در ارائه پایان کار، لزوم رعایت ضوابط مناسب‌سازی را مد نظر قرار دهند. همچنین از نمایندگان مجلس نیز خواستاریم که برای تصویب لایحه بازنگری‌‌شده حمایت از حقوق معلولان قدم‌های جدی بردارند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: