• پنجشنبه ۱۴ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۳
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9610-3384-5
  • خبرنگار : 28002
  • منبع خبر : ----

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان:

توزیع سهمیه خاک بر مبنای ظرفیت پروانه بهره‌برداری است


رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان تاکید کرد: توزیع سهمیه خاک بر مبنای ظرفیت پروانه بهره‌برداری است.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، ناصر فغفوری در جمع خبرنگاران در خصوص نحوه توزیع خاک معدنی و نظارت بر این روند در استان، اظهار کرد: سهمیه‌ها کاملا مشخص است. توزیع سهمیه خاک معدنی انگوران دقیقا بر مبنای ظرفیت پروانه بهره‌برداری همه کارخانجات بوده و مهم‌ترین موضوع هم در این زمینه فیش‌های برق است که برق مصرفی نشان می‌دهد که کارخانه فعال بوده و چه میزان تولید داشته است.

 

وی با اشاره به ظرفیت تامین خاک روی واحدهای تولیدی در زنجان، تصریح کرد: ظرفیتی که برای تولید روی در کشور به‌ویژه در استان زنجان ایجاد شده، بیش از توان معدن انگوران بوده است. این معدن بر اساس ظرفیت‌ها و منابع معدنی که داشت، احداث یک واحد 100 هزار تنی بود که اگر در زمان مربوطه آن اتفاق می‌افتاد، امروز با خیلی از مشکلات که در این زمینه با آن مواجه هستیم، روبه‌رو نبودیم.

 

این مسئول با یادآوری اینکه نزدیک به 50 واحد در شهرک تخصصی روی داریم که در حدود بیش از 200 هزار تن ظرفیت تولید روی است که این نشان می‌دهد به معدن انگوران خیلی فشار می‌آید، ادامه داد: مواد اولیه‌ای که از معدن انگوران تهیه می‌کنیم حدود 30 درصد نیاز واحدهای تولیدی است.

 

فغفوری اظهار کرد: حدود یک سال است که برای بخش زیرزمینی معدن انگوران پیمانکار انتخاب شده و با عیار بالای خاک سولفوره روی تولید می‌کند که واحدهای تولیدی این امکان را دارند که با تغییراتی، از همین خاک استفاده کنند و تهمیداتی هم برای واردات خاکی معدنی از ترکیه داریم که وجود ایستگاه باز بین‌المللی بناب که ایستگاه ریلی است، شرایط خیلی خوبی را ایجاد کرده که واحدها می‌توانند از آن استفاده کنند.

 

وی با بیان اینکه حدود 5 میلیون تن پسماند داریم که نزدیک 2.5 میلیون تن با عیار خاک 1.5 درصد و 2.5 میلیون تن نیز با عیار حدود 4 تا 5 درصد است که ارزش مالی برای واحدهای تولیدی دارد، ادامه داد:  مالکیت این کیک‌ها بر اساس رأی شورای معادن به دولت واگذار شده و مجموعه استان پیگیر تا بتوانیم از این ظرفیت برای منافع کل استان استفاده کنیم.

 

این مسئول یادآور شد: در حال حاضر پنج پهنه برای احداث محل دائمی دپو انتخاب شده و به محض اینکه ارزیابی محیط زیستی آن صورت گیرد، بعد از سه ماه محل دائمی دپو مشخص خواهد شد و پس از ایزولاسیون، تمام کیک‌هایی که از کارخانجات خارج می‌شود، ملزم به انتقال به محل جدید هستند تا دیگر افزایش دپو را در محل فعلی نداشته باشیم.

 

وی در خصوص کشف اورانیوم در معدن انگوران، گفت: در این خصوص مستنداتی نداریم اما منابع خوبی را در همان محدوده‌ها داریم که امکان کشف وجود دارد. در این زمینه چند گروه خارجی برای بررسی‌های بیشتر از طریق ایمیدرو وارد استان شده بودند اما از لحاظ علمی خیلی‌ها معتقدند که منابع معدنی انگوران محدود به همین منابعی که در حال حاضر وجود دارد، نیست.

 

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان همچنین با اشاره به روند مطلوب برگزاری کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید در استان، خاطرنشان کرد: بیش از 88 درصد مصوبات این کارگروه که تا به امروز 158 جلسه آن را پشت سر گذاشته‌ایم، اجرایی شده و دلیل این امر نیز آن است که بخش عمده‌ای از جلسات به پیگیری مصوبات اختصاص داده می‌شود.

 

فغفوری افزود: حدود 350 واحد تولیدی از مصوبات این جلسه استفاده کرده است، لذا معتقدیم کلیدی‌ترین و اجرایی‌ترین کارگروه استان، کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید است که همه تصمیمات در این جلسه، تصمیمات عملیاتی است و اگر تدبیر دولت در تشکیل کارگروه تسهیل نبود، مسئولان دغدغه‌های زیادی داشتند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: