• سه شنبه ۱۹ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۸
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9610-5284-5
  • خبرنگار : 28009
  • منبع خبر : ----

معاون وزیر جهادکشاورزی در امور باغبانی خبر داد:

ایجاد 48 هزار هکتار گلخانه در سطح کشور


معاون وزیر جهادکشاورزی در امور باغبانی، از ایجاد 48 هزار هکتار گلخانه در سطح کشور خبر داد.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، محمدعلی طهماسبی صبح امروز در مراسم تجلیل از تولیدکنندگان برتر بخش کشاورزی استان زنجان با بیان اینکه سالانه 120 میلیون تن محصول کشاورزی تولید می‌شود، اظهار کرد: تامین بخشی از ارز کشور، ایجاد اشتغال و تامین قوت ‌لایموت به عهده تولیدات کشاورزی است و میزان این تولیدات با سطح امنیت و درآمد ملی ارتباط دارد؛ در واقع بخش کشاورزی، نقش عظیمی در اقتصاد ملی ایفا می‌کند و خوشبختانه تولیدکننده‌های برتر ثابت کرده‌اند که افزایش بهره‌وری شعار نیست.

 

این مسئول ادامه داد: تولیدکننده‌های نمونه حوزه کشاورزی به همه ثابت می‌‌کنند که اگر با تکیه بر دانش و هنرمندانه بیندیشیم و عمل کنیم، می‌توانیم بهره‌وری را تا حد قابل توجهی افزایش دهیم. به‌عنوان مثال، تولیدکننده نمونه گندم آبی در مناطق سردسیر و گرم و خشک به ترتیب بالای 13 و 12 تن محصول برداشت می‌کند، در حالی که میانگین کشوری 4 تن و 350 کیلوگرم است.

 

وی افزود: در خصوص گندم دیم در منطقه کردستان، تولیدکننده نمونه 3 تن و 700 کیلوگرم گندم برداشت می‌کند، در حالی که میانگین کشوری برداشت گندم دیم 1050 کیلوگرم است. در خصوص کلزا نیز زارع نمونه بالای 6 تن برداشت می‌کند، در حالی که میانگین برداشت کشوری 3.5 تن است.

 

طهماسبی تصریح کرد: در خصوص انگور آبی، باغ‌دار نمونه 117 تن و 800 کیلوگرم در هکتار انگور برداشت می‌کند و میانگین کشوری فقط 14 تن است. همچنین در رابطه با انگور دیم، باغ‌دار سالانه حدود 20 تن در هکتار انگور برداشت می‌کند، در حالی که میانگین کشوری 4.5 تن است.

 

معاون وزیر جهادکشاورزی در امور باغبانی با اشاره به اینکه استان زنجان زیتون‌خیز است، یادآور شد: زیتون‌کار نمونه سالانه بالای 42 تن از این محصول را برداشت می‌کند ولی میانگین برداشت کشوری 2 تن است. با وجود همه این موارد، مهم‌ترین مسئله بحران آب و کاهش 50 درصدی میزان بارندگی‌ها است. این در حالی است که باید ماشین‌آلات خوب به کار ببریم و در خط اعتباری مکانیزاسیون هر نوع ادواتی قابل خرید و تهیه است.

 

وی در ادامه تاکید کرد: در حال حاضر گلخانه فقط مختص سبزی و صیفی نیست و تولید هر محصولی از جمله انار، لیموترش، انگور و هلو باید به داخل گلخانه هدایت شود؛ چرا که منتج به صرفه‌جویی 90 درصدی در مصرف آب می‌شود.

 

در ادامه، نماینده ولی‌فقیه در استان زنجان گفت: تولید کنندگان برتر حوزه کشاورزی تجربیات خود را مکتوب کنند.

 

آیت‌الله علی خاتمی با تاکید بر اینکه تلاش مروجان و اهتمام مدیران و کارشناسان منتج به موفقیت در حوزه کشاورزی می‌شود، اظهار کرد: مزارع نمونه باید مورد بازدید کسانی باشد که می‌خواهند در این رشته فعالیت کنند؛ در واقع تجربیات تولیدکننده‌های نمونه و مزارع برار میتواند بانک اطلاعاتی خوبی برای متقاضیان باشد.

 

وی ادامه داد: شاید درآمد ریالی یک روستایی با هزینه هایش هم‌خوانی نداشته باشد اما همین کشاورز به خوبی زندگی خود را می‌چرخاند و دست خیر هم دارد؛ چرا که خداوند رزاق است و کشاورزان واسطه بروز نعمات خدا برای روزی بندگان هستند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: