• شنبه ۲۳ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۶
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9610-6984-5
  • خبرنگار : 28020
  • منبع خبر : ----

یک مسئول در سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان:

تورم نقطه به نقطه آذرماه زنجان به 6.9 درصد رسید


معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان گفت: تورم نقطه به نقطه آذرماه امسال، برابر با 6.9 درصد است.

 

حسین امیدمقدم در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه زنجان، اظهار کرد: نرخ تورم به‌عنوان یکی از مهم‌ترین شاخص‌های کلان اقتصادی محسوب شده و از اساسی‌ترین وظایف و اهداف دولت‌ها، کنترل آن است و مقادیر این شاخص از بررسی مستمر تغییرات قیمت کالاها و خدمات در دوره‌های زمانی ماهانه و سالانه و در سطوح استان‌ها و کشور محاسبه می‌شود.

 

این مسئول با اشاره به تغییر سال پایه در محاسبات نرخ تورم از سال 90 به سال 95، ادامه داد: بر اساس آخرین گزارش اعلام شده توسط مرکز آمار ایران، نرخ تورم استان در آذرماه امسال (درصد تغییر دوازده ماه منتهی به آذرماه 96 نسبت به دوره مشابه سال قبل) معادل 7.1 درصد بوده است که نسبت به ماه گذشته یک دهم درصد کاهش داشته، همچنین نرخ تورم کشور در همین ماه معادل 8 درصد بوده است که نسبت به ماه گذشته 2 دهم درصد افزایش یافته است.

 

وی افزود: بررسی نرخ تورم استان و مقایسه آن با کشور در طی یک سال اخیر نشان می‌دهد در آذرماه پارسال نرخ تورم استان معادل 3 دهم درصد بالاتر از نرخ تورم کشور بوده که با آغاز روند افزایشی نرخ تورم استان، از دی‌ماه 95 نرخ تورم استان در مقایسه با کشور بیشتر شده، به نحوی که در فروردین‌ماه امسال نرخ تورم استان معادل 1.2 درصد بیشتر از نرخ تورم کشور بوده است.

 

امیدمقدم خاطرنشان کرد: از اردیبهشت‌ماه امسال مجددا روند کاهشی نرخ تورم استان شروع شده و بر همین مبنا نرخ تورم استان در آذرماه امسال معادل 9 دهم درصد پایین‌تر از نرخ تورم کشور بوده و نیز نرخ تورم استان در گروه "خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات" در استان ثابت بوده و تغییری نداشته است.

 

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان با بیان اینکه تورم تقطه به نقطه آذرماه استان از 9.2 آذرماه سال گذشته به 6.9 آذر ماه امسال رسیده است، یادآور شد: نرخ تورم در بخش مسکن، آب، برق، گاز و سایر سوخت‌ها در آذرماه برابر 4.2 درصد است که این نرخ در کشور برابر با 6.4 درصد است، در بخش خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها و دخانیان نرخ تورم استان برابر با 10.7 درصد است.

 

وی با بیان اینکه در شاخص‌های کلی در بخش خدمات و کالاها، نرخ تورم آذرماه به ترتیب برابر با 7.3 و 6.9 درصد است، تصریح کرد: اساس اعلام مرکز آمار ایران در خصوص رتبه‌بندی استان‌ها به ترتیب از بالاترین نرخ تورم به پایین‌ترین آن، زنجان در بین استان‌های کشور در آذر ماه 96، دارای رتبه 29 نرخ تورم بوده است و بالاترین نرخ تورم و جایگاه اول جدول به استان چهارمحال بختیاری و پایین‌ترین نرخ تورم به استان بوشهر، تعلق گرفته است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: