• چهارشنبه ۶ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۳
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 9610-1891-5
  • خبرنگار : 28012
  • منبع خبر : ----

فرماندار شهرستان خرم‌دره:

مردم حافظان اصلی محیط زیست هستند


فرماندار شهرستان خرم‌دره گفت: مردم از حافظان اصلی محیط زیست هستند و باید از سازمان‌هایی که در حوزه حفاظت از محیط زیست فعال هستند، حمایت شود.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، حجت محمدی ظهر امروز در جلسه کارگروه مدیریت پسماند شهرستان خرم‌دره با بیان اینکه در داشتن یک جامعه سالم و محیط زیست عاری از هرگونه مشکل همه مردم سهیم هستند، تصریح کرد: باید رفته رفته به جایی برسیم فرهنگ حفاظت از محیط زیست جز دروس اولیه از مقاطع ابتدایی در مدارس تدریس تا فرهنگ حفاظت از محیط زیست از کودکی در وجود افراد نهادینه شود.

 

وی با اشاره به اینکه برنامه‌های خوبی در حوزه حفاظت از محیط زیست در شهرستان با همکاری دستگاه‌های اجرایی مرتبط و واحدهای تولیدی در حال اجرا است، تاکید کرد: عواقب مدیریت نشدن پسماند در وهله اول دامن‌گیر خود ما خواهد شد.

 

این مسئول با تاکید بر اینکه واحدهای تولیدی باید حتما در زمینه مدیریت صحیح پسماندها برنامه‌ریزی داشته باشند، عنوان کرد: در همه سازه‌های واحدهای تولیدی اگر فکری به حال پسماند و مواد دور ریز نشود عمر آن قطعا کوتاه خواهد بود.

 

وی با تاکید بر اینکه مبادی ورودی و خروجی شهرها باید عاری از هرگونه زباله باشند، اظهار کرد: در بسیاری از مواقع معرف یک شهر و استان اساتید، علما، ورزشکاران و دانشمندان نیستند بلکه مبادی ورودی و خروجی آنها است، لذا پاکسازی و زیبا سازی این مبادی باید مورد توجه جدی قرار گیرد.

 

محمدی با اشاره به اینکه یک دستگاه به تنهایی نمی‌تواند متولی خیلی چیزها باشد، بیان کرد: علاوه بر دستگاه‌های اجرایی مرتبط مردم نیز باید در مدیریت پسماندها ایفاگر نقش باشند.

 

وی با اشاره به فعالیت سازمان مردم نهاد زیست‌بانان محیط زیست در شهرستان خرم‌دره، تاکید کرد: این گروه از گروه‌های مردمی خوب و فعال شهرستان در حوزه حفاظت از محیط زیست است که فعالیت آن می‌تواند منجر به فرهنگسازی در زمینه فرهنگ زیست یک گروه در یک شهر باشد.

 

فرماندار خرم‌دره با اشاره به اینکه در روستاهای شهرستان که بالای هزار نفر جمعیت دارد تا پایان سال97 در بحث دفع بهداشتی زباله‌ها مشکلی نخواهیم داشت، تصریح کرد: در 4 روستای شهرستان نیز زباله‌ها به صورت مکانیزه دفع می‌شود.

 

این مسئول با اشاره به اینکه به زباله‌ها نباید صرفا نگاه دور ریز داشت، تاکید کرد: در بسیاری از کشورهای جهان زباله به عنوان منبع درآمد محسوب می‌شود و حتی از آن تولید انرژی می‌کنند.

 

وی با تاکید بر ضرورت اجرای طرح تفکیک زباله از مبدا برای حفاظت از محیط زیست، اظهار کرد: شهرداری می‌تواند در چند نقطه شهر سطل‌های مخصوص برای جمع‌آوری شیشه‌ها، لامپ‌های الکترونیکی و باطری‌ها تعبیه کند.

 

فرماندار شهرستان خرم‌دره یادآور شد: یک باطری قلمی در صورت انفجار می‌تواند 10 متر مربع را از بین ببرد که متاسفانه گاهی این باطری‌ها به حال خود در طبیعت رها می‌شوند.

 

وی با اشاره به اینکه دانشگاه‌های خوبی در دو منطقه ابهر و خرم‌دره وجود دارد، خاطر نشان کرد: برای فرهنگ‌سازی هر چه بهتر در حفاظت از محیط زیست می‌توان اقدام به برگزاری سمینار و کارگاه‌های آموزشی کرد.‌

 

در ادامه این جلسه نیز دادستان شهرستان خرم‌دره اظهار کرد: حفاظت از محیط زیست وظیفه تک‌تک آحاد جامعه از افراد عادی و کسانی که به عنوان شهروند در جامعه زندگی می‌کنند تا مسئولان است.

 

سردار اسدی با اشاره به اینکه فاضلاب‌های خانگی انسانی باید به طور اصولی و بهداشتی دفع شود، گفت: دفع غیر اصولی فاضلاب انسانی یکی از معضلات اساسی در حوزه محیط زیست است که برای جلوگیری از آن نحوه انتقال و تخلیه فاضلاب‌ها حتما باید رصد شود.

 

وی با بیان اینکه سگ‌های ولگرد به یکی از معضلات شهرستان تبدیل شده است، اظهار کرد: جمع‌آوری سگ‌های ولگرد باید در اولویت شهرداری قرار گیرد زیرا رها بودن آنها زیان‌های زیست محیطی و اجتماعی را در بر دارد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: