• پنجشنبه ۲۱ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۳
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 9610-6091-5
  • خبرنگار : 28009
  • منبع خبر : ----

رییس بنیاد مسکن ماهنشان خبر داد:

ساماندهی روستاهای هدف گردشگری ماهنشانرییس بنیاد مسکن ماهنشان از ساماندهی و توسعه روستاهای هدف گردشگری ماهنشان خبر داد.

 

عباس خدایی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه زنجان، با بیان این‌که قوزلو و خورجهان، به عنوان روستاهای برخوردار از بافت با ارزش مصوب و علم‌کندی به عنوان روستای هدف گردشگری انتخاب شده است، اظهار کرد: روستاهایی که از جاذبه‌های تاریخی، طبیعی، فرهنگی و بافت و معماری خاصی برخوردار هستند به عنوان هدف گردشگری قرار می‌گیرند و معمولا آن‌چه که باعث می‌شود این مناطق هدف گردشگری باشند، طبیعت و ییلاقات بکر است.

 

این مسئول با بیان این‌که طرح هادی گردشگری در سه روستا از جمله قوزلو، خورجهان و علم‌کندی تهیه شده و مقرر است که به تناسب اعتبارات اجرایی شود، ادامه داد: علم‌کندی جزو روستاهایی است که با برخورداری از ییلاقات بکر و طبیعت بسیار زیبا و عشایرپذیر برای روستای هدف انتخاب شده است. علاوه بر این، اهالی این روستا محصولات دامپروری زیادی تولید می‌کنند که این امر می‌تواند یکی از معیارهای انتخاب مناطق گردشگری باشد .

 

وی با اشاره به این‌که روستاهای قوزلو و خورجهان به دلیل بافت با ارزش، مورد هدف ما قرار دارد، تصریح کرد: در این روستاها، اقدامات مقاوم‌سازی منازل با حفظ بافت موجود و با استفاده از مصالح بومی، بازسازی می‌شود . در همین راستا، اقدامات اولیه در روستاهای قوزلو در دست کار بوده و طرح‌برداری و مشاوره نیز در دست نقشه‌بردار است؛ در واقع بعد از ارایه طرح توسط نقشه‌بردار، اعتبارات لازم نیز تخصیص می‌یابد .

 

به گزارش ایسنا، شهرستان ماهنشان واقع در ضلع شمال‌ غربی زنجان، با پیشینه‌ای بیش از ۴۰۰۰ سال از جاذبه‌های تاریخی و طبیعی فراوانی چون دریاچه طبیعی، رودخانه‌های متعدد دایمی و فصلی، کوه‌های سر ‌به‌ فلک‌ کشیده، چشمه‌ها، باغ‌ها و کشتزارهای زیبا و دیدنی برخوردار است . همچنین قلعه قدیمی یاستی‌قلعه که به دوره ساسانیان مربوط می‌شود، گواه دیرینگی سکونت در این ناحیه است و روستای قوزلو به لحاظ بافت پلکانی و قلعه بهستان بیشتر از دیگر آثار تاریخی در جهت جذب گردشگران در شهرستان ماهنشان معرفی شده است .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: