• سه شنبه ۱۲ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۳
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9610-2984-5
  • خبرنگار : 28009
  • منبع خبر : ----

مدیر امور باغبانی سازمان جهادکشاورزی استان زنجان:

قوانین دست و پاگیر، مانع توسعه گلخانه‌ها است


مدیر امور باغبانی سازمان جهادکشاورزی استان زنجان گفت: ما در ابتدای راه هستیم و قوانین دست و پاگیر، مانع توسعه گلخانه‌ها است.

 

بهنام اوجاقلو در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه زنجان، اظهار کرد: طی سال‌های اخیر در استان زنجان، انتقال کشت سبزیجاتی از جمله گوجه و خیار به گلخانه اصلا مقرون به صرفه نبوده است و علت آن می‌‌تواند پایین بودن عملکرد و متعادل نبودن سرمایه‌گذاری و سود حاصل از کشت باشد؛ متاسفانه یکی از بزرگ‌ترین مشکلات ما این است که تولیدکنندگان از نظر فنی چندان قدرتمند نیستند و نمی‌توانند به عملکرد مطلوبی دست بیابند.

 

این مسئول ادامه داد: تولیدکنندگان زنجانی ترجیح می‌دهند که خیار و گوجه را در فضای باز کشت کنند و یا این که به کشت محصولاتی از جمله توت فرتگی و گل رز روی بیاورند. البته در مجموع سطح زیر کشت خیار و گوجه در زنجان پایین است و قسمت اعظمی از بازار سبزی زنجان توسط سایر استان‌ها وشهرهایی مثل جیرفت تامین می‌شود.

 

وی افزود: علاوه بر این، سبزیجات تولیدی استان زنجان هنوز نتوانسته که در بازارهای جهانی جایی برای خود باز کند؛ به عبارتی گلخانه‌داران زنجان از بازار مطمئنی برخوردار نیستند و علت آن نیز پایین بودن سطح گلخانه‌ها، سرمایه‌گذاری کم و پایین بودن میزان عملکرد است. برای بهبود این وضعیت نیز تجار باید وارد میدان شوند و بروکراسی صادرات را از سر بگذرانند.

 

اوجاقلو خاطرنشان کرد: تولید انبوه و افزایش تعداد گلخانه‌ها به موازات بهبود کیفیت محصول، اولین قدم برای صادرات و بازاریابی جهانی است. به عنوان مثال یکی از مطالبات تجار روس این است که از میزان تولید معینی در طول روز اطمینان حاصل کنند و با گلخانه‌داران قراردادهای طولانی‌مدت منعقد کنند. این در حالی است که تولیدکنندگان استان زنجان هنوز الگوی کشت مناسبی ندارند و در ابتدای راه هستند.

 

مدیر امور باغبانی سازمان جهادکشاورزی استان زنجان تصریح کرد: سطح گلخانه‌های ما پایین است و به عبارتی زنجان هنوز جزو واردکننده‌های گوجه‌فرنگی وخیار به شمار می‌رود. عبور از این شرایط نیز به افزایش سطح زیر کشت، راه‌اندازی گلخانه‌های اصولی و ارائه تسهیلات ارزان‌قیمت بستگی دارد. در حالی که متاسفانه بروکراسی‌های پیچ در پیچ و قوانین دست و پا گیر سد بزرگی در مقابل توسعه گلخانه‌ها به شمار می‌رود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: