• دوشنبه ۱۳ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۹
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 969-12514-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

پژوهشگر حوزه مهدویت:

عقلانیت، بهترین شیوه در برخورد با فرقه‌های گمراه است


یک پژوهشگر حوزه مهدویت با اشاره به اینکه عقلانیت، بهترین شیوه در برخورد با فرقه‌های گمراه است، گفت: مهم‌ترین شیوه عمل فرقه‌های گمراه، نزدیک نشان دادن دوره‌ها و راه‌حل‌های سهل‌الوصول برای رسیدن به آرزوهای دور و دراز است.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، حجت‌الاسلام محمدرضا لایقی در نشست مهدویت، معنویت و آسیب‌های فرقه‌ای از سری برنامه گفتمان‌های دینی دانشجویی که به همت معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی زنجان در دانشگاه پیام‌نور زنجان برگزار شد، اظهار کرد: یکی از ارکان فکر مسلمانان باور به مهدویت و وجود امام است، امامی که دارای شخصیت دورویه بوده و یک بعد در آسمان و بعد دیگر در زمین است.

 

این مدرس حوزه و دانشگاه با اشاره به اینکه شیعیان، فلاسفه و عرفا با توجه به نوع نگاه خود به وجود امام معتقدند همان‌گونه که فلاسفه‌ای از جمله شیخ شهاب‌الدین سهروردی، بوعلی و فارابی شیعه امامی نبودند ولی در بحث فیض معتقد بودند که شخصی معصوم که الهی است واسطه شده تا فیض الهی به عالم ماده و به ما برسد که در بخشی از دعای ندبه «این السبب بین الارض و السما» نیز بیان این مسئله است.

 

لایقی با تاکید بر اینکه مهدویت آنقدر بدیهی است که کسی در اصل آن شکی ندارد، خاطرنشان کرد: این مسئله بارها مورد سوء استفاده افراد مختلف قرار گرفته، به طوری که در حال حاضر شاهد هستیم تعداد قابل توجهی از پرونده‌های قضایی مبنی بر انواع سوء استفاده از این موضوع وجود داشته باشد.

 

این پژوهشگر عرصه مهدویت تصریح کرد: آمار بانوانی که در پرونده‌های فرقه‌ای اغفال شده‌اند بیشتر از مردان است و نباید تصور کنیم که ما در مواجهه با این مسائل و وسوسه افراد سودجو به هیچ عنوان گمراه نخواهیم شد، این مسئله آنقدر مهم است که باید با مطالعه و آگاهی در برابر این تحریف بایستیم.

 

لایقی با اشاره به اینکه معنا، مسئله مهم در جامعه امروز است، گفت: بسیاری از ما خلاء معنا در زندگی داریم و وقتی در بحران‌های زندگی و حوادث وجودی قرار می‌گیریم که ما را بین بودن و نبودن قرار می‌دهد همه داشته‌ها برایمان بی‌ارزش می‌شود و در اینجا خلاء معنا را می‌توان بسیار مشاهده کرد.

 

وی افزود: اینکه چطور می‌توان به این خلاء فایق آمد دین، عقلانیت، عرفان و ادب که مجموعه آن با عنوان فرهنگ دینی مطرح می‌شود و مهدویت نیز در آن جای دارد می‌تواند راهکار خوبی برای ما باشد هر چند در این بین باید مراقب مسیرهای انحرافی و سودجویی فرقه‌های منحرف باشیم.

 

این مدرس حوزه و دانشگاه با اشاره به چند ملاک در خصوص انسان‌های عارف، خاطرنشان کرد: حرکت معنوی همواره فردمحور است که این فرد در تشیع امام است و ذیل آن یک فرد عارف است که این انسان عالم و عارف دارای ویژگی‌هایی است که با قدری توجه به آن می‌توان فرقه‌های ضاله را شناخت.

 

لایقی با اشاره به اینکه استاد واقعی معنویت هیچ‌وقت دعوت به خود نمی‌کند، تاکید کرد: باید توجه داشته باشیم سلوک معنوی دارای مراتب مشروع و معقول است و هیچ‌گاه یک استاد معنوی دستور خلاف شریعت و عقلانیت نمی‌دهد و اگر خلاف این باشد باید به مدعی این سلوک عرفانی شک کرد.

 

این پژوهشگر مهدویت تصریح کرد: رهبران فرقه‌های ضاله ادعامحور و خودخوانده هستند و ادعای مقامی دارند که قابل اثبات نیست و هیچ‌گاه کسی هم نپرسیده به کدام دلیل به این مقام رسیده و یا به علوم باطنی که ادعا دارد، رسیده است زیرا در این فرقه‌ها کسی حق سوال پرسیدن ندارد و اعضا در صورت عدم باور و سوال پرسیدن از گروه طرد خواهند شد.

 

وی افزود: رهبران فرقه در ابتدا در باغ سبز نشان می‌دهند ولی در نهایت این رهبران برای رسیدن به هدف خود که اطاعت بی‌چون چرای مریدان از اوست، تلاش می‌کنند.

 

لایقی با اشاره به حدیث «الانسان علی ما منع»، خاطرنشان کرد: فرقه‌ها عموما بعد از اینکه در باغ سبز نشان دادند در پذیرفتن افراد در گروه خود تعلل می‌کنند تا افراد برای حضور در فرقه حریص‌تر شده و برای پذیرش شرایط گروه آماده‌تر باشند و در اینجا است که افراد آماده شست‌وشوی مغزی می‌شوند.

 

این مدرس حوزه و دانشگاه با بیان اینکه در مرحله بعد از شست‌وشوی مغزی، خطرناکترین فرایند فرقه‌ای رخ می‌دهد و آن اعطای اختیار به مراد است، تاکید کرد: مهم‌ترین شیوه عمل فرقه‌های گمراه، نزدیک نشان دادن دوره‌ها و راه‌حل‌های سهل‌الوصول برای رسیدن به آرزوهای دور و دراز ارائه می‌دهند.

 

لایقی با بیان اینکه ارایه عرفان فانتزی یکی از مواردی است که در فرقه‌های ضاله مرتبط با مهدویت می‌توان مشاهده کرد، تصریح کرد: اسلام دین عقلانیت است پس با تاسی به آموزه‌های اصیل دینی، درست و عقلانی بیاندیشیم و هر گاه دچار مشکل در انتخاب شدیم از مشورت با دانایان خیرخواه غفلت نکنیم.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: