• جمعه ۲۲ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۷
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 9610-4585-5
  • خبرنگار : 28002
  • منبع خبر : ----

امام جمعه ابهر:

فرصت‌ها و تهدیدات فضای مجازی در کنار هم دیده شود


امام جمعه ابهر تاکید کرد: باید فرصت‌ها و تهدیدات فضای مجازی در کنار هم دیده شود تا بتوان در این زمینه مدیریت‌های لازم را اعمال کرد.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، حجت‌الاسلام جعفر رحیمی در خطبه‌های این هفته نمازجمعه ابهر به برخی فرصت‌ها و آسیب‌های فضای مجازی اشاره کرد و گفت: بدیهی است که فضای مجازی فرصت بسیار مهمی است بر برخی از کارها و اگر مدیریت شود برکات بسیار زیادی دارد اما آسیب‌ها و تهدیدات آن نیز بسیار جدی است.

 

وی با اشاره به اینکه اطلاع يافتن كاربران از آسيب‌هاى اجتماعى و تهديدات فضاى مجازى مى‌تواند در پيشگيرى از پيامدها و كاهش اثرات مخرب اين فضا بسيار مؤثر باشد، تصریح کرد: پيامدهايى مانند دور كردن افراد خانواده از يكديگر، ايجاد اعتياد روانى، به خطر افتادن امنيت شخصى، طلاق عاطفى، ايجاد روابط خارج از چارچوب خانواده، بلوغ زودرس، كاهش روابط و تعاملات اجتماعى، از جمله اثرات مستقيم و غيرمستقيم فضاى مجازى شمرده مى‌شود.

 

رحیمی با بیان اینکه صاحب‌نظران و پژوهش‌گران علوم انسانى معتقدند كه ورود اينترنت به فضاى زندگى انسان‌ها در كنار مزايا و محاسن غيرقابل كتمان، باعث به‌وجود آمدن يكسرى دغدغه‌ها و نگرانى‌ها شده و روابط افراد را به‌شدت تحت تأثير قرار داده است، اظهار کرد: ايجاد آشفتگى در خانواده‌ها، افزايش هنجارشكنى در جامعه، جهانى‌سازى از طريق تبليغ و القاى فرهنگ غربى و نیز كمرنگ شدن نقش نظارتى خانواده‌ها را باید از جمله مهم‌ترین آسیب این فضا برشمرد.

 

وی با یادآوری اینکه بسيارى از والدين به‌ دليل ويژگی‌های خاص فضاى مجازى و نو بودن اين پديده، فرصت و يا توان كافى براى شناخت دقيق اين فضا و كاربردهاى آن‌ را به دست نياورده‌اند، افزود: اين عدم آشنايى با فضاى سايبرى در كنار استفاده روزمره نوجوانان و جوانان و حتى كودكان از اين فضا باعث شده است كه يك فضاى محرمانه و خصوصى بدون احساس وجود ناظر براى فرزندان ايجاد شود و آن‌ها بدون دغدغه به سايت‌ها و احيانا شبكه‌هاى مختلف مجازى دسترسى يافته و به‌دليل ويژگی‌هاى سنى و كنجكاوی‌هاى خود، از فضاهاى ناسالم موجود در اينترنت متأثر شوند.

 

خطیب نمازجمعه ابهر ادامه داد: اين مسئله در بلندمدت باعث تغيير رفتار فرد و به تبع آن‌ جامعه مى‌شود كه معمولا در مغايرت با عرف و ارزش‌هاى سنتى خانواده‌ها است ولی با این همه آسیب‌ها و تهدیداتی که فضای مجازی دارد و مدیریت آن نیز در خارج از کشور و نوعاً در دست دشمنان است و ما در این حوادث اخیر نیز دشمنی دشمن و فتنه فتنه‌گران را به‌وسیله فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی شاهد بودیم.

 

رحیمی گفت: متاسفانه مسئولان امر از خواب غفلت بیدار نمی‌شوند و کوچک‌ترین قدمی برای ایجاد زیرساخت بومی و ملی برنمی‌دارند و مع‌الاسف به جای کار و آماده‌سازی زیرساخت‌ها طفره رفته و کسب و کار مردم را بهانه کرده و به مسائل حاشیه‌ای می‌پردازند اما انصاف این است که حق این مردم بزرگ این نیست که به دروغ به نفع مردم شعار بدهند و ژست همراهی بگیرند ولی عملاً برای اقتصاد و فرهنگ این مردم قدمی برندارند. حق مردم واقعاً برخورداری از زیرساختی امن و مطمئن برای ارتباط آزاد و کسب و کار سهل و آسان است.

 

امام جمعه ابهر در ادامه به 22 دی‌ماه 1357 سالروز دستور امام خمینی (ره) مبنی بر تشکیل شورای انقلاب اشاره و خاطرنشان کرد: شورای انقلاب انصافاً کار خود را به بهترین وجه انجام دادند. همچنین شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز در آن روز به وظیفه خود خوب عمل کرده و مثمرثمر واقع شدند، اما امروز که دشمن با انواع لطایف الحیل به جنگ انقلاب آمده و به دنبال استحاله فرهنگی است، شورای عالی انقلاب فرهنگی ما نتوانسته در مقابل دشمنان خود را مسلح کند و لذا رهبری عزیز دغدغه شدید مسائل فرهنگی، به ویژه در حال حاضر فضای مجازی را دارند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: