• یکشنبه ۱۲ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۲۱:۰۸
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 969-2385-5
  • خبرنگار : 28006
  • منبع خبر : ----

اما و اگرهای رابطه با آمریکا در قاب مناظره دانشجویی


نشست سیاسی با موضوع ارتباط با آمریکا به همت جامعه اسلامی دانشگاه زنجان و با حضور اکبر اعلمی نماینده دوره ششم و هفتم مجلس شورای اسلامی و حجت‌الاسلام حمید رسایی نماینده دوره هشتم و نهم در خانه ملت به میزبانی دانشگاه زنجان برگزار شد.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، حجت‌الاسلام حمید رسایی، نماینده دوره هشتم و نهم مجلس شورای اسلامی در این نشست با اشاره به فصل سیاست خارجه در قانون اساسی و اصل ۱۵۲ و ۱۵۵، گفت: بر اساس این دو اصل و به طور اخص اصل ۱۵۲، سیاست خارجی ایران باید بر اساس نفی سلطه‌جویی و سلطه‌پذیری بوده و دفاع از حقوق مسلمانان و صلح‌پذیری در آن استوار باشد، بر همین اساس، همین اصل تکلیف سیاست خارجی ایران را مشخص می‌کند و اگر ایران می‌خواهد با کشوری ارتباط برقرار کند باید استقلال و تمامیت ارضی او حفظ شود و رابطه صلح‌آمیز باشد.

 

دیگر سخنران این نشست، یعنی نماینده دوره ششم و هفتم مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست با اشاره به اینکه در دنیای امروز مولفه‌های قدرت و ثروت حرف اول را می‌زنند، گفت: در چنین دنیایی همه کشورهای ریز و درشت با تمام مولفه‌هایی که دارند به دنبال این هستند که مولفه‌های قدرت و ثروت را در خود افزوده و امکان ایجاد امنیت و رفاه را برای مردم خود فراهم آورند. در همین راستا است که کشوری مثل ویتنام که تحت تسلط آمریکا قرار داشت و نزدیک پنج میلیون نفر کشته و مجروح دارد، برای حفظ امنیت خود و برای به حداکثر رساندن مولفه‌های قدرت و ثروت خود به رابطه با آمریکا تن می‌دهد.

 

اکبر اعلمی با اشاره به اینکه امنیت سیستم ما در گروی این است تا با آمریکا رابطه برقرار کنیم، ادامه داد: چین با داشتن یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون جمعیت و ۳.۲ تریلون دلار سرمایه، از دیگر کشورهایی است که به دنبال برقراری رابطه با آمریکا و به دنبال افزایش مشترکات خود با آمریکا است.

 

وی افزود: ما ناگزیر به این هستیم که با آمریکا رابطه برقرار کنیم و در غیر این صورت باید دست به دامان نوچه‌های آمریکا نظیر امارات باشیم. استقلال، تنها استقلال سیاسی نیست و استقلال اقتصادی و اجتماعی، از دیگر استقلال‌هایی است که باید تامین شود.

 

رسایی در ادامه اظهار کرد: اینکه امروز گفته می‌شود آمریکا یک ابرقدرت است و ما ناگزیر به رابطه با آمریکا هستیم یک تز بیشتر نیست و مشکل ما در کشور به دلیل داشتن مسئولان ناکارآمد است.

 

وی تصریح کرد: ژاپن که امروز صحبت از بهترین نوع رابطه با آمریکا به آن نسبت داده می‌شود، در حال حاضر آمریکا ۹ پایگاه نظامی در این کشور آسیایی دارد و بیش از ۴۰ هزار نیروی آمریکایی در ژاپن مستقر است و باید تا قیامت الی‌العبد به آمریکا غرامت بدهد و ارتش نداشته باشد.

 

اعلمی در ادامه با اشاره به اینکه مسئله رابطه با آمریکا در شش ماهه پایانی دولت سابق مطرح شده است، خاطرنشان کرد: این مسئله تنها توسط رئیس جمهور دولت تدبیر و امید صورت نگرفته و برجام تصمیم نظام بوده است و نظام این تصمیم را گرفته است که با آمریکا وارد مذاکره شود.

 

وی ادامه داد: بر فرض مثال رئیس‌جمهور مسئله برجام را به تنهایی ساماندهی کرد، آیا این طرح وارد مجلس نشد و شورای نگهبان آن را تایید نکرد و نه اینکه شورای نگهبان بدون اجازه رهبری نمی‌تواند کاری بکند.

 

رسایی، خاطرنشان کرد: آمریکا همواره به دنبال سلطه‌جویی بوده و استقلال و تمامیت ارضی ما را به رسمیت نشناخته است.

 

وی ادامه داد: آمریکا به هیچ کدام از تعهداتی که در طی این سال‌ها داده، عمل نکرده است و از قرارداد الجزایر تا همین مسئله برجام به هیچ کدام از عهدهای خود پای‌بند نبوده و این مسئله نه تنها در مورد ایران، بلکه در قبال همه کشورها همین رفتار را داشته است.

 

رسایی با اشاره به اینکه برجام یک کودک ناقص‌الخلقه‌ای است که امروز حتی رئیس‌جمهور هم نمی‌تواند آن را سامان دهد، گفت: نطفه مذاکرات در خصوص برجام در این دولت بسته شد و پیش از آن ایران تنها به دنبال انرژی هسته‌ای بود.

 

وی با بیان اینکه عده‌ای می‌گویند هیچ تصمیمی بدون اجازه رهبری و مجلس در زمینه رابطه با آمریکا نمی‌توانست اتخاذ شود، خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری در مجوزنامه مشروط برجام مواردی را ذکر و به امضا می‌رسانند که آن چیزی که مطلوب رهبری است، آن چارچوب را تحریم‌ها نقض کرده‌اند و در مجلس نیز آقای لاریجانی با تصویب طرحی کاری کردند که این مصوبه به صورت ضمنی توافق شد و شورای نگهبان برجام را رسیدگی نکرده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: