• جمعه ۱۵ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۵
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9610-2986-5
  • خبرنگار : 28006
  • منبع خبر : ----

رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی زنجان تاکید کرد:

لزوم ورود استارت‌آپ‌ها به موضوع بهره‌وری پایین


رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی استان زنجان اظهار کرد: بهره‌وری پایین، یکی از موضوعاتی است که استارت‌آپ‌ها باید در آن ورود پیدا کنند.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، محمدباقر آقاجانلو در حاشیه اولین رویداد استارت‌آپی محصولات کشاورزی با محوریت محصولات سالم (مکس) با اشاره به ‌اینکه در حوزه کشاورزی یکی از دغدغه‌ها، بهره‌وری پایین است، گفت: بهره‌وری پایین در مراحل مختلف کشاورزی رخ می‌دهد و از مراحل ابتدایی که آماده‌سازی زمین و بحث کاشت و برداشت گرفته تا رسیدن محصول به دست مصرف‌کننده کل این تولید از بهره‌وری پایینی برخوردار است که یکی از موضوعاتی که الان خیلی در این حوزه اهمیت دارد، بحث بهره‌وری پایین در آب است که میزان تولید ماده خشک به ازای هر یک مترمکعب آب چیزی در حدود ۲.۵ تا ۲.۷ کیلوگرم در کشورهای پیشرفته است که این رقم در کشور ما نیم است و بهره‌وری پایین آب را ایجاد می‌کند.

 

وی ادامه داد: استارت‌آپ ارتباط مستقیمی با موضوعات اقتصادی می‌تواند داشته باشد. محصول ما زمانی که از مزرعه برداشت می‌‌شود تا زمانی که به دست مصرف‌کننده برسد، دچار مشکل می‌شود که استارت‌آپ می‌تواند با کار در این حوزه به ما کمک کند تا این مشکلات حل شود.

 

رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی استان زنجان گفت: در حوزه کشاورزی، موضوع بازاریابی و رساندن محصول به دست کشاورز موضوعی است که می‌تواند خیلی موثر واقع شود و می‌توانند با اپلیکیشن و راه‌هایی که ایجاد می‌کنند این محصول را در کم‌ترین زمان در بهترین کیفیت و با قیمت مناسب در اختیار مصرف‌کننده قرار بدهند که تا هم درآمد کشاورزان افزایش یابد و هم از آن طرف با قیمت مناسب‌تر در اختیار مصرف‌کننده قرار گیرد.

 

آقاجانلو افزود: از حوزه‌های دیگر در بحث سموم و کودهای کشاورزی است که ورود استارت‌آپ در این زمینه ضرورت دارد و متاسفانه بسیاری از سموم و آفت‌کش‌ها از کشورهای دیگر وارد می‌شود. همچنین حوزه بذر جای کار زیادی دارد و خیلی از بذور از کشورهای دیگر به ایران وارد می‌شود و به نظر می‌رسد در این حوزه‌ها باید ورود پیدا کنیم و کارهایی انجام شود.

 

رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی استان زنجان اظهار کرد: رسالت اصلی نظام مهندسی، جمع کردن دانش‌آموختگان این رشته‌ها در سمینارها و استارت‌آپ‌ها و کلاس‌های آموزشی است و در حال حاضر نمی‌توانیم در حوزه سرمایه‌گذاری ورود پیدا کنیم و از آنجایی که یکی از بخش‌های کاری نظام مهندسی بحث فعالیت‌های اقتصادی و تجاری است، حرکت‌ها و گام‌هایی در این راستا برداشته شده است که اگر بتوانیم بخش تجاری خودمان را فعال‌تر کنیم قطعا ما هم در بحث بازاریابی و حمایت از کسانی که ایده دارند، وارد خواهیم شد.

 

وی با اشاره به اینکه در بحث محصول سالم، همواره دو مفهوم اشتباه گرفته می‌شود، افزود: محصول ارگانیک در واقع محصولی است که به فاقد هرگونه‌ کود و سم و افزودنی‌های دیگر باشد ولی محصول سالم در واقع محصولی است که در حد مجاز آن آلاینده ها را دارد و این موضوع را کشاورزانی که انجام می‌دهند، کاهش محصول هم ندارند.

 

این مسئول افزود: اطمینان خاطر از محصول یکی از موضوعاتی است که در حوزه کشاورزی اهمیت پیدا می‌کند و در حوزه کشاورزی این موضوع دارای مشکلاتی است که در گام اول نیاز به فرهنگ‌سازی در این خصوص و بعد افزودن یک سری ساز و کار نظارتی است که باید انجام شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: