• یکشنبه ۱۷ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۶
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9610-19214-5
  • خبرنگار : 28020
  • منبع خبر : ----

نماینده عالی دولت در استان زنجان:

اشتغال روستائیان از محل توانمندی خود آنان باشد


استاندار زنجان گفت: اشتغال روستائیان باید از محل توانمندی خود آنان باشد.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، اسدالله درویش‌امیری در هجدهمین جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان زنجان، با اشاره به طرح روستا - تعاون، اظهار کرد: در اوایل پیروزی انقلاب اسلامی به ویژه دهه دوم، نهضت تشکیل تعاونی در کشور به راه افتاد؛ چراکه همه گرایش‌های کشور به اقتصاد تعاونی متمرکز شده بودند و در استان زنجان نیز بیش از 4000 تعاونی تشکیل شد.

 

این مسئول ادامه داد: در حال حاضر از 4000 تعاونی تشکیل شده، تنها 1400 تعاونی وجود دارد و بقیه تعاونی‌ها فعال نیستند و تنها شناسنامه‌ دارند. همچنین در استان به دنبال آن هستم که تولید، اقتصاد و اشتغال در روستاها از محل توانمندی خود روستائیان ساماندهی شود و این مهم دلیل تاکید بر طرح تعاون - روستا است.

 

وی افزود: باید توجه داشت که روستاییان به تنهایی قادر به راه‌اندازی بنگاه اقتصادی کوچک نیستند و اگر این توانمندی به وجود بیاید که سرمایه اندک روستاییان جمع شود، حرکت‌های خوبی در حل مشکلات اقتصاد و سامان دادن به مسائل اقتصادی روستا انجام می‌شود که البته باید روستاییان در رابطه با این امر توجیه شوند وگرنه این طرح نیز با شکست مواجه خواهد شد.

 

درویش‌امیری خاطرنشان کرد: ضروری است بخشداران، دهیاران و فرمانداران به اجرای این طرح در روستاها کمک کنند تا تعاونی‌ها به معنای واقعی با اجرای این طرح، تشکیل شود و اگر این مهم اتفاق بیافتد نتایج مثبتی را به همراه دارد؛ چراکه اگر تولیدات از مجرای تعاونی به بازار عرضه شود، سود بیشتری خواهد داشت و این مشروط به این است که نظارت لازم بر روند تشکیل تعاونی‌ها، ادامه فعالیت و مدیریت آن‌ها، انجام شود.

 

نماینده عالی دولت در استان زنجان یادآور شد: در حال حاضر چند ردیف برای حمایت از بخش تولید و اشتغال در دستور کار دولت قرار دارد. همچنین برای طرح رونق 20 هزار میلیارد تومان، در بخش بازسازی و نوسازی 10 هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت می‌شود. همچنین در بخش مسکن روستایی نیز برای نوسازی 3200 واحد تسهیلات ارائه می‌شود.

 

استاندار زنجان با اشاره به اینکه بانک‌های عامل استان در پرداخت تسهیلات بند (د) تبصره 16 قانون بودجه عملکرد خوبی داشته‌اند، افزود: در اجرای بند (د) تبصره 16 قانون که مربوط به بخش بهزیستی و کمیته امداد است، عملکرد مناسبی تا حدود 88 درصد بوده، عملکرد مناسبی است. همچنین تسهیلات مربوط به ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و شهرهای زیر 10 هزار نفر سقف پرداخت برای هر بانک مشخص شده است و بر اساس جمعیت روستایی و شهری زیر 10 هزار نفر توزیع استانی نیز انجام شده است.

 

وی تصریح کرد: منابع مناسبی با کارمزد پایین به این امر اختصاص یافته که از اجرای دقیق دستورالعمل این تسهیلات کوتاه نمی‌آییم و تسهیلات پیش‌بینی شده در این بخش به دیگر بخش‌ها ارائه نمی‌شود حتی اگر متقاضی روستایی برای این تسهیلات وجود نداشته باشد.

 

این مسئول با بیان اینکه اتکا به درآمدهای نفتی، مشکلات مزمنی را در اقتصاد کشور به وجود آورده است، اظهار کرد: این اتکا به درآمدهای نفتی سبب شده که از فرصت‌های جدیدی که در اقتصاد جهانی به وجود آمده غافل شویم، به طوری که در سال 2015 درآمد صنعت گردشگری 1600 میلیارد دلار بوده که سهم ایران از این درآمدها قریب به 8 میلیارد دلار بوده است و یا در بخش اقتصاد خلاق، درآمدها برابر با 850 میلیون دلار بوده که اقتصاد ایران در این بخش آنچنان که باید ورود نکرده است.

 

درویش‌امیری تاکید کرد: مدیران ارشد باید فرهنگ بهره‌وری را به فرهنگ عمومی مردم و جامعه وارد کنند و باید منتقدان بدانند راه ورود به اقتصاد جهانی فقط فروش نفت نیست.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: