• یکشنبه ۱۰ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۲۳
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9610-1214-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

تک‌فرزندی، تنها به معنای داشتن یک فرزند نیست


رئیس بیمارستان شهید بهشتی زنجان اظهار کرد: تک‌فرزندی تنها به معنای داشتن یک فرزند نیست.

 

علیرضا آرمان‌کیا در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه زنجان، با اشاره به اینکه یکی از مشکلات جوامع مدرن تک‌فرزند بودن فرزندان است، گفت: در گذشته به دلیل اینکه مادران تنها مسئولیت مدیریت خانه را داشتند تعداد فرزندان از همین رو بالا بود اما با شروع مدرنیته و افزایش مشکلات اقتصادی و عدم تامین هزینه زندگی، زنان نیز وارد حوزه کار شدند و با شاغل شدن زنان فرصت تربیت فرزندان کاهش یافت و از همین رو افراد کمتر علاقه به فرزندآوری پیدا کردند.

 

وی ادامه داد: همچنین در گذشته به دلیل اینکه فرزندان معمولا فاصله سنی کمتری داشتند بچه‌های بزرگ‌تر در تربیت فرزندان کوچک‌تر کمک‌رسان مادران بودند و از همین رو مسئولیت‌پذیر بار می‌آمدند و در مدیریت خانه به مادران همواره کمک‌رسان بودند و بخشی از مسئولیت خانه را به عهده می‌گرفتند.

 

رئیس بیمارستان شهید بهشتی زنجان افزود: با مدرنیته شدن ارتباط و تعامل بین پدر و مادرها و فرزندان کاهش یافت.

 

آرمان‌کیا با اشاره به اینکه تک‌فرزندی تنها به معنای داشتن یک فرزند نیست، خاطرنشان کرد: فاصله زیاد سنی بین فرزندان نیز موجب می‌شود تا دو فرزند با سیستم تک‌فرزندی در خانواده پرورش یابند؛ به طوری که فرزند هم‌بازی و همراهی در خانه ندارد و اخلاق و فرهنگ و روحیات دو فرزند از هم جدا است، همین موضوع موجب افزایش معضلات تربیتی می‌شود.

 

وی با اشاره به اینکه بیش فعال شدن کودکان یکی از معضلاتی است که به سبب تک‌فرزندی ایجاد می‌شود، افزود: خانواده‌ها نمی‌توانند با فرزندان خود ارتباط برقرار کنند و به دلیل اینکه زبان همدیگر را نمی‌فهمند از هم فاصله می‌گیرند اما با بودن فرزند هم سن و سال این فرزندان که به مراتب نسبت به والدین فاصله سنی کمتری دارند می‌توانند به کودکان مشاوره بدهند و به دلیل اینکه خواهر و برادر هستند و هیچ وقت ضرر هم را نمی‌خواهند و به هم کمک می‌کنند.

 

آرمان‌کیا با اشاره به آسیب‌های تک‌فرزندی گفت: این فرزندان به مراتب اعتماد به نفس کمتری دارند و استرس بیشتری را تجربه می‌کنند و رفتارهای خودشیفتگی در این فرزندان معمولات بالا است و در مدیریت هزینه مشکل پیدا می‌کنند و بلوغ فکری آن‌ها با تاخیر انجام می‌گیرد.

رئیس بیمارستان شهید بهشتی زنجان خاطرنشان کرد: باید سعی کنیم فرزندان در خانواده کمتر از 3 تا 5 سال فاصله سنی داشته باشند و اگر تک‌فرزندی داریم باید شرایط را برای داشتن هم بازی‌های هم سن و سال فرزندمان فراهم کنیم که بهترین مورد این موضوع فضای مهد کودک‌ها است که والدین باید تک فرزندان خود را برای یادگیری تعامل بهتر فرزندان در مهد کودک‌ها قرار بدهند.

 

وی با اشاره به اینکه نصیحت کردن در خصوص فرزندان موثر نیست، گفت: والدین باید برای فرزندان خود وقت بیشتری را بگذارند و تعامل سازنده با فرزندان خود داشته باشند تا فرزندان اعتماد به نفس بیشتری داشته و به پدر و مادر خود تکیه کنند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: