• چهارشنبه ۴ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۰
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9611-186-5
  • خبرنگار : 28009
  • منبع خبر : ----

نماینده ولی فقیه در استان زنجان:

بسیاری از رشته‌های علمی و پروژه‌های تحقیقاتی‌مان غیر کاربردی است


نماینده ولی فقیه در استان زنجان گفت:  امروزه بسیاری از رشته‌های علمی و پروژه‌های تحقیقاتی‌مان غیر کاربردی است و باید سراغ رشته‌های کاربردی برویم.


به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، آیت‌الله علی خاتمی صبح امروز در اولین همایش ملی گوسفند افشاری در دانشگاه زنجان، اظهار کرد: کشورهایی که از قدرت علمی بالایی برخوردارند از قدرت اقتصادی و سیاسی بالایی نیز برخوردار هستند. اگر این قدرت در دست صالحان باشد، سلطه و استثمار و بهره کشی نیست و نمود عبادت پیدا می‌کند؛ در واقع پیشرفت‌های دنیا در سایه علم است و نباید از این قافله عقب بمانیم.

 

وی ادامه داد: در مقابل پیشرفت‌های روزافزون علم، نمی‌توانیم به دنیا بگوییم بایستد و چنین چیزی امکان‌پذیر نیست. این ما هستیم که باید خود را به سرعت پیشرفت دنیا برسانیم و خوشبختانه امروزه جنبش نرم‌افزاری و علوم دانش بنیان، راه میانبر را در اختیار ما می‌گذارد ولی باید اولویت‌بندی کنیم .

 

خاتمی با اشاره به اینکه 650 هزار راس دام گوسفند افشاری شمارش شده در استان وجود دارد که 26 هزار نفر را صاحب شغل کرده است، یادآور شد: گوسفند افشاری طی سال‌های متمادی در تطابق آب و هوایی و قدرت کوهپیمایی بالا امتحانش را پس داده است ولی قاتل این نوع آوری‌ها، واردات بی‌ رویه حساب نشده‌ای است که همت زیادی را می‌طلبد. البته بخش خصوصی نیز باید مورد تشویق باشد .

 

نماینده ولی‌فقیه در استان با تاکید بر اینکه اصلاح نژاد گوسفند افشاری، مجاهده دانشمندان دانشگاه زنجان به شمار می‌رود و از هر چهتی باید ارج نهاده شود، یادآور شد:  عده‌ای موشک می سازند و قدرت دفاعی کشور را بالا می‌برند و عده‌ای نیز در دانشگاه‌ها و از همین سنگرها جهاد می‌کنند. آثار و برکات این تحقیقات برای اقتدار کشور مساله کمی نیست و قرآن نیز دراز کردن دست نیاز به‌سوی کفار را ممنوع کرده است .

 

رییس دانشگاه زنجان نیز در ادامه گفت: امروزه نقدی که به جامعه دانشگاهی و پژوهشگران مطرح است، این است که برخی پژوهش‌ها از جامعه، صنعت، کشاورزی و تولید و مسایل اجتماعی و فرهنگی فاصله دارد .

 

سیدمحسن نجفیان افزود: متاسفانه برخی پژوهش‌ها حالت انتزاعی دارد و به صورت مستقیم به معضلات ورود پیدا نمی‌کند. خروجی چنین پژوهش‌هایی خیلی ملموس نیست و اثری از آنها مشاهده نمی‌شود. البته همه پژوهش‌ها بسیار ارزشمند بوده و دارای اعتبار است و حتی پژوهش‌های غیر کاربردی به صورت غیر مستقیم زیربنای بسیاری از علوم کاربردی است .

 

  این مسئول ادامه داد: گوسفند افشاری ثمره یکی از پژوهش‌های کاربردی است که از سال‌ها پیش در دانشگاه زنجان با اعضای هیئت علمی گروه علوم دامی آغاز شده است و نتایج قابل عرضه‌ای دارد؛ در واقع چندقلوزایی از نمودهای بارز اقتصاد دانش بنیان است و با توجه به اینکه اقتصاد امروز رقابتی است، فقط در صورتی که بر پایه علم و دانش استوار شود، می‌تواند قدرت رقابت خود را حفط کند وگرنه محکوم به شکست است .

 

وی افزود: چرخ اقتصاد و تولید حتما باید بر پایه دانش بچرخد وگرنه از حرکت می‌ایستد. در خصوص دامداری نیز، علوم روز به اشکال مختلف از جمله افزایش ضریب تبدیل و بهره‌وری می‌تواند ظاهر شود. همچنین یکی از نمودهای مشخص پژوهش‌های نوین، بحث چندقلوزایی گوسفند افشار است که کمک مستقیمی به جامعه دامداری محسوب می‌شود و زمینه را برای و دیده شدن در صنعت دامداری فراهم می‌کند .

 

  نجفیان تاکید کرد: محققان پروژه اصلاح نژاد گوسفند افشار سال‌ها زحمت کشیده‌اند و چنین تلاشی، نوعی مجاهده علمی است و قطعا ارزش آن از جهاد پایین‌تر نخواهد بود. در حال حاضر نیز بیش از 7000 راس از این نوع گوسفند اصلاح شده و در سطح دامداری‌ها انتشار یافته است و اگر حمایت‌های کافی صورت بگیرد، در عرض 10 سال میتوان همه نژادهای مستعد در سطح کشور را اصلاح کرد .

 

رییس دانشگاه زنجان یادآور شد: اگر حمایت‌ها کافی باشد و واردات بی‌رویه که از آسیب‌های کشور است؛ این نهال نوپا را از بین نبرد، می‌توان خروجی این پروژه را به تولید انبوه رساند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: