• شنبه ۲۳ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۸
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9610-7084-5
  • خبرنگار : 28018
  • منبع خبر : ----

نماینده عالی دولت در استان زنجان:

همه سهم استان از تسهیلات حوزه اشتغال باید جذب شود


استاندار زنجان به ماه‌های پایانی سال و زمان کوتاه استان برای جذب و پرداخت سهم استان در حوزه اشتغال اشاره کرد و گفت: باید همه سهم استان زنجان از تسهیلات حوزه اشتغال جذب شود.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری زنجان، اسدالله درویش‌امیری در جلسه شورای هماهنگی بانک‌های عامل استان، با بیان اینکه تنها دو ماه و ۱۰ روز تا پایان سال، فرصت برای مدیران استانی در راستای جذب تسهیلات باقی مانده است، اظهار کرد: مدیریت استان هیچ بهانه‌ای را از سوی مدیران بانک‌های عامل استان در تعلل و کُندی پرداخت تسهیلات به بهانه دهه‌فجر و یا روزهای پایانی سال را نخواهد پذیرفت.

 

وی، مهم‌ترین مشکل جامعه امروز را تامین اشتغال جوانان عنوان کرد و افزود: دولت طی چند سال گذشته در لایحه بودجه و سیاست‌های کلان، به حوزه اشتغال متمرکز شده و از چند مجرا آن را پیگیری کرده است.

 

استاندار زنجان، راهکارهای تامین اشتغال در کشور را برشمرد و یادآور شد: یکی از مهم‌ترین این اقدامات مربوط به پرداخت تسهیلات تکلیفی به بخش تولید است و راهکار بعدی هم جذب سرمایه‌گذاری خارجی و نیز راه دیگر، بهره‌گیری از سرمایه داخلی است.

 

وی با بیان اینکه فضای بین‌المللی در حضور سرمایه‌گذاران خارجی تاثیر بسیاری دارد، خاطرنشان کرد: آرامش، امنیت و انسجام داخلی در حضور و ورود سرمایه‌گذاران تاثیر دارد؛ چرا که بنا به اذعان سرمایه گذاران خارجی، دلیل حضور آن‌ها امنیت ایران و بالا بودن شاخص امنیت و آرامش در استان زنجان بوده است.

 

درویش‌امیری در ادامه با بیان اینکه مشکلات پرداخت تسهیلات بانکی در دو بخش قابل بررسی است، تاکید کرد: فعالیت دستگاه‌های اجرایی و بانک‌ها دو عامل تاثیرگذار در پرداخت تسهیلات حوزه اشتغال هستند و مدیران بانک‌ها باید مسائل مطرح شده در خصوص تسهیلات حوزه اشتغال را به بدنه کارشناسی خود منتقل کنند.

 

استاندار زنجان با اشاره به اینکه بخشی از مشکلات به عدم اهتمام جدی مدیران دستگاه‌های اجرایی در جذب تسهیلات بانکی برمی‌گردد، اظهار کرد: سهم هریک از شهرستان‌ها در حوزه اشتغال روستایی مشخص شده است، لذا مدیریت استان با گذشت ۹ ماه، منتظر اقدام مدیران شهرستانی در جذب اعتبارات نخواهد ماند و باقی‌مانده سهم شهرستان‌هایی که جذب مناسبی نداشته باشند به شهرستان موفق و پیشرو پرداخت می‌کند؛ چرا که این رویکرد در سطح ملی نیز وجود دارد و استان‌های موفق سهم بالاتری را دریافت می‌کنند.

 

وی با تاکید بر اینکه تسهیلات ۲۸۵ میلیارد تومانی حوزه اشتغال روستایی استان یک فرصت طلایی برای مدیران استانی است، تاکید کرد: باید این تسهیلات با نرخ پایین و با ایجاد واحدهای کوچک و متوسط تولیدی در روستاها جذب شود تا بتواند اشتغال پایدار برای مردم روستا ایجاد کند.

 

درویش‌امیری با بیان اینکه قرار نیست تسهیلات با نرخ پایین به مردم بدهیم، به جای اینکه سرجای اصلی خودش برود برای ایجاد شغل جای دیگر هزینه شود، افزود: رویکرد مدیریت استان ارائه آمار صِرف نیست و باید از این ظرفیت به درستی در جهت ایجاد شغل برای مردم روستا استفاده شود تا روستائیان با برخورداری از شغل مناسب، افرادی توانمندی در تامین نیازهای زندگی خود باشند.

 

استاندار زنجان، از صدور ماموریت به دفتر بازرسی استانداری زنجان جهت نظارت و کنترل نحوه هزینه‌کرد تسهیلات حوزه روستایی خبر داد و گفت: در زمان کوتاه باقی‌مانده تا پایان سال باید اقدامات جدی صورت گیرد و طرح‌های اشتغال‌زایی روستایی برای دریافت تسهیلات معرفی شوند.

وی به شرایط پرداخت تسهیلات در بخش رونق اقتصادی اشاره و خاطرنشان کرد: در سال‌جاری از چند محل که برای بنگاه‌های کوچک و متوسط تا سقف ۳ میلیارد تومان در استان تصمیم‌گیری شد، تاکنون بیش از ۲۲۱ میلیارد تومان در طرح رونق به واحدهای تولیدی تسهیلات ارائه شده است.

 

درویش‌امیری با بیان اینکه استان زنجان مجموعا در سطح کشور از شرایط مطلوبی برخوردار است، افزود: با این شرایط به این وضعیت قانع نیستیم؛ چرا که مدیران استان باید به دنبال کسب رتبه‌های نخست کشور باشند و خود را به جایگاه فعلی قانع نکنند.

 

استاندار زنجان، از تصویب ۴۹ طرح تولیدی برای ارائه تسهیلات در قالب طرح رونق اقتصادی خبر داد و گفت: پرداخت تسهیلات برای ۱۳۳ طرح تولیدی دیگر در حال رسیدگی است که باید در این زمینه تسریع شود.

 

نماینده عالی دولت در استان زنجان، برگزاری جلسات هفتگی شورای هماهنگی بانک‌های استان جهت پیگیری وضعیت پرداخت تسهیلات در حوزه اشتغال استان را خواستار شد و گفت: با توجه به اینکه در ادوار گذشته در پرداخت تسهیلات مختلف بخش اشتغال انحراف زیادی وجود داشته است، ضروری است پیگیری‌ها و نظارت‌ها بر عملکرد مدیران و بانک‌های عامل استان به صورت مستمر وجود داشته باشد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: