• چهارشنبه ۱۳ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۲۱:۱۱
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9610-3184-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

دبیرکل خانه تعاون‌گران ایران:

رونق اقتصادی، نیاز امروز بخش خصوصی و تعاونی است


دبیرکل خانه تعاون‌گران ایران گفت: آنچه امروز بخش خصوصی و تعاون نیاز دارد، رونق اقتصادی است که برای ایجاد آن و حتی جهش اقتصادی نیاز به مدیریت هوشمند داریم.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، علی‌حسین شهریور عصر امروز در همایش «مدیریت هوشمند رونق اقتصادی بخش‌های خصوصی و تعاونی» که در محل اتاق بازرگانی زنجان برگزار شد، اظهار کرد: خانه تعاون‌گران نقش دیده‌بانی و حلقه رابط بین بخش غیردولتی با دولت است و سعی داریم نظارت مردمی در این حوزه را داشته باشیم و به نهادهای مربوطه منعکس کنیم.

 

دبیرکل خانه تعاون‌گران ایران تصریح کرد: این تشکیلات رقیب هیچ نهاد و دستگاهی نیست و به نظر می‌رسد اگر اتاق بازرگانی، اتاق تعاون، اتاق اصناف، خانه تعاون‌گران و همه کسانی که در حوزه غیردولتی فعالیت دارند و قصد دارند، بخش غیردولتی را فعال کرده و رونق بخشند، اگر در کنار هم باشند قدرت چانه‌زنی و امتیازگیری و تاثیرگذاری بر بخش دولتی را بیشتر خواهند داشت و این امتیازات را به نفع بخش غیردولتی بگیرند.

 

وی افزود: در راستای حمایت از بخش خصوصی و مردم به نظر می‌رسد هر چقدر این نهادها حضور داشته باشند می‌توانند حرف‌هایی را که بخش دولتی نمی‌تواند در لایجه بودجه و قانون بزند، این بخش‌ها می‌توانند بیان کرده و کمک‌کار قوه مقننه به عنوان مشاور حضور داشته باشند.

 

دبیرکل خانه تعاون‌گران ایران با بیان اینکه جایگاه نظارتی اتاق تعاون باید تقویت شود، خاطرنشان کرد: ما تقویت و ارتقای سطح اتاق تعاون را رسالت خود می‌دانیم و عقیده داریم اتاق تعاون باید هم‌سنگ اتاق بازرگانی باشد چون بخش خصوصی و تعاونی در کنار هم هستند.

 

شهریور با اشاره به اینکه بسیاری از افراد اعتقاد دارند در دوران رکود اقتصاد قرار داریم، گفت: این موضوع باعث شده میزان تولید و فروش کم شود اما در همین شرایط افرادی هستند که اوضاع کسب و کار و درآمد خیلی خوبی دارند، اگر واقعا رکود در ایران وجود دارد چرا همه درگیر این موضوع نیستند، در حالی که با نگاهی به برخی از کسب و کارها از جمله کسب و کارهای نوپا که خوش درخشیدند می‌توان به این نتیجه رسید که رکود برای همه وجود ندارد، یعنی هم رونق هست هم رکود. پس باید به این سئوال جواب داد چگونه رونق اقتصادی ایجاد کنیم که مدیریت هوشمند می‌تواند در رونق اقتصادی موثر باشد.

 

وی با اشاره به اینکه مشکل اقتصاد ایران منابع و ثروت نیست، بلکه مشکل ما مشکل مدیریت است، افزود: اصلی‌ترین عامل در حل مشکلات اقتصادی، مدیریت هوشمند مخصوصا در بخش دولتی است، مدیریت هوشمند در برنامه‌ریزی لازمه رونق هر کسب و کار است.

 

شهریور خاطرنشان کرد: مدیریت هوشمند ما را برای تصمیم‌گیری در همه عواملی که موثر بر فعالیت‌مان است، توانمند می‌کند و سازه توانمندی‌های مدیریتی سه قطب دارد که شامل توانمندی بازاریابی، توانمندی مالی عملیاتی و دیگری هم توانمندی فناورانه است.

 

وی افزود: این سه سازه توسط مدیر هوشمند است که می‌تواند ایجاد و تقویت شود. مدیریت هوشمند، مدیران ارشد شرکت‌ها و حتی سازمان‌های دولتی را قادر می‌کند که تصمیم‌های آگاهانه در مورد همه چیز از تحقیق و توسعه، بازاریابی و تاکتیک‌های سرمایه‌گذاری تا استراتژی‌های بلندمدت را اخذ کنند.

 

دبیرکل خانه تعاون‌گران ایران خاطرنشان کرد: آنچه امروز بخش خصوصی و تعاون نیاز دارند رونق اقتصادی است که برای ایجاد آن و حتی جهش اقتصادی نیاز به مدیریت هوشمند داریم و اگر این مدیریت نباشد اتفاقی نخواهد افتاد. هدایت خلاقانه برنامه‌ها، تقسیم شایسته نیروی کار، توزیع بهینه سرمایه به بخش‌های مختلف، از جمله بارزترین نمونه‌های مدیریت هوشمند در مدیریت کسب و کار خصوصی و تعاونی است.

 

شهریور تاکید کرد: سهم بخش دولتی از اشتغالزایی 17 درصد است، در حالی که 83 درصد بازار کار ایران در بستر فعالیت خصوصی و تعاونی شکل گرفته و این نشان از مدیریت هوشمند در بخش خصوصی و تعاونی است.

 

وی افزود: سهم دولت در مدیریت پروژه‌های توسعه‌ای 40 درصد است، سهم صندوق‌های بازنشستگی 23 درصد، نهادها و سازمان‌های خصوصی که همان دولتی‌ها هستند 21 درصد و سهم بخش خصوصی 16 درصد است، در واقع 84 درصد مدیریت طرح‌های توسعه‌ای دست بخش دولتی و شبه‌دولتی است که این باعث شده انگیزه فعالیت در طرح‌ها از بخش خصوصی و تعاونی گرفته شده و میل به تنوع‌بخشی در تجارت ملی و بین‌المللی در شرکت‌ها از بین رود و به همین دلیل نتوانستیم در دهه اخیر رشد مناسبی که باعث رونق اقتصادی و بهبود وضعیت اشتغال است، کسب کنیم.

 

دبیرکل خانه تعاون‌گران ایران تصریح کرد: ناتوانی بخش دولتی در مدیریت هوشمند بخش‌هایی از اقتصاد ایجاب می‌کند که دولت آن‌ها را به بخش‌های خصوصی و تعاونی واگذار کند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: