• دوشنبه ۲۵ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۵۶
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9610-5186-5
  • خبرنگار : 28020
  • منبع خبر : ----

یک کارشناس اقتصاد:

اثرات مثبت تورم در اقتصاد چیست؟


یک کارشناس اقتصاد گفت: مقادیر کم تورم باعث تشویق به مصرف کردن، تهییج اقتصاد و تولید سودآور می‌شود که نتایج مثبتی برای اقتصاد است.

 

یاشا سلیمانی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه زنجان، اظهار کرد: تورم، نرخ افزایش قیمت‌ها طی یک دوره زمانی معین است. تورم، معمولا یک معیار کلی از قبیل افزایش عمومی در قیمت‌ها یا افزایش هزینه زندگی در یک کشور است اما به شکل محدودتری نیز تعریف می‌شود به عبارت دیگر تورم در هر جا به کار رود، بیانگر میزان گران‌تر شدن مجموعه‌ای از کالاها یا خدمات طی یک دوره معین زمانی است.

 

این کارشناس مسائل اقتصادی ادامه داد: تورم همانند بالا رفتن سن و یا بالا رفتن وزن تدریجی و عمیق اتفاق می‌افتد و تورم به آرامی بر روی زندگی افراد تاثیر می‌گذارد و این در حالی است که فرد به روند طبیعی خرج کردن و مصرف‌گرایی ادامه می‌دهد و گاها تغییرات محسوس نبوده و سبب می‌شود که فرد نتواند در بلندمدت برای این تغییرات برنامه‌ریزی داشته باشد.

 

وی افزود: با این حال تورم تاثیرات زیادی دارد و تاثیر آن صرفا بر روی درآمد افراد نیست. تورم از هر سویی به زندگی افراد تاثیر می‌گذارد؛ چرا که افزایش قیمت موادغذایی، قیمت‌های حمل و نقل، بهای سوخت و سایر محصولات و خدمات که با سرعت زیادی در حال افزایش هستند. همه‌ این عوامل ضرورت حساب دقیق برای داشتن پس‌انداز و یا سرمایه‌گذاری مناسب برای طولانی‌مدت را برای افراد ایجاد می‌کند.

 

سلیمانی با بیان اینکه مشکلات تورمی وقتی شروع به نشان دادن خود می‌کنند که افزایش تورم با افزایش درآمد مردم متناسب نباشد، خاطرنشان کرد: اگر درآمدها به اندازه‌ افزایش قیمت کالا و خدمات بالا نرود، کم‌کم قدرت خرید مردم کاهش می‌یابد. نتیجه‌ این اتفاق کاهش رشد اقتصادی و بروز رکود است. افزایش بیش از اندازه‌ تورم علاوه‌بر کاهش قدرت خرید، می‌تواند پس‌انداز و برنامه‌ریزی برای آینده را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

 

این کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به علل بروز تورم، خاطرنشان کرد: تورم عمدتا به علت سبقت میزان پول در گردش از رشد اقتصادی، ایجاد می‌شود. همچنین افزایش چاپ پول نیز تاثیر مستقیمی بر افزایش تورم دارد. بدهی خارجی، تاثیر کشش تقاضا، تاثیر فشاز هزینه، میزان تبادلات خارجی و ... از جمله عوامل موثر بر تورم است.

 

سیلمانی در رابطه با جنبه‌های مثبت تورم، تصریح کرد: چیزی که باعث تعجب مردم می‌شود این است که اقتصاددانان معتقدند وجود مقداری تورم امری مثبت محسوب می‌شود. نرخ تورم سالم چیزی در حدود 2 تا 3 درصد در سال است. هدف تورم (که به وسیله‌ی شاخص قیمت مصرف کننده یا CPI اندازه‌گیری می‌شود) این است که اقتصاد پایه‌ (که به وسیله‌ی تولید ناخالص داخلی یا GDP اندازه‌گیری می‌شود) سالانه کمی رشد داشته باشد.

 

وی با بیان اینکه مقادیر کم تورم باعث تشویق به مصرف کردن و تهییج اقتصاد است، اظهار کرد: مقدار سالم تورم امری مثبت قلمداد می‌شود، زیرا منجر به افزایش دستمزدها و تولید سودآور و شناور شدن سرمایه در اقتصادی رو به رشد می‌شود و تا زمانی که همه‌چیز به طور هماهنگ تغییر کنند، تورم زیان‌آور نخواهد بود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: