• چهارشنبه ۲۰ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۱
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9610-5684-5
  • خبرنگار : 28009
  • منبع خبر : ----

تغذیه بهینه؛ عاملی برای مقابله با سرمازدگی درختان


مدیر امور باغبانی سازمان جهادکشاورزی استان زنجان گفت: «تغذیه بهینه و متعادل درختان» عاملی مهم برای مقابله با سرمازدگی به‌شمار می‌رود.

 

بهنام اوجاقلو در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه زنجان، با بیان اینکه تغذیه در جلوگیری از سرمازدگی درختان میوه و یا به حداقل رساندن خسارات ناشی از آن بسیار حایز اهمیت است، اظهار کرد: گیاه سالم و قوی با بهره‌مندی از تغذیه بهینه و متعادل، در یخبندان‌ها و پایین‌ترین دماها مقاومت بیشتری از خود نشان داده و در صورت بروز خسارت نیز، از توان جبران و تقویت و بازیابی برخوردار خواهد بود.

 

این مسئول با تاکید بر رعایت زمان مناسب در مصرف انواع کود، ادامه داد: کودهای ازته در اواخر فصل رشد همچون اواخر تابستان و یا اوایل فصل پاییز نباید مصرف شود؛ چراکه رشد درخت تحریک شده و دیرتر به خواب می‌رود و در نهایت مقاومت درخت در مقابل سرمای زودرس اواخر پاییز کاهش می‌یابد.

 

وی افزود: قطع به هنگام آبیاری در باغ نیز از دیگر موارد مهمی است که در به حداقل رساندن خسارت ناشی از سرمازدگی بسیار حایز اهمیت است. طوری که اگر آبیاری باغ زودتر قطع شود، درختان سریع‌تر به خواب رفته، بافت آن‌ها محکم‌تر و سفت‌تر می‌شود و مقاومت‌شان در برابر دمای پایین اواخر پاییز و اوایل زمستان بیشتر می‌شود.

 

اوجاقلو، نقش و اهمیت مصرف کودهای پتاسه در افزایش مقاومت درختان نسبت به سرمازدگی را مورد تاکید قرار داد و افزود: مصرف کودهای پتاسه باعث می‌شود که گیاه مقاومت بیشتری در برابر تنش‌های محیطی و آفات و بیماری‌ها داشته باشد.

 

مدیر امور باغبانی سازمان جهادکشاورزی استان زنجان، یادآور شد: چیدن به‌هنگام میوه‌ها نیز از نکات بسیار مهمی است که نباید از آن غافل شد؛ در واقع دیر چیده شدن میوه باعث می‌شود که درخت دیرتر به خواب برود و در مقابل سرمای اواخر پاییز و اوایل زمستان حساس‌تر شود.

 

وی تصریح کرد: باغ‌داران باید توجه کنند که در مواقع بروز یخ‌بندان و سرمازدگی در باغ، بافت‌های خشک شده درختان که مستعد برای شیوع انواع آفات و بیماری‌ها هستند باید هرس شوند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: