• چهارشنبه ۱۳ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۲۱:۳۴
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9610-3284-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

رئیس فراکسیون تعاون مجلس شورای اسلامی:

همه قوانین در حمایت از بخش خصوصی و تعاونی‌ها است


رئیس فراکسیون تعاون مجلس شورای اسلامی گفت: در 10 سال گذشته، همه قوانینی که نوشتیم برای حمایت از بخش خصوصی و تعاونی‌ها بود، هر چند در اجرای قانون ضعف‌هایی داریم.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، سیدکاظم دلخوش عصر امروز در همایش «مدیریت هوشمند رونق اقتصادی بخش‌های خصوصی و تعاونی» که در محل اتاق بازرگانی زنجان برگزار شد، اظهار کرد: قطعا ما در ارتباط با حمایت از بخش خصوصی و تعاونی‌ها حداقل طی 12 سال گذشته تمام تلاش برای تحقق فرمایش مقام معظم رهبری بود، آن‌هم در جزء ج بند ب سیاست‌های ابلاغی مبنی بر منع مداخله دولت در امور اجرایی اقتصاد کاملا مشهود است.

 

وی افزود: سیاست‌های ابلاغی را با قانون برنامه آمیخته کردیم و با بعضی از قوانین دائمی، قانون اصل 44 که مترقی‌ترین قانون برای بخش خصوصی و تعاونی‌ها است، قوانینی مخصوصا برای مشاغل و صنایع کوچک نوشتیم که امیدواریم از این قوانین دولت به عنوان سیاست‌گذار و ناظر بتواند به درستی بهره‌گیری کرده و بخش تعاون و اتاق بازگانی و بخش خصوصی هم از این محل با حضور سمن‌ها بتوانند به خوبی استفاده کنند.

 

رئیس فراکسیون تعاون مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه قانون‌گذار جایگاه سمن‌ها را در قانون پیش‌بینی کرده است، خاطرنشان کرد: در حال حاضر خانه تعاونگران جزو سمن‌های فعال محسوب می‌شود و می‌توانیم از نظرات تخصصی اعضای آن استفاده کنیم.

 

دلخوش با اشاره به اینکه همه ما باید تلاش کنیم تا دولت، مجلس شورای اسلامی و قوه قضاییه کارآمدتر از گذشته شود، تصریح کرد: قوانینی که ما نوشتیم اعتقاد دارم که بخش خصوصی و تعاونی‌ها را هم به عنوان یک قوه دیدیم، یعنی قوانینی که الان داریم در رابطه با آن چیزی که رهبر معظم انقلاب فرمودند و مدنظر مردم است مبنی بر اینکه مردم را در قالب بخش خصوصی و تعاونی وارد عرصه اجرا کنیم، در قانون‌گذاری هیچ چیزی کم نگذاشتیم.

 

رئیس فراکسیون تعاون مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه در حال حاضر هیچ قانونی در رابطه با بخش خصوصی و تعاونی‌ها نداریم که به نفع این بخش نباشد، گفت: بعد از انقلاب اقتصاد چه در اجرا و نظارت و سیاست‌گذاری دست دولت بود ولی در 10 سال گذشته ما هر چه تلاش کردیم تا به امروز، تمام قوانینی که نوشتیم برای حمایت از بخش خصوصی و تعاونی‌ها بود و کسی نمی‌تواند به اصل 44 و قوانینی از جمله رفع موانع تولید، اشتغال خانگی، حمایت از صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی اشکال بگیرد.

 

دلخوش با اشاره به اینکه البته ما در قانون‌گذاری با اجرای آن یکسری ضعف‌هایی داریم، خاطرنشان کرد: برخی مواقع مجریان هستند که متوجه اجرای درست نمی‌شوند و وقتی قانون به مرحله اجرا می‌رسد به درستی اجرا نمی‌شود.

 

رئیس فراکسیون تعاون مجلس شورای اسلامی به اقدامات صورت گرفته در خصوص اصلاح برخی از قوانین اشاره کرد و گفت: نزدیک 5 ماه است که در حال اصلاح قوانینی از جمله اصلاح قانون بانکداری، قانون مالیات بر ارزش افزوده، قانون گمرک، قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز هستیم.

 

وی با اشاره به فعالیت بخش‌های تعاونی گفت: ما دراین بخش‌ها یک گروه حقوقی نیاز داریم که قوانین را احصا و مراتب را برای رفع و اصلاح اطلاع‌رسانی کنند و اگر هم بین تصویب و اجرا قوانین مشکلی است، برای رفع آن تلاش کنیم.

 

رئیس فراکسیون تعاون مجلس شورای اسلامی گفت: از اتاق تعاون کشور گله‌مند هستیم چون برخی مواقع در انتخاب اعضای هیئت مدیره دقت نمی‌کنند که باید در این زمینه هم دقت لازم صورت گیرد. همچنین از توان سازمان‌های مردم‌نهاد در فعالیت‌های خود استفاده کنند.

 

در ادامه این همایش، رئیس اتاق بازرگانی استان زنجان نیز گفت: نباید از توانمندی‌هایی که داریم، غفلت کنیم.

 

غلامحسن جمیلی اظهار کرد: توجه به استقرار صنایع بزرگ در کنار مزایایی که دارد، دارای معایبی نیز هست که از آن جمله رفع مشکلات این واحدها نیاز به سرمایه کلان دارد، در حالی که مشاغل کوچک به آسانی آغاز به کار کرده زودبازده بوده و در صورت بروز مشکل نیز با قدری سرمایه قادر به بازگشت به چرخه تولید هستند.

 

رئیس اتاق بازرگانی زنجان خاطرنشان کرد: اگر سیاست کشور همچنان بر رونق‌بخشی به تعاون کشور باشد شاید مهم‌ترین مسیر، استفاده از این مسیر قانونی در حوزه توانمندسازی روستایی باشد.

 

جمیلی با اشاره به اینکه بخش‌ها و تشکل‌های غیردولتی بهترین ابزار برای اجرا هستند و دولت باید مباحث نظارتی را اجرا کند، تصریح کرد: شاید در کشور محدودیت‌هایی در برخی از منابع مالی و آبی و تکنولوژی داشته باشیم ولی نباید از توانمندی‌هایی که داریم غفلت کنیم.

 

همچنین در این جلسه مدیرعامل خانه تعاون‌گران استان زنجان گفت: باید به نیروی جوان اعتماد کرد.

 

احسان اعرابی اظهار کرد: با تیم‌سازی و ایده‌سازی می‌توان برای کشور خلق ثروت کرد و فعالیت در حوزه تعاونی فرصتی برای این کار است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: