• شنبه ۹ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۰
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9610-1884-5
  • خبرنگار : 28020
  • منبع خبر : ----

مدیرعامل شرکت برق استان زنجان خبر داد:

تامین 20 درصد برق دستگاه‌های اجرایی با انرژی خورشیدی


مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان زنجان گفت: این شرکت به دنبال آن است که در فاز اول 20 درصد برق دستگاه‌های اجرایی را با انرژی خورشیدی تامین کند.

 

علیرضا علیزاده در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه زنجان، اظهار کرد: سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق (ساتبا) برق حاصل از تولید نیروگاه‌ها و مولدهای خورشیدی را به قیمت تضمینی و به صورت بلندمدت 20 ساله در سال‌جاری خردیداری می‌کند.

 

این مسئول ادامه داد: در این طرح مشترکان در صورت نصب مولد خورشیدی در پشت‌بام و یا محوطه خود اعم از مشترکین خانگی، تجاری، صنعتی و ... تا سقف ظرفیت انشعاب می‌تواند از طریق عقد قرارداد خرید تضمینی با شرکت توزیع نیروی برق استان، کسب درآمد کنند. همچنین می‌توان در احداث مزرعه خورشیدی نیز سرمایه‌گذاری کرد.

 

وی افزود: احداث نیروگاه خورشیدی و فروش درآمد ناشی از آن در دو بخش خورشیدی و بادی انجام می‌شود، همچنین مشترکان توزیع برق که زمین کشاورزی آن‌ها مجهز به چاه و یا صاحبان کارگاه که برق دارند می‌توانند به توزیع برق استان مراجعه و مجوز احداث نیروگاه دریافت کنند، علاوه براین متقاضیانی هم که مشترک توزیع برق محسوب نمی‌شوند، می‌توانند ازطریق سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری برق برای دریافت مجوز اقدام کنند.

 

علیزاده خاطرنشان کرد: نرخ‌های خرید برق ازاین افراد هر دو ماه یک‌بار تغییر می‌کند و تولیدکنندگانی که از تجهیزات تولید داخلی برای احداث نیروگاه استفاده کنند، در فروش برق ۳۰ درصد بیشتر دریافتی خواهند داشت. خرید تضمینی هر کیلووات ساعت برق تولیدی حدود ۸۰۰ تومان است.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان زنجان، یادآور شد: شرکت توزیع نیروی برق استان زنجان همگام با تحولات جهانی توسعه به کارگیری از انرژی‌های تجدیدپذیر در نظر دارد به منظور تحقق مصوبه هیئت وزیران و کاهش هزینه برق مصرف دستگاه‌های اجرایی در فاز اول حداقل 20 درصد انرژی مصرفی را از طریق انرژی خورشیدی تامین کند.

 

وی تصریح کرد: از سال ۹۲ این طرح به صورت آزمایشی در ۱۹ مدرسه و مسجد استان آغاز شده و در حال حاضر ۳۲ نقطه استان با مجموع ظرفیت ۳۷۸ کیلووات تولید برق فعال است و استان زنجان با توجه به اینکه از ۳۶۵ روز تقویمی، ۳۰۰ روز آفتابی دارد و توان بالایی در تولید انرژی خورشیدی دارد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: