• سه شنبه ۱۹ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۰
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 9610-5491-5
  • خبرنگار : 28012
  • منبع خبر : ----

مشاوره تحصیلی چه جایگاهی در موفقیت تحصیلی دارد؟


رئیس آموزش و پرورش شهرستان خرم‌دره گفت: مشاوره تحصیلی به دانش‌آموزان کمک می‌کند ویژگی‌ها و استعدادهای خود را بهتر بشناسند و به شرایط و خصوصیاتی که یا توجهی به آنها نداشته‌اند و یا میزان توجه به آنها کمتر بوده است با دقت بیشتری نگاه کنند.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، لعیا جعفری ظهر امروز در جلسه هدایت تحصیلی شهرستان خرم‌دره که در راستای برنامه‌ریزی هدایت تحصیلی و ارتقای سطح کیفی فرایند اجرای هدایت تحصیلی با محوریت برگزاری آزمون‌های مشاوره‌ای برگزار شد، عنوان کرد: انتخاب رشته صحیح باعث رشد متوازن تحصیلی و توسعه تفکر اخلاقی، فرهنگی، اجتماعی، اعتقادی، اقتصادی و هنری می‌شود.

 

وی تاکید کرد: هدایت تحصیلی بایستی محقق کننده این اهداف باشد و مشاوران با راهبری مدیران به رشد متوازن دانش‌آموزان در این امر توجه کنند.

 

جعفری با تاکید بر اینکه انتخاب رشته بعد از پایه نهم، یکی از مهم‌ترین مراحل تحصیلی هر دانش‌آموز است، افزود: اهمیت این انتخاب، از جایی بیشتر می‌شود که اگر منطبق بر استعدادهای دانش‌آموز رشته او انتخاب نشود، ممکن است باعث افت تحصیلی و عدم موفقیت نهایی در کنکور سراسری شود.

 

این مسئول یادآور شد: همگام با هدایت تحصیلی در پایه نهم باید رشته ای انتخاب شود که مطابق با استعدادها و قابلیت‌های ذهنی، جسمی و روحی دانش آموز پایه نهم باشد.

 

وی با اشاره اینکه انتخاب رشته و هدایت تحصیلی دبیرستان در پایه نهم، یکی از اولین چالش‌های سرنوشت‌ساز زندگی هر دانش‌آموز است، گفت: این مرحله از زندگی اگر به درستی پشت سر گذاشته شود ادامه مسیر نیز با احتمال موفقیت خیلی بیشتری طی می‌شود، زیرا انتخاب رشته دبیرستان روی انتخاب رشته دانشگاه و در ادامه انتخاب شغل و حتی تاثیر گذار است که مجموع همه این عوامل موجب رضایت و لذت از زندگی می‌شود.

 

این مسوول با اشاره به اینکه نیاز انسان به راهنمایی و مشورت با دیگران در تصمیم‌گیری خصوصا در سنینی که فرد ناچار به انجام انتخاب‌های مهمی است در زندگی بر کسی پوشیده نیست، تاکید کرد: مسلما چنین مشاوره‌ها و راهنمایی‌هایی کمک شایان توجهی در اقدامات درست و مناسب او خواهد داشت و از خطا رفتن راه‌ها و تصمیمات انتخابی جلوگیری خواهد کرد.

 

جعفری با تاکید بر اینکه مشاوره تحصیلی به دانش‌آموزان کمک می‌کند ویژگی‌ها و استعدادهای خود را بهتر بشناسند و به شرایط و خصوصیاتی که یا توجهی به آنها نداشته‌اند و یا میزان توجه به آنها کمتر بوده است با دقت بیشتری نگاه کنند، افزود: مشاوره تحصیلی همچنین اطلاعات دانش‌آموزان را در زمینه‌های مختلف تحصیلی بالاتر بوده و در صورت وجود نواقصی در عملکردشان آنها را شناسایی کرده و راه حل‌هایی برای رفع نواقص ارائه می‌کند به این ترتیب دانش آموزان می‌توانند عملکرد بهتری نسبت به قبل در زمینه درسی داشته باشند انتخاب‌های مفیدی انجام دهند و اشکالات احتمالی را رفع کنند.

 

وی ضمن تاکید بر توجه خاص مدیران و مشاوران و نظارت بهتر بر انتخاب رشته و موضوع هدایت تحصیلی، به برگزاری کارگاه‌های آموزشی اشاره کرد و گفت: حضور مشاوران و تلاش و برنامه‌ریزی و توجه مدیران در راستای هدایت تحصیلی دانش‌آموز کمتر از توجه و نقش یک خانواده دلسوز برای آن دانش‌آموز نیست و چه بسا موثرتر هم باشد. بنابراین در کنار در نظر گرفتن علاقه و تمایل دانش‌آموزان استعداد آنان را در نظر گرفته و تا آنجا که امکان دارد مورد ارزیابی قراردهیم، چه بسا آینده دانش‌آموز در همین مرحله رقم خواهد خورد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: