• دوشنبه ۱۳ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۹
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 969-1984-5
  • خبرنگار : 28020
  • منبع خبر : ----

باز شدن پنجره طلایی فرصت به روی زنجانی‌ها


معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان گفت: بر اساس سرشماری پارسال بیش از ۷۰ درصد جمعیت استان در جمعیت سنی کار قرار دارند که می‌تواند برای استان توسعه اقتصادی به همراه داشته باشد.

 

حسین امیدمقدم در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه زنجان، اظهار کرد: از سال ۱۳۳۵ تا ۱۳۹۵، سرشماری‌های عمومی نفوس و مسکن بر حسب قانون در ایران اجرا شده است و سرشماری با ارائه آمار و اطلاعات صحیح درباره اندازه، ساختار و ویژگی‌های جمعیت ابزار مناسبی برای طراحی و اجرای برنامه‌های اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی در اختیار برنامه‌ریزان، سیاست‌گذاران و مسئولان قرار می‌دهد.

 

این مسئول ادامه داد: طی دوره ۶۰ ساله از سال ۱۳۳۵ تا ۱۳۹۵، جمعیت استان بیش از ۲.۷ برابر شده و متوسط رشد سالانه جمعیت طی این دوره ۱.۶۹ درصد بوده است.

 

وی افزود: در این مدت جمعیت شهری حدود ۱۵.۱ برابر شده و جمعیت روستایی تقریبا ثابت مانده است. همچنین رشد سالانه جمعیت در جامعه شهری استان در فاصله این سال‌ها معادل ۴.۶۳ درصد و در جامعه روستایی نیز ۴ صدم درصد بوده است.

 

امیدمقدم در رابطه با تراکم جمعیت در استان زنجان، خاطرنشان کرد: تراکم جمعیت استان در فاصله بین سال‌های ۱۳۳۵ تا ۱۳۹۵ بیش از ۲.۸ برابر شده و بر اساس آمار حاصل از سال ۱۳۹۵، تراکم نسبی در هر کیلومتر مربع ۴۸ نفر و این میزان در سال ۹۰ برابر ۴۶ نفر بوده است.

 

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان یادآور شد: بر اساس سرشماری سال ۹۵، جمعیت استان زنجان به لحاظ سنی در پنجره طلایی قرار دارد و بيش از 70 درصد جمعيت استان بين سن 15 تا 64 سال قرار دارند که این افراد در جمعیت کار قرار گرفته و اگر خيل عظيمی از جوانان توانمند شوند، تحصيلات، شغل و مسكن داشته باشند و ازدواج كنند، می‌توانند جهش اقتصادی در استان ايجاد كنند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: