• چهارشنبه ۲۰ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۹
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 9610-4185-5
  • خبرنگار : 28008
  • منبع خبر : ----

کارشناس امور دینی:

تقوا و بصیرت لازم و ملزوم یکدیگر هستند


کارشناس امور دینی گفت: داشتن «بصیرت» لازمه تشیع است، صرف با تقوا بودن کافی نیست، بلکه تقوا و بصیرت لازم و ملزوم یکدیگر هستند و باید هر دو کنار یکدیگر باشند.

 

حجت‌الاسلام علی ناصر در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه زنجان، اظهار کرد: «تقوا» یعنی پیروی از خداوند؛ رعایت حلال و حرام، انجام واجبات و مستحبات و مقابله با خواسته‌های نفسانی است، در کنار تقوا «بصیرت» قرار دارد که به معنای بینش، بینایی و دید عمیق است.

 

وی افزود: مصداق بارز انسان‌های باتقوا و بصیر ائمه‌اطهار (ع) هستند، بصیرت یکی از میوه‌های تقوا محسوب می‌شود و بصیر کسی است که به درجه «فرقان» تشخیص حق از باطل رسیده باشد.

 

ناصر تصریح کرد: بصیرت را به ستون خیمه‌ای تشبیه کرده‌اند که در صورت نبود آن خیمه ویران می‌شود که این نشان از جایگاه مهم بصیرت دارد، در روزگاری که غبار فتنه جامعه را فرا می‌گیرد تنها افرادی قادر به تشخیص حق از باطل هستند که از تقوا و بصیرت برخوردار باشند.

این کارشناس در ادامه گفت: در صدر اسلام افرادی بودند که به دلیل داشتن تقوا، حکم مرجعیت دینی را بر عهده داشتند اما در تشخیص حق از باطل جاماندن و با اختیار کردن سکوت از حق جدا شدند و به صف باطل پیوستند دوران امام علی (ع) یکی از نمونه‌های مهم در داشتن بصیرت محسوب می‌شود.

 

ناصر خاطرنشان کرد: داشتن «بصیرت» لازمه تشیع است، صرف با تقوا بودن کافی نیست، بلکه تقوا و بصیرت لازم و ملزوم یکدیگر هستند و باید هر دو کنار یکدیگر باشند تا فرد قادر به تشخیص حق از باطل باشد.

 

وی تصریح کرد: سرمنشاء تقوا بصیرت است، گاهی افرادی هستند که در لباس روشنفکری از بصیریت فاصله دارند اما در مقابل افرادی نیز هستند که با داشتن تقوا و بدون گذراندن مدارج عالی تحصیلی به مقام بصیرت نائل آمده‌اند، در زمان انقلاب اسلامی افرادی بودند که بر سر سفره انقلاب نشسته بودند ولی در زمان فتنه از قافله بصیرت‌مندان جدا ماندند.

 

این کارشناس افزود: حوزه‌های علمیه، رسانه‌های جمعی و افرادی که تربیون در اختیار دارند باید بصیرت را به مردم معرفی کرده و جایگاه آن را در زمان فتنه تبیین کنند که این یکی از وظایف مهم این گروه‌ها محسوب می‌شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: