• شنبه ۲۳ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۲۱
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9610-4886-5
  • خبرنگار : 28009
  • منبع خبر : ----

مدیر امور باغبانی سازمان جهادکشاورزی استان زنجان:

اراضی شیب‌دار، بهترین مکان برای احداث باغ است


مدیر امور باغبانی سازمان جهادکشاورزی استان زنجان گفت: برای جلوگیری از خسارت‌های هنگفت ناشی از سرمازدگی، اراضی شیب‌دار، بهترین مکان برای احداث باغ است.

 

بهنام اوجاقلو در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه زنجان، با تاکید بر این‌که انتخاب محل مناسب برای احداث باغ، عاملی بسیار مهم در مصون ماندن باغات از سرمازدگی است، اظهار کرد: سرمازدگی سالانه ده‌ها میلیارد تومان به باغ‌داران خسارت می‌زند و برای کاهش این خسارت، باید زمان دقیق وقوع آن تخمین زده شود. در همین راستا، باغ‌داران با افزایش شناخت خود از موضوعات مرتبط با سرمازدگی می‌توانند با اعمال مدیریت مطلوب در باغ و انجام به موقع برخی اقدامات کنترلی، خسارت‌های ناشی از سرمازدگی را به حداقل برسانند.

 

این مسئول ادامه داد: علاوه بر به‌کارگیری روش‌های فعال و یا کوتاه‌مدت برای مدیریت مطلوب باغات به منظور جلوگیری از سرمازدگی درختان، روش‌های حفاظتی بلندمدت و یا غیر فعال که به صورت عمده تمهیدات قبل از احداث باغ را شامل می‌شود نیز در جلوگیری از سرمازدگی باغات میوه نقش تعیین کننده‌ای دارد.

 

وی با بیان این‌که باغات میوه باید در زمین‌هایی احداث شود که هوا به خوبی در آن‌ها جریان داشته باشد، افزود: در انتخاب اراضی شیب‌دار نیز باید دقت شود که شیب زمین رو به جنوب نباشد؛ چراکه دامنه‌های جنوبی در اواخر اسفند و اوایل بهار گرمای بیش‌تری دریافت کرده و گل‌های درختان سریع‌تر باز می‌شوند. در چنین شرایطی در صورت وقوع سرمای دیررس بهاره یا به عبارتی سرمای تشعشعی، درختان دچار سرمازدگی خواهند شد.

 

اوجاقلو با اشاره به این‌که احداث بادشکن در جهت باد غالب منطقه، موجب مصون ماندن باغ از سرمازدگی جبهه‌ای می‌شود، یادآور شد: نوع خاک باغات نیز در جلوگیری از سرمازدگی بسیار مهم است. طوری که خاک‌های تیره رنگ به دلیل این‌که انرژی بیشتری از خورشید جذب می‌کنند و در زمان کاهش دما، حرارت را طی مدت‌زمان بیش‌تری به محیط انتقال می‌دهند، برای احداث باغ مناسب‌تر هستند.

 

مدیر امور باغبانی سازمان جهادکشاورزی استان زنجان با بیان این‌که مناطقی که وقوع سرمازدگی بهاره در آن‌ها محتمل است، برای کشت ارقام زودگل مناسب نیستند، یادآور شد: همه ساله درختانی همچون زردآلو، هلو و شلیل در استان زنجان در معرض خسارت سرمازدگی قرار دارند. درختان گردو نیز همه ساله در مناطق مختلف استان زنجان در اواخر اسفند و اوایل بهار تحریک به رشد شده و در اثر سرمای دیررس بهاره دچار خسارت می‌شوند.

 

به گزارش ایسنا، سرمازدگی باغات با دستگا‌‌ه‌های نوین قابل پیشگیری است؛ در واقع دو نوع سرمازدگی وحود دارد که جبهه‌ای و تشعشعی راشامل می‌شود و نوع دوم قابل علاج و پیشگیری است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: