• چهارشنبه ۴ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۸
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9611-286-5
  • خبرنگار : 28009
  • منبع خبر : ----

معاون وزیر جهاد کشاورزی:

شکاف بین دانش و نوآوری را باید پر کنیم


معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: برای پر کردن شکاف بین دانش و نوآوری باید پژوهش‌ها را از محصول محوری به خروجی محوری سوق دهیم.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، اسکندر زند صبح امروز در اولین همایش ملی گوسفند افشاری با تاکید بر اینکه در علوم دامی در خلق تکنولوژی نسبت به کسب  تکنولوژی عقب هستیم، اظهار کرد: یکی از راه‌ها برای پر کردن خلا تکنولوژی، میدان دادن به بخش خصوصی و شرکت‌های دانش بنیان است. طی چهار سال گذشته تاکنون 575 شرکت در حوزه کشاورزی شکل گرفته و خروجی آن‌ها ملموس است؛ در واقع برای پر کردن خلا تکنولوژی باید ارکان شرکت‌های دانش بنیان، مراکز رشد، صندوق‌های حمایتی و پارک‌های علم و فناوری مد نظر قرار گیرد .

 

این مسئول ادامه داد: در حال حاضر، 2000 نفر هیئت علمی وزارت جهاد کشاورزی و 6000 نفر نیز هییت علمی دانشگاه‌ها هستند و باید نقش بیشتری در نفوذ تکنولوژی در پروژه‌های کشاورزی داشته باشند. بهره‌گیری از بخش خصوصی و ظرفیت‌های بین‌المللی نیز یکی دیگر از ارکان نفوذ تکنولوژی در بخش تحقیقات کشاورزی است .

 

وی با تاکید بر اینکه دانش باید در کشور خلق شود، افزود: برای اینکه شکاف  بین دانش و نوآوری که منتج به تکنولوژی می‌شود را پر کنیم باید پژوهش‌ها را از محصول محوری به خروجی محوری سوق دهیم. به‌عنوان مثال رتبه علمی ما در سال 2016، شانزدهم بود و رتبه‌مان در نوآوری در سال 2014، صد و بیستم و این نشان می‌دهد که در کشور بین دانش و نوآوری شکاف زیادی وجود دارد .

 

زند با بیان اینکه پژوهش‌های کاربردی باید اولویت‌بندی شود، افزود: گاهی علم را داریم ولی ثروت آفرینی صورت نمی‌گیرد. امروزه در دنیا توسعه پایدار مبنای تحقیقات است افزایش درآمد، امنیت غذایی و پایداری اکوسیستم باید جزو اهداف ما باشد. آنچه در کشور انجام می‌دهیم عمدتا طرح‌های تحقیقاتی کارآمدساز است ولی دانشگاه‌ها باید جریان‌سازی و تحول‌سازی کنند .

 

 

معاون وزیر جهاد کشاورزی یادآور شد: آنچه که باعث آسیب دیدگی محققان می‌شود، نوع انگیزه‌ها است. انگیزه ما باید دستیابی به لبخند رضایت بر لب کشاورز باشد و محقق باید به عرصه قدم بگذارد؛ در واقع اگر تحقیقات ما اقتصادی نباشد راه به جایی نخواهد برد .

 

معاون مرکز توسعه راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز در ادامه گفت: تسهیل‌گری و توسعه کسب و کارهای دانش بنیان، تقویت اکوسیستم فناوری به توسعه زیست بوم و تقویت اقتصاد دانش بنیان از جمله برنامه‌های پیش روی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهور است .

 

عباسعلی ارفع ادامه داد: در حال حاضر  3300 شرکت دانش بنیان در کشور فعالیت می‌کنند که نقش به‌سزایی در عرصه اقتصادی و ارتقای عرصه زیست فناوری دارند .

 

این مسئول با تاکید بر لزوم تقویت استارتاپ‌ها، تصریح کرد: یکی از کلان روندهای فناوری آینده، بحث زیست فناوری است که از حوزه‌های درگیر در تامین امنیت غذایی به شمار می‌رود. خوشبختانه استارتاپ‌ها با رشد 10 تا 15 درصدی در طول هفته مواجه‌اند و این جای خوشحالی دارد .

 

ارفع تصریح کرد: پروژه چندقلوزایی گوسفند افشار توسط شرکت دانش بنیان به ثمر رسیده است و معاونت علمی ریاست جمهوری بر خودش فرض می‌داند که حهت حمایت از این شرکت و حوزه‌های مشابه دیگه اهتمام جدی بورزد؛ چراکه شرکت‌های این چنینی باعث اقتصاد پایدار و گردش چرخ اقتصاد کشور خواهد شد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: