• دوشنبه ۱۱ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۵
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9610-2584-5
  • خبرنگار : 28003
  • منبع خبر : ----

شیوع ناخالص فروشی در بین اصناف و ضرورت توجه به آن


رئیس انجمن حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان استان زنجان، از شیوع ناخالص‌فروشی در بین اصناف مختلف خبر داد.

 

رضا استجلو در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه زنجان، به شیوع ناخالص فروشی در بین اصناف مختلف اشاره و اظهار کرد: منظور از ناخالص‌فروشی این است که مردم باید پول کالایی را بدهند که می‌خرند و اگر هم واحد صنفی پول کارتن کالا را پرداخت شده باید ارزش آن افزوده شود، نه ارزش کالای اصلی که این امر تخلف صنفی ناخالص فروشی، کم‌فروشی و عدم رعایت نظامات صنفی محسوب می‌شود.

 

وی ادامه داد: در همین میدان میوه ‌و تره‌بار وقتی میوه را می‌فروشند وزن کارتن یا سبد میوه را کم نمی‌کنند. مردم وقتی شیرینی یا کیک تولد می‌خرند، مغازه‌دار جعبه شیرینی را هم به همراه قیمت شیرینی حساب می‌کند.

 

استجلو با بیان اینکه این مشکل باید حل شود، افزود: البته این مسئله را در کمیسیون نظارت استان مطرح و به اتاق اصناف هم ابلاغ می‌کنیم و باید حل شود و اگر درست نشود، انجمن حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان با متخلفان برابر قانون برخورد خواهد کرد. مردم گله‌مند هستند و حتما باید این روند اصلاح شود.

 

وی ادامه داد: مسئله بعدی که امروز به دغدغه مردم تبدیل شده، تخفیفات و حراجی‌های غیرقانونی است که این موضوع باید مدنظر قرار گیرد.

 

این مسئول همچنین با بیان اینکه وقتی فروشگاهی یا واحد صنف 50 درصد به طور هفتگی اعلام تخفیف می‌‌کند و اگر فرض کنیم سود قانونی 20 درصد باشد، واحد صنفی 30 درصد باید از قیمت خرید پایین دهد که این مسئله همه را به تردید وا می‌دارد، خاطرنشان‌ کرد: مردم بارها گله داشتند که وقتی روی یک جعبه دستمال کاغذی 3000 تومان درج شده، چطور فلان فروشگاه 1000 تومان می‌فروشد؛ یا 3000 تومان قیمت واقعی نیست و یا قیمت‌گذاری کالای مورد نظر اشتباه شده است و از طرف دیگر هم شاید فروشگاه یا مغازه ضرر می‌کنند.

 

رئیس انجمن حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان استان زنجان افزود: ضریب سود برای هر تولیدکننده، واردکننده، عمده‌فروش و خرده‌فروش، مشخص است ولی وقتی درج قیمت روی کالا غیر واقعی باشد، سود از جیب خریدار می‌رود، بنابراین یکی از دغدغه‌های مردم، قیمت‌های کاذب است که حتما باید اصلاح و رعایت شود.

 

استجلو افزود: انجمن حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان استان زنجان قصد دارد با شناسایی واحدهای صنفی ارزان فروش در حوزه‌های مختلف، از آن‌ها تقدیر و تجلیل به عمل آورد و این واحدها را از طریق رسانه‌ها به مردم معرفی کند تا انگیزه‌ای برای ادامه فعالیت ‌باشد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: