• سه شنبه ۱۹ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۲
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9610-4984-5
  • خبرنگار : 28020
  • منبع خبر : ----

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان:

فشار بالایی بر منابع آبی استان وجود دارد


رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان گفت: استان زنجان 4.3 درصد از مساحت کشاورزی کشور را دارد که سبب وارد شدن فشار زیاد به منابع آبی استان می‌شود.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، شهرام طهماسبی در نشست آمایش سرزمین منطقه 7 کشور، اظهار کرد: موضوعی که همه استان‌ها از آن رنج می‌برند، نبود تعادل در توزیع متوزان امکانات است که این مشکل نیز در استان زنجان نیز قابل مشاهده است.

 

این مسئول با اشاره به اینکه استان زنجان پنج اقلیم آب‌ و هوایی دارد، ادامه داد: اقلیم زنجان نسبت به استان‌های همجوار خود متغیر و متفاوت است و از آنجایی که با توجه به تمرکز جمعیتی قریب به 80 درصد امکانات تجهیزات در استان زنجان کریدور شمال شرق قرار دارد، به زودی در این مناطق با چالش آبی مواجه خواهیم بود.

 

وی افزود: استان زنجان به لحاظ مساحتی 1.3 درصد از مساحت کشور را دارد و 30 درصد از مساحت استان کاربری کشاورزی داشته و این در حالی است که 4.3 درصد از مساحت کشاورزی کشور را شامل می‌شود که این نشان از فشار بالا به منابع آبی استان است.

 

طهماسبی با اشاره به اینکه استان زنجان 1.3 درصد از جمعیت کشور را دارد، خاطرنشان کرد: نرخ رشد در این استان 81 صدم ‌درصد است و باید توجه داشت که الگوی سکونت در استان نیز متفاوت‌تر از سایر استان‌ها است؛ چراکه 1.3 درصد جمعیت استان در مناطق روستایی ساکن بوده که این نرخ نسبت به سایر استان‌ها حدود 7 درصد بیشتر است.

 

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان، یادآور شد: وجود چنین تفاوت‌هایی نیازمند توجه به ابزار برنامه‌ریزی آمایش سرزمینی و کار کارشناسی شده است؛ چراکه برنامه آمایش سندی است که برای تحقق توسعه پایدار فضایی، مجموعه اهداف، راهبردها، سیاست‌ها و برنامه‌های اجرایی پیش‌بینی شده است و این سند در بخش‌های دولتی و غیردولتی در ابعاد اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، زیست‌محیطی و کالبدی است.

 

وی تصریح کرد: آمایش سرزمین در چارچوب چشم‌انداز، اهداف توسعه ملی و جهت‌گیری‌های آمایش سرزمین اجرایی می‌شود که در تعامل با سطوح استانی، ملی و جهانی با رویکردی توسعه‌گرا، مشارکت‌جو و انعطاف‌پذیر تهیه شود.

 

این مسئول با اشاره به منطقه‌بندی در آمایش سرزمینی، اظهار کرد: هر استانی با توجه به سابقه تاریخی و ذهنی مردم و ارتباطات فرهنگی و اقتصادی با سایر استان‌های همجوار، را منطقه محسوب می‌کنند و این در حالی است که پس از مشخص شدن آمایش سرزمینی و مدنظر قرار گرفتن سناریو و پایداری آن در آینده و در نظرگرفتن مزیت‌های رقابتی، استان‌ها دسته‌بندی می‌شوند که در این دسته‌بندی، استان‌ها لزوما هم مرز نیستند که البته باید در منطقه‌بندی به نظرات توجه بیشتری نسبت به دستورالعمل‌ها شود.

 

در ادامه این جلسه، رئیس گروه آمایش و برنامه‌ریزی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان گفت: سهم استان زنجان از مساحت کشور 21 هزار و 773 کیلومتر مربع است که 1.3 درصد مساحت کل کشور را شامل می‌شود و استان در جایگاه بیستم قرار دارد.

 

فاطمه صفی ادامه داد: استان قزوین 15 هزار و 567 کیلومتر مربع مساحت دارد که شامل یک درصد مساحت کل کشور است و در جایگاه بیست و ششم قرار دارد و سهم استان مرکزی نیز از مساحت کشور 29 هزار و 127 کیلومتر مربع که شامل 1.8 مساحت کل کشور است و در جایگاه چهاردهم قرار دارد.

 

وی افزود: سهم منطقه 7 کشوری از مساحت کشور 66 هزار و 467 کیلومتر مربع شامل 4 درصد از کل مساحت است و استان زنجان با داشتن بیش از یک میلیون و 57 هزار نفر جمعیت دارد و به لحاظ جمعیتی در رتبه بیست و پنجم کشوری را به خود اختصاص داده است، همچنین استان قزوین بیش از یک میلیون و 273 هزار نفر جمعیت دارد که این استان به لحاظ جمعیتی در رتبه بیست و یکم قرار دارد.

 

صفی یادآور شد: استان مرکزی بیش از یک میلیون و 429 هزار نفر جمعیت دارد و  استان به لحاظ جمعیتی رتبه نوزدهم کشوری را به خود اختصاص داده است. همچنین سهم استان زنجان از تولید ناخالص داخلی بدون نفت 1.09 درصد بوده که در رتبه بیست و پنجم کشوری قرار دارد و استان قزوین نیز با سهم 1.76 درصدی از تولید ناخالص داخلی بدون نفت در رتبه 18 کشوری قرار دارد و استان مرکزی در رتبه چهاردهم با سهم 2.3 درصد است.

 

وی با اشاره به اینکه سهم استان مرکزی از تولید ناخالص داخلی بدون نفت 2.3 درصد بوده است، عنوان کرد: این استان در تولید این بخش در جایگاه چهاردهم کشوری قرار دارد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: