• شنبه ۱۶ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۱
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9610-3486-5
  • خبرنگار : 28002
  • منبع خبر : ----

/تفاهم‌نامه‌ای از جنس نوآوری و شکوفایی/

«منش» به دنبال کشف استعدادهای ناب غیردانشگاهی


تفاهم‌نامه همکاری بین جهاددانشگاهی استان و شهرداری زنجان در راستای کشف استعدادهای ناب در محیط‌های غیردانشگاهی منعقد شد.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، تعاریف زیادی تا به امروز از نوآوری و شکوفایی شنیده‌ایم، اما آیا هرگز از خود پرسیده‌ایم که این نوآوری و شکوفایی باید با چه ابزار و راهکارهای عملی به منصه‌ظهور رسیده و به صورت یک محصول در اختیار اقشار مختلف جامعه قرار گیرد. بی‌تردید نبود حلقه واسط بین افرادی که از این نوآوری‌ها برخوردارند با سازمان‌هایی که به دنبال استفاده از این ظرفیت هستند، تا به امروز اجازه نداده است که این استعدادها بروز و ظهور پیدا کند.

 

در همین راستا، تفاهم‌نامه همکاری مابین شهرداری زنجان و جهاددانشگاهی استان جهت استفاده از ظرفیت‌های پژوهشی، آموزشی، فرهنگی و کارآفرینی این نهاد انقلابی و نیز کمک به ارتقای فعالیت‌های جهاددانشگاهی استان با استفاده از ظرفیت و منابع شهرداری زنجان منعقد شد تا این تفاه‌نامه پیش‌درآمدی برای کاربردی شدن ظرفیت‌های جهاددانشگاهی در جامعه با استفاده از ابزاری که شهرداری در اختیار دارد، باشد.

 

رئیس جهاددانشگاهی استان در جریان انعقاد این تفاهم‌نامه همکاری با بیان اینکه این نهاد انقلابی در استان تا به امروز ورود موفقی در حوزه دانش‌آموختگان داشته است، افزود: ما معتقدیم برای کشف استعدادهای ناب نباید خود را محصور در محیط دانشگاهی کرد، به همین خاطر هم‌زمان با تداوم کارهای خود در حوزه دانشگاهی، یک گام به جلو حرکت کردیم تا خارج از این مجموعه نیز به دنبال پرورش این استعدادها با راه‌اندازی این مرکز باشیم.

 

مهدی عباسی با تاکید بر اینکه مرکز نوآوری و شکوفایی (منش) جهاددانشگاهی زنجان، مرکزی است که قادر خواهد بود استعدادهای ناب خارج از محیط دانشگاهی را ساماندهی کند، ادامه داد: متاسفانه تا به امروز هر آنچه که در خصوص خلاقیت و نوآوری در همایش‌ها و سخنرانی‌ها شنیده‌ایم، در حد برنامه‌های تئوری، آن‌هم در بسیاری از مواقع از زبان اشخاص و مسئولانی بوده است که در این خصوص تخصصی نداشته و همین امر باعث شده است که افراد خلاق از مسیری که در پیش گرفته‌اند، منحرف و یا دلزده شوند.

 

وی با یادآوری اینکه جهاددانشگاهی زنجان قصد دارد با راه‌اندازی این مرکز به‌عنوان یک مرکز پایلوت در استان، ضمن ساماندهی افراد خلاق غیردانشجو و شکوفا کردن این استعدادها، زمینه را برای کاربردی شدن ایده‌های این افراد فراهم کند، اظهار کرد: معتقدیم فضایی که امروز این نهاد انقلابی با عنوان مرکز نوآوری و شکوفایی ایجاد کرده، برای جمعیت شهری زنجان کافی و مناسب است، لذا امیدواریم بتوانیم با حمایت‌های شهرداری زنجان، بازخورد خوبی را در مدت زمان شش ماه از این مرکز داشته باشیم.

 

شهردار زنجان نیز با بیان اینکه برخی از محیط‌های اجرایی به دلیل مشغله‌های کاری و اجرایی که دارند، شاید نتوانند از ایده‌ها و خلاقیت‌های خوبی برخوردار باشند، افزود: محیط‌های دیگری هم داریم (دانشگاه‌ها و فضاهای صرفا آموزشی) که این محیط‌ها نیز مسئولیت آموزش و پرورش تعدادی از جوانان و مخاطبان خود را بر عهده دارند.

 

مسیح‌الله معصومی تصریح کرد: گروه‌هایی هم هستند که با در نظر گرفتن مسائل آموزشی که در محیط‌های آموزشی یاد گرفته‌اند و با در نظر گرفتن شرایط اجرایی و عملیاتی شدن مباحث در محیط اجرایی، این گروه‌ها به‌عنوان حلقه واسط عمل کرده و می‌توانند این دو گروه را به هم متصل کنند.

 

وی با بیان اینکه ویژگی‌های این گروه آن است که اولا یک نگاه علمی دارند و نگاه دوم آن‌ها نگاه اجرایی است، تصریح کرد: شاید این سئوال مطرح باشد که چه ایده‌هایی در این بین می‌تواند پیشرو بوده و در رأس امور اجرایی قرار گیرد و به اعتقاد ما آن ایده‌ای است که دارای خلاقیت‌ بوده و نوآوری و ابتکار خاصی را داشته باشد که به اعتقاد ما جهاددانشگاهی زنجان با برگزاری برنامه‌هایی همچون رویدادهای کارآفرینی می‌تواند در این زمینه موثر واقع شود و تا به امروز نیز در این زمینه موفق عمل کرده و توانسته است در رسیدن به این ایده‌ها و خلاقیت‌ها کمک کند.

 

این مسئول با اشاره به اینکه ما نیز در شهرداری زنجان اعتقادمان بر این است که بتوانیم از توانمندی‌هایی که جهاددانشگاهی زنجان دارد، استفاده کنیم، خاطرنشان کرد: این همکاری و تعامل می‌تواند در حوزه‌های مختلف به‌ویژه در حوزه سیما و منظر شهری، زیباسازی محیط، مدیریت‌های مالی و اقتصادی در حوزه‌های پسماندها و ... باشد، لذا با توجه به اینکه خدمات شهرداری گسترده است، این گستردگی این امکان را به وجود می‌آورد که جهاددانشگاهی زنجان بتواند با تفاهم‌نامه‌ای که منعقد شد، یک پشتبان و کمک خوب برای شهرداری زنجان باشد.

 

رئیس سازمان تجاری‌سازی فناوری و اشتغال دانش‌آموختگان جهاددانشگاهی نیز با بیان اینکه این نهاد انقلابی و شهرداری زنجان از ظرفیت‌هایی برخوردارند که می‌توان با هم‌افزایی، اقدامات شایانی را برای شهروندان و برخورداری از این پتانسیل‌ها انجام داد، افزود: خوشبختان جهاددانشگاهی زنجان تا به امروز تعاملات سازنده‌ای را با ارگان‌هایی که قادرند ظرفیت‌های این نهاد انقلابی را به مرحله اجرایی شدن سوق دهند، داشته است.

 

محمدصادق بیجندی با یادآوری اینکه یکی از دغدغه‌های جامعه ما در حوزه دانش‌آموختگان، نبود حلقه واسط برای پیاده‌سازی ایده‌های ناب دانش‌آموختگان است، اظهار کرد: جهاددانشگاهی به عنوان نهادی که از ظرفیت‌های بالقوه علمی، پژوهشی، فرهنگی و ... برخوردار است، می‌توان نقش این حلقه واسط را با کمک ارگان‌هایی چون شهرداری زنجان که از ظرفیت‌های بالقوه اجرایی برخودار است، عمل کرده و این ایده‌ها را به فعلیت تبدیل کند.

 

وی با بیان اینکه امیدواریم این هم افزایی‌ها تداوم داشته و مردم بتوانند از ظرفیت‌هایی که به واسطه کار مشترک به مرحله اجرایی می‌رسد، بهره‌مند شوند، خاطرنشان کرد: امروز بیش از هر زمان دیگری به این هم‌افزایی‌ها نیاز داریم و معتقدیم همکاری جهاددانشگاهی استان با برخورداری از ظرفیت‌های علمی و شهرداری زنجان با بهره‌مندی از پتانسیل اجرایی می‌تواند خروجی خوبی برای مردم این شهر در بخش‌های مختلف داشته باشد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: