• سه شنبه ۱۴ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۷
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 969-13614-5
  • خبرنگار : 28009
  • منبع خبر : ----

نماینده عالی دولت در استان زنجان:

توسعه پایدار بدون توجه به حفظ خاک دست‌یافتنی نیست


نماینده عالی دولت در استان زنجان گفت: توسعه پایدار هیچ کشوری بدون توجه به حفظ خاک دست‌یافتنی نیست.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، اسدالله درویش‌امیری صبح امروز در همایش گرامی‌داشت روز جهانی خاک، با تاکید بر این‌که با توجه به گسترش جمعیت و دخالت انسان در طبیعت، حفاظت از آب و اجرای برنامه‌های آبخیزداری امری ضروری است، اظهار کرد: اگر از منابع آب و خاک به درستی استفاده نکنیم، نمی‌توانیم زندگی با کیفیتی داشته باشیم. در سرزمینی با خاک بی‌خاصیت و بی‌کیفیت نه درختی رشد می‌کند و نه گیاهی می‌روید؛ در واقع خاک بستر رشد جوامع بشری و بخشی از زنجیره غذایی انسان و حیوانات است و این خاک سالم است که زندگی سالم را به ارمغان می‌آورد.

 

استاندار زنجان با بیان این‌که دخالت‌های غلط انسان، آلودگی را به زنجیره غذایی انسان و حیوان منتقل می‌کند، ادامه داد: آلوده کردن منابع آب و خاک روی خلقت تاثیر منفی می‌گذارد. خداوند دوست دارد که همه موجودات کامل باشند اما دخالت‌های غلط انسان آلودگی را به زنجیره غذایی انسان و حیوان منتقل می‌کند. رفع آلودگی خاک نیز فرایند درازمدتی است که با درک صحیح از ارزش خاک جهت بهره‌برداری پایدار و متعاقب آن حفظ امانت برای نسل‌های آینده حاصل می‌شود.

 

وی افزود: امروز توسعه بی‌حد و مرز شهرها، شیوه‌های ناصیح مدیریت، چرای مفرط و آلودگی، خاک را در معرض خطر و نابودی قرار داده است و در چنین شرایطی زندگی سالم نمی‌تواند مفهوم چندانی داشته باشد. در حال حاضر 80 میلیون مترمربع زمین قابل کشت آبی داریم که بر اثر تخریب و شوری روزافزون در حال نابودی است. همچنین طی 40 سال گذشته، 11 درصد از وسعت جنگل‌های ایران کاهش پیدا کرده و 240 میلیون مترمکعب در حوزه سدهای کشور رسوب‌گذاری شده است.

 

درویش‌امیری خاطرنشان کرد: با وجود همه امکاناتی که بعد از انقلاب به روستاها راه پیدا کرد، متاسفانه مدیریت ما طوری بوده است که تعداد زیادی از روستاییان، حاشیه‌نشینی طاقت‌فرسا را به طبیعت روستای خود ترجیح می‌دهند و یکی از مهم‌ترین دلایل آن نبود فرصت‌های شغلی برای روستاییان بوده است. البته در دولت یازدهم برای حفظ جمعیت ساکن در روستاها مباحث زیادی مطرح شد و یکی از پیشنهاداتی که ارائه شد، تخصیص 1.5 میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای توسعه پایدار روستاها بود.

 

وی یادآور شد: با اهتمام دولت، مقرر شد که از منابع بانکی در اختیار دولت نیز به میزان ارزش ریالی 1.5 میلیارد دلار برای این منظور صرف شود. خوشبختانه آیین‌نامه اجرایی طی روزهای آینده به استان‌ها ابلاغ خواهد شد و با توجه به سهمیه‌ای که برای هر استان در نظر گرفته شده است، سهم استان زنجان 285 میلیارد تومان است.

 

درویش‌امیری افزود: توزیع اعتبار بر مبنای شاخص جمعیت روستایی است و بالاترین رقم در استان به شهرستان خدابنده (90 میلیارد تومان) اختصاص خواهد یافت؛ در واقع 12 هزار میلیارد تومان اعتبار به اشتغال روستایی تخصیص یافته است و دولت اجازه نمی‌دهد که این میزان اعتبار مانند یارانه‌ها هدر برود و صرف خرید مایحتاج روزمره شود.

 

استاندار زنجان در ادامه با تاکید بر این‌که در حوزه آب، کف‌گیر به ته دیگ رسیده است، افزود: متاسفانه سطح سفره‌های آب استان زنجان به 200 متر زیرزمین رسیده است و دولت در مقابل روستاییان راهی به جز معرفی مشاغل جدید و مشاغلی که به آب وابسته نباشند، ندارد.

 

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان زنجان نیز در ادامه گفت: متاسفانه بحران خاک در سال‌های گذشته، زیر بحران آب پوشیده شده و مورد توجه قرار نگرفته است. در حالی که طی سال‌های گذشته به خاطر فرسایش خاک، کاهش تولید اراضی، شوری خاک، افت کیفیت، سیل و خشکسالی و فشار به منابع به خاطر افزایش جمعیت، روند نامطلوبی در منابع خاک داشته‌ایم.

 

حسین جعفری افزود: طی سال‌های اخیر در سطح مسئولان عالی نظام در این خصوص صحبت‌های ارزشمندی صورت گرفته است و این جهت‌گیری‌ها می‌تواند تاییدی بر دغدغه اندیشمندان در خصوص منابع خاک به‌شمار آید؛ در واقع خاک سرمایه‌ای بسیار ارزشمند است و همگی باید در راستای حفظ آن کوشا باشیم. ضمن این‌که 18 درصد از جمعیت شاغل کشور (33 درصد از جمعیت شاغل استان طی تابستان امسال) در حوزه کشاورزی مشغول به کار هستند.

 

این مسئول ادامه داد: در گذشته، اشتغال در حوزه کشاورزی جزو برنامه‌های دولت نبود و همه جهت‌گیری‌ها بر مبنای افزایش تولید صورت می‌گرفت. ولی با توجه به نام‌گذاری سال، اشتغال پایدار روستایی به وزارت جهادکشاورزی محول و در همین راستا، 1.5 میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای اشتغال پایدار در روستاها و مناطق عشایری تخصیص داده شد.

 

وی با تاکید بر این‌که طی امسال تعهداتی در حوزه‌های مختلف داریم و امیدواریم که بتوانیم این تعهدات را به سرانجام برسانیم، یادآور شد: توسعه اشتغال پایدار روستایی بدون توسعه کمی و با حداقل فشار بر منابع پایه آب و خاک خواهد بود. از این‌رو توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی، توسعه گلخانه‌ها و توسعه کشت گیاهان دارویی بسیار مورد توجه قرار دارد.

 

یک استاد خاک‌شناسی دانشگاه زنجان نیز در ادامه گفت: متاسفانه زنجان از نظر تخریب و فرسایش خاک، جزو استان‌های پیشتاز است و تشکیل هسته بحران خاک ضروری به نظر می‌رسد.

 

علیرضا واعظی با تاکید بر این‌که چرای بی‌رویه مهم‌ترین عامل تراکم خاک به‌شمار می‌رود، افزود: از نظر فرسایش خاک، ایران در وضعیت بحرانی به سر می‌برد و استان زنجان جزو سه کانون مهم فرسایش خاک است؛ در واقع ایران در شرایطی به سر می‌برد که در محدوده شش کلانشهر، بیش از 190 هزار هکتار (نیم هکتار در ساعت) به کاربری مسکونی تغییر یافته است.

 

وی با بیان این‌که مصرف کود و سموم ما از حد تعادل خارج شده است، افزود: 10 درصد از جمعیت جانوری و 2 درصد از گونه‌های گیاهی کشور در وضعیت بحرانی به سر می‌برند و طی 55 سال گذشته، 38 هزار تن انواع سموم و به ازای هر نفر، 57 کیلوگرم کود مصرف کرده‌ایم.

 

واعظی خاطرنشان کرد: جلوگیری از تغییر کاربری زمین، خاک‌ورزی حفاظتی، اصلاح جهت خاک‌ورزی و حفظ بقایای گیاهی، افزودن کاه و کلش و کود حیوانی به خاک، کشت روی خطوط تراز، کشت نواری، تناوب زراعی و آیش، اصلاح سیستم آبیاری، کوددهی و سم‌پاشی متناسب، ساماندهی فعالیت‌های عمرانی، بانکت‌بندی و تراس پلکانی از راهکارهای حفاظت خاک به‌شمار می‌رود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: