• سه شنبه ۳ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۲
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 9611-2291-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

توسعه صنایع دستی؛ فرصتی برای ایجاد مهاجرت معکوس


رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان ابهر گفت: با حمایت از صنایع دستی روستایی می‌توان زمینه مهاجرت معکوس را فراهم کرد .

 

عباس شمشیری در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه زنجان، اظهار کرد: صنایع دستی یکی از مولفه‌های مهم در معرفی فرهنگ و تاریخ اصیل هر منطقه است و باید مراقب باشیم تا در گذر زمان و ورود به دنیای جدید این هویت اصیل به فراموشی سپرده نشده و کمرنگ نشود .

 

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر 24 رشته در زمینه صنایع دستی در شهرستان ابهر شناسایی شده و هنرمندان با توجه به علاقه و سلیقه خود در این زمینه‌ها فعالیت دارند، افزود: حضور بانوان در قالب مشاغل خانگی برای تولید صنایع دستی یکی از مواردی است که می‌تواند زمینه اشتغال پایدار را فراهم کند .

 

شمشیری با بیان اینکه در تعدادی از روستاهای گردشگری ابهر اهالی روستا به‌ویژه بانوان تولیدات خوبی برای عرضه در زمینه صنایع دستی دارند، خاطرنشان کرد: ایجاد اشتغال با تکیه بر تولید صنایع دستی علاوه بر اینکه نیاز به سرمایه اولیه اندک دارد، گام مهمی در اقتصاد پایدار برای خانوارهای روستایی محسوب شده و می‌تواند در جلوگیری از مهاجرت روستاییان اثرگذار باشد .

 

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان ابهر با بیان اینکه می‌توان با ایجاد برند در زمینه صنایع دستی اهمیت این تولیدات را بیشتر معرفی کرد، گفت: با حمایت از هنرمندان عرصه صنایع دستی در سطح هر منطقه به‌ویژه روستاهای هدف گردشگری، با ایجاد زمینه رونق اقتصادی و معرفی گذشته هر منطقه می‌توان زمینه مهاجرت معکوس را نیز فراهم کرد .

 

شمشیری تاکید کرد: از جمله صنایع دستی ابهر می‌توان به پته، گلیم، معرق، قلاب‌بافی، گیوه‌بافی، البسه محلی، سفال و تراش سنگ‌های قیمتی اشاره کرد که علاوه بر تولیدکنندگانی که از گذشته در این زمینه فعالیت دارند بانوان خانه‌دار و تعدادی از جوانان باذوق و تحصیل‌کرده نیز به صورت گروهی و با تشکیل تعاونی به صورت گروهی در این عرصه فعالیت دارند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: