• یکشنبه ۱۰ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۸
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9610-12114-5
  • خبرنگار : 28009
  • منبع خبر : ----

برگزاری اولین همایش ملی گوسفند افشاری در استان زنجان


معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهادکشاورزی استان زنجان گفت: بهمن‌ماه امسال، اولین همایش ملی گوسفند افشاری در استان برگزار می‌شود.

 

رحمان رستم‌خانی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه زنجان، با تاکید بر این‌که استان زنجان در به سرانجام رساندن تحقیقاتی با محوریت اصلاح نژاد گوسفند در سطح کشور مطرح است، اظهار کرد: اولین همایش ملی گوسفند افشاری به منظور معرفی پتانسیل‌ها و اقدامات انجام گرفته در زمینه اصلاح نژاد گوسفند افشاری و ارائه مقالات مرتبط با موضوعات مختلفی از جمله مدیریت، ژنتیک و اصلاح نژاد دام، بهداشت، فیزیولوژی و تغذیه، چهارم بهمن‌ماه امسال در دانشگاه زنجان برگزار می‌شود.

 

این مسئول با اشاره به برپایی نمایشگاهی از گوسفند افشاری در حاشیه این همایش با هدف آشنایی شرکت‌کنندگان با این نوع دام، ادامه داد: بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام گرفته، این همایش هر سال در دانشگاه زنجان برگزار خواهد شد؛ در واقع یکی از مهم‌ترین طرح‌های منطبق با اصول اقتصاد مقاومتی که با مدیریت جهادی در سازمان به ثمر رسیده، اصلاح نژاد گوسفند افشار است و هدف اصلی از اجرای این طرح نیز افزایش بهره‌وری و اقتصادی کردن تولید در بخش پرورش گوسفند داشتی است.

 

وی افزود: طرح مذکور از سال 1385، با مشارکت سازمان جهادکشاورزی و دانشگاه کلید خورد و سلول‌های جنسی گوسفند نژاد برولامرینو از نیوزیلند وارد کشور شد. این در حالی است که بعد از اتمام عملیات اصلاح نژاد در مدت زمان 6 سال، استان زنجان توانست در سال 90، اولین ایستگاه تحقیقاتی بخش خصوصی را راه‌اندازی کند.

 

رستم‌خانی با اشاره به حضور مستمر متخصصان ژنتیک مولکولی در برنامه‌های اصلاح نژادی، افزود: رصد ژن‌های موثر در افزایش چندقلوزایی، کاهش حجم دنبه و افزایش سرعت رشد در آزمایشگاه ژنومیک دانشگاه زنجان، تجاری‌سازی یافته‌های تحقیقاتی با تشکیل شرکت دانش‌بنیان، همراه کردن چند دستگاه دولتی برای اجرای پروژه و ایجاد پلان توسعه دام اصلاح‌شده در سطح استان (هرم اصلاح نژاد به روش هسته باز) از شاخص‌های این طرح به شمار می‌رود.

 

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهادکشاورزی یادآور شد: در همین راستا، بیش از 45 طرح تحقیقاتی (پایان‌نامه کارشناسی ارشد و دکتری) در دانشگاه زنجان و با همکاری سازمان جهادکشاورزی مورد استفاده قرار گرفت. این در حالی است که خوشبختانه دستیابی به توان تولید 3 تا 4 بره در هر زایش، بهبود 30 درصدی سرعت رشد، بهبود صد درصدی ضریب تبدیل غذایی، بهبود کمیت و کیفیت پشم و کاهش قابل توجه از حجم دنبه نتایج طرح اصلاح نژاد گوسفند افشار محسوب می‌شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: