• چهارشنبه ۲۹ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۲
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 969-8691-5
  • خبرنگار : 28012
  • منبع خبر : ----

تیغ تیز تجملات بر گلوی شب یلدا


رئیس حوزه علمیه علوی شهر هیدج گفت: متاسفانه رواج تجملات باعث از بین رفتن بسیاری از سنت‌های پسندیده ایرانیان مانند شب یلدا و صله‌رحم می‌شود.

 

حجت‌الاسلام احمد صالحی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه زنجان، با بیان اینکه از كارهاى بسیار نیك و اعمال پسندیده كه حضرت حق و انبیا و امامان نسبت به آن اصرار ورزیده‌اند صله‌رحم است، تاکید کرد: اسلام نسبت به صله‌رحم و كمك و حمایت و محبت نسبت به خویشاوندان اهمیت فوق‌العاده‌اى قائل شده است و قطع رحم و بریدن رابطه از خویشان و بستگان را شدیدا نهى كرده است.

 

وی با اشاره به اینکه صله‌رحم دارای آثار و برکات فراوانی است، تصریح کرد: از مهم‌ترین این برکات می‌توان با انس و الفت با دیگران، حسن خلق، رهایی از بند تنهایی، راحت شدن حل مشکلات با هم‌فکری اعضای فامیل و ازدیاد عمر و روزی اشاره کرد.

 

این مسئول با اشاره به اینکه یكى از مهم‌ترین آثار صله‌رحم، طولانى ‌شدن عمر است، اظهار کرد: امام رضا (ع) در این باره فرمودند چه بسا مردى كه تنها سه سال از عمرش باقى مانده است، اما خدا به خاطر صله‌رحم، باقى‌مانده عمرش را به سى سال مى‌رساند و خدا آنچه را مى‌خواهد، انجام مى‌دهد.

 

صالحی با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین عوامل بازدارنده در رفت و آمدهای فامیلی، مسئله تجمل‌گرایی است، افزود: امروز بر خلاف گذشته برگزاری یک مهمانی هزینه بسیار سنگینی بر خانواده‌ها تحمیل می کند که همین امر باعث می‌شود تا خانواده‌ها عطای مهمانی رفتن و مهمانی دادن را به لقایش ببخشند و از آن چشم پوشی کنند.

 

وی با اشاره به اینکه ایام عید نوروز و شب یلدا فرصت مغتنمی برای دید و بازدید و به جا آوردن صله‌رحم است، گفت: ما ایرانیان جشن‌های باستانی زیبایی داریم ولی متاسفانه ریخت و پاش‌ها و تجملات، زندگی را بر ما تیره و تار کرده و باعث شده که زیبایی این جشن‌ها و خوشی به یک شب ناراحت‌کننده تبدیل شود. مطمئنا این سنت زیبا برای چشم و هم چشمی و تجملات برپا نشده است و نباید این مراسم باستانی را از صفا و صمیمیت قدیم دور و به تجملات امروزی نزدیک کنیم.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: